Porady dla właścicieli Psów

Cieczka u psa – jak przebiega i jak sobie z nią radzić?

Co to jest cieczka u psa i ile trwa?

Cieczka u psa to okres, który trwa około 21 dni. Jedynie w trakcie jej trwania suczki są zdolne do zapłodnienia. W tym czasie dochodzi do zmian w ciele psa jak i w jego zachowaniu. Cieczka u suki, inaczej ruja to newralgiczny okres dla każdego właściciela. 

Jak rozpoznać cieczkę u suki?

Pierwszą oznaką rui jest obrzęk sromu u suki, chociaż nie zawsze jest on widoczny. Zatem w większości przypadków pierwszą oznaką cieczki jest krwawa wydzielina z dróg rodnych, którą właściciel zwierzęcia na pewno zauważy, gdy jego pies wejdzie w ruję. Zdarza się, że wydzielina będzie widoczna dopiero kilka dni po rozpoczęciu się rui. Ilość wydzieliny różni się również w zależności od rasy psa.

Wydzielina zmienia kolor i wygląd w miarę upływu czasu. Na początku jest bardzo krwawa i gęsta, a następnie staje się rozrzedzona i wodnista i  zmienia odcień na bardziej różowy. Samica, która ma ruję, może oddawać mocz częściej niż normalnie lub zacząć znakowanie terenu, czyli oddawanie niewielkich ilości ilości moczu na różne przedmioty lub meble w domu lub na spacerze. Podczas cieczki mocz suki zawiera hormony i feromony, które sygnalizują innym psom jej gotowość do rozrodu. Jest to powód, dla którego suczki mające cieczkę będą przyciągały inne psy, zwłaszcza samce.

Kiedy suczki mają pierwszą cieczkę?

Pierwsza cieczka u psa pojawia się po osiągnięciu dojrzałości płciowej. W zależności od rasy okres ten może przypadać między 6 a 18 miesiącem życia. 

U piesków małych ras pierwsza cieczka pojawia się znacznie wcześniej niż u psów dużych i olbrzymich, które mogą czekać z pierwszą rują do górnych widełek przedstawionego okresu. Jeżeli suczka nie dostanie cieczki po ukończeniu przez nią 2 lat życia należy zwrócić się o poradę do weterynarza.

Jak dbać o czystość w okresie rui?

U wielu suk krwawienie może być bardzo obfite, więc warto w mieszkaniu zakładać psom specjalne majtki ochronne lub pieluchy dla psa.  Warto dodatkowo wyłożyć legowisko suki i jej ulubione miejsca w mieszkaniu czy domu specjalnymi matami higienicznymi, które doskonale chłoną wilgoć. Krew psa stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii, więc w okresie rui należy szczególnie dbać o czystość psa jak i jego otoczenia, dlatego częste kąpiele psa, mycie podłóg jak i częste pranie legowiska są jak najbardziej wskazane.

Jak często pies ma cieczkę? 

Większość psów wchodzi w ruję dwa razy w roku lub mniej więcej co 6 miesięcy. Okresy te mogą się różnić w zależności od rasy psa. Psy małych ras mogą przechodzić ten cykl nawet trzy razy w roku, podczas gdy psy ras olbrzymich tylko raz. Kiedy u młodych suczek pierwszy raz pojawia się cieczka, jest całkiem normalne, że ich cykle są nieco nieregularne. 

Przebieg cyklu cieczki 

Cieczka u psa dzieli na 3 etapy, które wyraźnie różnią się od siebie ze względu na zmiany jakie zachodzą w organizmie psa. W większości przypadków cały cykl trwa około 21 dni, choć może się zdarzyć, że okres ten wydłuży się nieznacznie. 

Etap 1 – Przed rują

Etap przed rują liczymy od pojawienia się pierwszego krwawienia. Warto jednak wspomnieć, że w przypadku niektórych suk, które bardzo dbają o czystość na tym etapie, możemy tego nie zauważyć, gdyż psy potrafią się dokładnie wylizać zaraz po przebudzeniu. Okres przedrujowy trwa zwykle od 7 do 10 dni. Przez ten czas macica suczki jest przygotowywana do przyjęcia zapłodnionych komórek jajowych. Suka w na tym etapie częściej niż zwykle oddaje mocz, pozostawiając w ten sposób  swój trop zapachowy, który jest sygnałem wabiącym wszystkie psy w okolicy, jednak suka na tym etapie nie pozwoli się pokryć. W niektórych przypadkach może się zdarzyć, że suczka będzie więcej piła, a mniej jadła. 

Etap 2 – Ruja właściwa.

Faza ta zaczyna się w momencie, gdy krwawienia zaczyna zmieniać barwę z mocna czerwonej na różową, a sama konsystencja staje się bardziej wodnista i rozrzedzona. Etap rui właściwej może trwać od 9 do 14 dni. Suka w tym czasie zaczyna domagać się pieszczot i głaskania od właściciela, na które reaguje prężeniem się odchylając przy tym ogon. Takie zachowanie świadczy o jej gotowości na przyjęcie samca. Jest to czas, w którym uwalniane są dojrzałe komórki jajowe, co oznacza, że suka jest gotowa do zapłodnienia. Równolegle wydzielane są feromony, które wabią samce, od których ciężko opędzić się w momencie, gdy zabierzemy suczkę na spacer.  Jeżeli planujemy krycie to ruja właściwa jest najlepszym momentem. 

Etap 3 – Porujowy

Faza ta trwa do 5 dnia od rui właściwej. Krwawienie może ponownie przybrać barwę ciemnoczerwoną.  W organizmie suczki zaczyna się oczekiwanie na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Rozpoczyna się produkcja hormonów, których zadaniem jest przygotowanie błony macicy do ciąży. 

Jak zapobiec ciąży u suki?

Cieczka u suki powoduje, że bardzo łatwo znajduje ona adoratorów i jeszcze łatwiej zachodzi w ciążę. W tym okresie pod żadnym pozorem nie wolno jej puszczać luzem. Ta zasada dotyczy również ogrodzonych posesji. W trakcie spacerów cały czas należy prowadzić sukę krótkiej na smyczy. 

Jeśli kompletnie nie planujemy szczeniąt to najlepszym sposobem, aby zapobiec zajściu psa w ciążę, jest poddanie go zabiegowi sterylizacji (kastracji). Suka po takim zabiegu staje się bezpłodna. Ze względu na fakt, że trudno jest przewidzieć, kiedy wystąpi pierwsza cieczka, większość lekarzy weterynarii zaleca wykonanie kastracji przed ukończeniem przez psa 6-7 miesiąca życia.

Jak długo trwa ciąża u psa?

Ciąża trwa u psa około dziewięciu tygodni (63 dni).

Czy suka powinna mieć pierwszą cieczkę i mieć szczeniaki przed sterylizacją?

Nie ma żadnych uzasadnionych powodów, aby pozwolić suczce na posiadanie przynajmniej jednego miotu szczeniąt zanim poddamy ją zabiegowi sterylizacji. Nowe badania w Stanach Zjednoczonych wykazały, że niektóre duże rasy psów takie jak np. Labrador RetrieverGolden Retriever i Owczarek Niemiecki mogą odnieść korzyści zdrowotne, jeśli zostaną wykastrowane dopiero po pierwszej cieczce. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że obecnie panuje ogólna zgoda co do tego, że sterylizacja wydłuż życie psa. 

Kiedy planować pierwszy miot?

Psy mogą zajść w ciąże już w pierwszym cyklu rujowym, jednak zaleca się, aby pierwsze krycie miało miejsce w trakcie drugiej, a nawet trzeciej cieczki. Zbyt młode suki, mimo, że są dojrzałe płciowo, to zwykle nie są gotowe na szczenięta fizycznie ani też psychicznie. Zbyt wczesna ciąża niesie ryzyko komplikacji okołoporodowych i ewentualnych problemów ze zdrowiem w późniejszym wieku. Niedojrzałość psychiczna natomiast grozi odrzuceniem miotu przez sukę . 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *