Porady dla właścicieli Psów

Jak zadbać o psa podczas upałów ?

Spacery z psem w upalne dni. 

Przyjemny długi spacer w gorący, słoneczny dzień, jest bardzo dobrą formą relaksu dla nas, ale może być bardzo ryzykowny dla naszego psa.
Spacerujcie z psem bardzo wcześnie rano lub późnym wieczorem, gdy ziemia jest chłodniejsza. To nie tylko ochroni łapy psa, ale będzie dla niego bardziej komfortowe.
Gorące chodniki, asfalt, kostka brukowa, płyty chodnikowe i sztuczna trawa mogą podrażnić łapy i powodować silny ból, nawet podczas krótkich spacerów. Zresztą w przyjemny, wietrzny dzień temperatura chodnika może wzrosnąć do 52°C, gdy słońce jest najwyżej.
Jeżeli nie wiesz, czy chodnik jest zbytnio nagrzany, dotknij dłonią jego powierzchnię i przytrzymaj przez chwilę. Jeżeli nie możesz utrzymać dłoni na powierzchni, oznacza to, że jest zbyt gorąco, żeby spacerować z psem.

Jak rozpoznać udar cieplny

Udar cieplny jest jedną z najczęstszych chorób u psów podczas upałów i zdarza się, gdy pies nie jest już w stanie regulować temperatury ciała.
Objawy udaru to:
nadmierne dyszenie i ślinienie się,
bardzo czerwone dziąsła,
wymioty lub biegunka,
osłabienie.
Jeżeli nie zostanie w porę rozpoznany, udar cieplny może być śmiertelny.
Bardzo ważne jest obserwowanie swojego psa podczas upałów, żeby mieć pewność, że się nie przegrzewa.
Nigdy nie zostawiaj psa samego w samochodzie, nawet przy otwartych oknach, i upewnij się, że ma dużo zacienionych miejsc w ogrodzie i domu, w których może się wylegiwać, kiedy zrobi się za gorąco.
Jeśli podejrzewasz, że Twój pies może cierpieć na udar cieplny, natychmiast zabierz go do weterynarza.

Cyrkulacja chłodnego powietrza

Utrzymuj w domu, mieszkaniu chłodną temperaturę i wentyluj je, ustawiając kilka wentylatorów w różnych pomieszczeniach lub, jeśli posiadasz, klimatyzację używaj jej, zmniejszając temperaturę wewnątrz pomieszczeń.
Pomoże to zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się psa i zapewni mu orzeźwiające miejsce, w którym może się schować, gdy zrobi się zbyt ciepło. Zaciągnij zasłony lub żaluzje, to również zminimalizuje ilość ciepła, które dostaje się przez okna. Jeśli masz podłogę wyłożoną kafelkami, pamiętaj, że one również mogą być bardzo gorące, jeśli są na drodze światła słonecznego lub chłodne, jeżeli tak nie jest.
Pamiętaj, aby trzymać włączone wentylatory i odsłonięte przewody elektryczne poza zasięgiem łap, żeby zapewnić psu bezpieczeństwo.

Zadbaj o nawodnienie psa

dalmatyńczyk pijacy wodę

Psy muszą pić dużo wody podczas upałów, celem zapobiegania ich odwodnieniu. Dostarczenie psu dużej ilości świeżej, czystej wody jest niezbędne, czy to w domu, mieszkaniu, samochodzie, w ogrodzie, czy na spacerach. Pamiętaj, żeby woda była w odpowiedniej temperaturze, nie zimna i nie ciepła.Istnieje wiele sposobów zachęcania psa do picia większej ilości wody, w tym zabawy zraszaczami ogrodowymi, robienie lizaków z lodu, aromatyzowanie wody pitnej i podawanie psu witamin. Możesz także zainwestować w podróżną miskę na wodę lub przenośną butelkę, aby upewnić się, że mają coś do picia poza domem.

Wilgotne ręcznikiPsy termoregulują swoje organizmy od brzucha do grzbietu. Układanie wilgotnych ręczników lub mat chłodzących, na których mogą się położyć, to prosty, skuteczny sposób na utrzymanie psa w odpowiedniej temperaturze w upalne dni.

Zmocz ręcznik pod zimną wodą, aby stworzyć przenośną matę chłodzącą w dowolnym miejscu w domu, mieszkaniu, garażu lub ogrodzie. Żeby utrzymać efekt pamiętaj o częstym moczeniu ręcznika.


Możesz również zainwestować w specjalną matę chłodzącą, stworzoną na takie okoliczności, którą można położyć gdziekolwiek.

Zadbaj o zacienione miejsce dla psaJeśli Twój pies uwielbia bawić się w ogrodzie, ważne jest, aby mieć dużo zacienionych miejsc, w których może odpocząć z dala od słońca.
Cień tworzony przez drzewa jest lepszy niż dom dla psów, ponieważ umożliwia swobodną cyrkulację powietrza. Bądź świadomy tego, jak słońce porusza się w ciągu dnia, aby upewnić się, że Twój pies zawsze ma zacienioną kryjówkę.


Możesz nawet stworzyć zacienione, prowizoryczne legowisko z miską z wody, wilgotnym ręcznikiem lub chłodną matą do siedzenia i ulubionymi zabawkami, aby zachęcić psa do trzymania się z dala od gorącego słońca.Batony lub przysmaki – to kolejna świetna opcja do zajęcia psa w zacienionym miejscu czy to w domu, mieszkaniu, czy na zewnątrz.

Mniej ćwiczeńWażne jest, aby zapewnić psu dużo ćwiczeń i ruchu, musisz to nieznacznie zredukować podczas upałów. Zbyt duży wysiłek fizyczny może spowodować, że twój pies szybko się przegrzeje i się odwodni.Zamiast biegać, spaceruj z psem, wskazuj zacienione miejsca, żeby tam szukał. Zakop dla niego niespodziankę w ziemi i zachęć do kopania jamy, ziemia głębiej jest chłodniejsza.

Pobaw się w chowanego za drzewami i unikaj ćwiczeń w najgorętszych porach dnia. Nie zapomnij poinformować dzieci, żeby ograniczyły energetyczne zabawy z psem do minimum podczas upałów, chyba, że będą się odbywały przy użyciu wody.

Zmocz psaZabawa z wodą to świetny sposób na utrzymanie psa w chłodzie w czasie upałów.
Spróbuj ustawić zraszacz lub płytki brodzik w ogrodzie albo basen dla psa, żeby schłodzić psa podczas zabawy. Zawsze obserwuj swojego zwierzaka, gdy bawi się wokół wody i nigdy nie pozwól mu pływać bez nadzoru

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *