Żwirek drewniany dla Kota

Informacja o żwirkach drewnianych dla kotów

Żwirek drewniany dla kota to jedna z trzech, poza silikonowym i bentonitowym, najbardziej popularnych ściółek higienicznych. Są to najczęściej w 100% naturalne produkty. Cieszą się dość dużą popularnością również wśród właścicieli gryzoni, ptaków oraz jaszczurek jako typ ściółki do stosowania w klatkach zamiast standardowych trocin.

Z czego dokładnie produkowane są drewniane żwirki dla kotów?

Żwirki drewniane jak sama nazwa wskazuje produkuje się z drewna, a dokładnie z włókien drewnianych. Do produkcji najczęściej stosuje się drzewa iglaste takie jak sosna lub świerk. Żwirki wykonane z tych drzew charakteryzują się świeżym, żywicznym zapachem. Istnieją również wersje wykonane z drzewa dębowego, które są pozbawione zapachu i o wiele mniej popularne.  Większość ściółek tego typu to produkty w 100 % naturalne bez dodatków żadnych substancji chemicznych, dzięki czemu są przyjazne dla środowiska oraz dla zwierząt, które z nich korzystają. Zdarza się jednak, że niektórzy producenci oferują wersje z dodatkiem substancji zapachowych lub bakteriobójczych. 

Rodzaje żwirków drewnianych 

Drewniany żwirek dla kota możemy podzielić na dwie główne grupy ze względu na właściwości. Zatem w segmencie żwirków drewnianych mamy do wyboru zarówno żwirki zbrylające się jak i niezbrylające się. Mimo, że oba typy wykonane są z tego samego rodzaju drzew iglastych to zachowują się zupełnie inaczej w momencie, gdy zetkną się w wilgocią lub cieczą. 

Żwirek drewniany zbrylający się

Jest to tzw. wersja kruszon, która z wyglądu przypomina nieco żwirek bentonitowy, czyli granulki o nieregularnych kształtach. Żwirek zbrylający się wykonany z włókien drewnianych zbryla się w momencie kontaktu z cieczą. Jeżeli nasz kociak nasiusia do kuwety to te granulki, które wchłoną mocz zlepiają się tworząc większe bryłki wielkości małego jabłka lub śliwki. Takie kuleczki z łatwością usuniemy łopatką z kuwety, pozostawiając w niej jedynie świeżą ściółkę. Żwirek drewniany zbrylający się oraz jego zbryloną bryłkę przedstawia zdjęcia poniżej. 

Żwirek drewniany niezbrylający się 

To wersja żwirku drewnianego, którą producenci określają mianem „pellet”. Z wyglądu produkt ten przypomina małe wałeczki, których długość, w zależności od rodzaju, oscyluje w okolicy 5 milimetrów. Żwirek drewniany niezbrylający się działa nieco inaczej niż niezbrylajacy się żwirek silikonowy. W przypadku kontaktu z cieczą żwirki silikonowe nie zmieniają swojej postaci, a jedynie barwę po jakimś czasie. W przypadku żwirku drewnianego jest zupełnie inaczej, gdyż wspomniane wałeczki, które wchłoną mocz rozpadają się po pewnym czasie na drobne cząsteczki przypominające piasek. Warto raz na jakiś czas poruszać w miarę dynamicznie kuwetą po to, aby drobinki te opadły na samo dno pozostawiając świeżą ściółkę u góry. To jak wygląda świeży drewniany żwirek pellet oraz jego sproszkowana wersja, która rozpadła się pod wpływem wilgoci zobaczymy na poniższym zdjęciu. 

Właściwości drewnianych żwirków dla kotów

Zalety 

Drewniane żwirki są dość wydajne i ekonomiczne zarówno w wersji pellet jak i kruszon. Są zdecydowanie lżejsze od żwirków bentonitowych, co ułatwia transport. Wersję zbrylająca się żwirku drewnianego można łatwo usuwać z kuwety. Obie wersje bardzo dobrze radzą sobie z pochłanianiem brzydkich zapachów, a dodatkowo same pachną lasem. W większości są w 100 % procentach naturalne, czyli wykonane jedynie z odpowiednio przetworzonych włókien drewnianych. Żwirki drewniane w obydwu wersjach nie pylą się. Obie wersje możemy usuwać drogą sanitarną, jednak należy to robić małymi porcjami i stopniowo. Jest to wygodne szczególnie dla tych osób, które postanowiły umieścić kocią kuwetę w łazience blisko toalety. Drewniane żwirki to ściółki naturalne i przyjemne dla kocich łap, dzięki czemu koty z łatwością je akceptują.

Wady

Żwirki drewniane, ze względu na swoja lekkość mogą łatwo przyklejać się do kocich łapek i być przez nie roznoszone poza kuwetę. Dotyczy to szczególnie wersji z najdrobniejszymi granulkami. Problem ten może się nasilać w przypadku kotów z długimi włosami, do których mogą przyczepiać się drewniane granulki. Najtańsze wersje żwirków drewnianych mogą być mało wydajne. 

Rodzaje drewnianych żwirków dla kota?

Drewniany żwirek dla kota, jak już wspomnieliśmy wcześniej, występuje w dwóch wersjach: zbrylającej się (kruszon) oraz niezbrylającej się (pellet). Najczęściej mamy do wyboru produkty w pełni naturalne, wykonane w 100 % z przetworzonych włókien. Istnieją jednak wersje zawierające np. ekstrakty zapachowe z zielonej herbaty lub o zapachu owoców cytrusowych. Możemy również znaleźć produkty z dodatkiem nano srebra, które działa bakteriobójczo. Najczęściej jednak wszelkie dodatki stosowane w żwirkach drewnianych są również substancjami naturalnymi. 

Jak stosować żwirki drewniane?

W przypadku żwirków drewnianych kuwetę należy napełnić warstwą o około 5 cm grubości. To w jaki sposób i jak często sprzątamy kuwetę zależy od wersji żwirku jaką stosujemy. W przypadku żwirków zbrylających się, należy każdego dnia usunąć zbrylony żwirek oraz stałe odchody, pamiętając, aby braki ściółki uzupełniać na bieżąco. W przypadku wersji niezbrylającej się, każdego dnia usuwamy jedynie stałe odchody. Zarówno w wersji pellet jak i kruszon, całość zużytej ściółki usuwamy raz w miesiącu, chociaż częstotliwość wymiany żwirku na świeży zależy od jego rodzaju oraz wydajności. Wtedy też należy dokładnie wyczyścić kuwetę zanim napełnimy ją nową ściółką. Żwirek drewniany możemy wyrzucać prosto do toalety, jednak warto robić to stopniowo. 

Więcej informacji na temat żwirków znajdziesz na naszym blogu w artykule: Żwirek dla kota – rodzaje, zalety i wady poszczególnych wersji