Siano dla Królika

Siano dla królika 

Siano dla królika to najlepsza dieta dla naszych uszatych przyjaciół. Wysokowartościowe siano w połączeniu z ziołami może stanowić nawet do 80 % całej diety, gdyż trawa i zioła posiadają wszystkie składniki odżywcze jakie potrzebuje królik. Ważne jest jednak to, aby sianko było dobrej jakości. Co to oznacza? Otóż kluczowe w produkcji siana dla jego jakości jest to, żeby było suszone na świeżym powietrzu pod słońcem. Siana, które produkuje się na przemysłową skalę często suszy się w pomieszczeniach przy użyciu przeznaczonych do tego maszyn. Siano suszone w naturalny sposób zawiera znacznie więcej witaminy D, która ma duże znaczenie w procesie wchłaniania wapnia, które jest ważne dla organizmu królika. Siano pochodzące z trawy, która rosła na terenach podmokłych lub bagnistych zawiera mniej wapnia niż siano z terenów suchych. Optymalna zawartość wapnia w sianie powinna oscylować w okolicy 0.5 %. Zawsze należy sprawdzić czy siano, które właśnie kupiliśmy nie jest podgniłe, gdyż może on być trujące dla królika. Dodatek ziół dla królika w karmie wpływa pozytywnie na proces trawienia i zwiększa smakowitość pokarmów.

Dlaczego siano dla królika jest tak istotne?

Siano to podstawowy składnik diety królika, który często jest określany „króliczym chlebem”. Siano jest istotne dla organizmu królika ponieważ zawiera duże ilości włókna surowego, które usprawnia proces przechodzenia pokarmu przez przewód pokarmowy. Obecność włókna powoduje, że jelita i żołądek królika pracują przez cały czas. Siano równoważy również procesy fermentacyjne zachodzące w jelitach uszaka. W naturalnym środowisku króliki żywią się niemal wyłącznie podeschłymi trawami, które znajdują się blisko ich nor. Jeżeli chcemy, aby dieta naszego domowego królika była zbliżona do tej naturalnej to siano będzie najlepszym wyborem. Siano dostarcza królikom również inne składniki odżywcze takie jak węglowodany, białko, i tłuszcze. Jeżeli siano jest dobrej jakości to będzie bogate w witaminę D. Króliki będące na diecie, która w większości składa się z siana i ziół nie będą cierpiały na nadwagę. Dodatkowo spożywanie siana, które musi być rozcierane w jamie ustnej przez królika, powoduje, że zęby trzonowe królika ścierają się zachowując odpowiednia długość

Króliki które otrzymują odpowiednią ilość wysokogatunkowego sianka nie będą się nudziły, gdyż wybierania najdorodnieszych ździebeł zajmie je na długie godziny. .

Siano dla królika wysokiej jakości powinno zawierać dodatki kwiatów, różnego rodzaju trawy oraz zioła. Cechuje się intensywnym i świeżym zapachem łąki. Zanim podamy królikowi siano warto sprawdzić czy nie jest zakurzone lub zgniłe. Może to bowiem świadczyć o tym, że siano jest po prostu stare i może być szkodliwe dla naszego pupila lub doprowadzić do zatrucia pokarmowego. 

Siano podajemy królikowi w specjalnych paśnikach, które zawieszamy na ścianie klatki lub też rozsypujemy je po podłodze, dzięki temu może pełnić również formę ściółki. W drugim wariancie należy wymieniać siano w momencie gdy się zabrudzi.

Co zrobić gdy królik nie je siana?

Czasami zdarza się, że nasz uszaty pupil z jakichś powodów nie chce jeść siana. Wtedy najlepiej ograniczyć podawanie innych pokarmów takich jak chociażby granulat. Dodatkowo należy zaopatrzyć się w inne rodzaje siana i spróbować podawać każde z nich.

Gdy to nie pomaga, możemy dodać do siana dodatkowe zioła, które wzbogacą swoim smakiem i intensywnym zapachem. Taką mieszankę należy odłożyć na dzień lub dwa w płóciennej torbie. Sianko przygotowane w taki sposób będzie o wiele bardziej atrakcyjne dla naszego królika.

Sianko dla królika w sklepie WyspaPupila.pl

Natural Vit i Wio-Mar to dwaj główni producenci siana dla królików i gryzoni, których produkty oferujemy w naszym sklepie zoologicznym. Obie firmy to rodzimi producenci, którzy dostarczają w 100 % naturalne i najwyższej jakości siana, a ich produkty są cenione wśród właścicieli królików i innych gryzoni. W ich ofercie znajdziemy zarówno sianka bez dodatków jak i takie, które zawierają dodatki w postaci owoców, warzyw oraz ziół np. burakiem, marchewką, miętą czy babką.