10 pomysłów na zabawę z psem
Top 10 zabaw z psem
Nie wszyscy właściciele psów zdają sobie sprawę z tego, że zabawa odgrywa ogromną rolę w życiu psa i jest niemal niezbędna do prawidłowego funkcjonowanie psychicznego jak i fizycznego czworonoga. Zabawa jest psu zwyczajnie potrzebna po to, aby był on szczęśliwy. Najchętniej bawimy się z psem, ganiając na świeżym powietrzu, aby zwierzak mógł się porządnie wybiegać.
Jednak wiele osób, szczególnie tych, które dopiero rozpoczynają przygodę z czworonogiem, nie wiedzą w jaki sposób zabić się z pupilem. Pojawia się wtedy pytanie: jak bawić się z psem? W tym artykule przedstawimy 10 pomysłów na gry i zabawy z psem.
Pomysłów na zabawy z psem jest bardzo wiele i zależą one w głównej mierze od naszej wyobraźni. Poniżej zamieściliśmy najbardziej popularne i znane wśród doświadczonych opiekunów zwierząt gry z pupilem. Niektóre z tych pomysłów można zastosować zarówno w domu jak i na spacerze, jednak wszystkie zapewnią Tobie jak i psu fantastyczny czas razem.
1. Przeciąganie
Przeciąganie to jedna z ulubionych zabaw chyba większości psów. Gra w przeciąganie niesamowicie angażuje pupila i jest dla niego świetnym ćwiczeniem fizycznym. Do tej zabawy potrzebny jest nam szarpak dla psa, czyli mocna lina z kilkoma supłami. Łapiemy za jeden koniec, pies chwyta drugi i staramy się przeciągnąć przeciwnika. Oczywiście należy to robić z umiarem i czasem popuścić nieco linę, aby następnie znowu pociągnąć trochę mocnej. W ten sposób pies będzie ciągle zaangażowany. Należy pamiętać, że szarpaka nie możemy szarpać w górę i w dół, gdyż możemy uszkodzić kręgi naszemu pupilowi. Zabawkę przeciągamy jedynie na boki.
Podczas gry z szarpakiem należy przestrzegać podstawowej zasady – gra kończy się od razu, gdy żeby psa dotkną naszej skóry. Będzie to jasny sygnał dla psa, ze zabawa kończy się w momencie kontaktu pyska z ręką właściciela. Zabawę należy zakończyć również w momencie, gdy pies stanie się zbyt podekscytowany.
Istnieje nieprawdziwe przekonanie, że zabawa z psem w ten sposób spowoduje, że stanie się agresywny. W przy stosowaniu pewnych zasad nic takiego nie będzie miało miejsca.
2. Zabawa z psem w chowanego
W tą grę można bawić się w dwie lub trzy osoby. Jest to dobry pomysł na spędzanie czasu w trakcie długich spacerów do parku czy w lesie. Zabawa polega na tym, że jedna z osób zajmuje czymś psa, a w tym samym czasie inna osoba chowa się tak, aby pies nie widział gdzie np. Za drzewami lub jakimś pagórkiem. Wtedy osoba, która się schowała, woła pupila jedynie raz. W tym czasie druga z osób zachęca czworonoga do poszukiwań. Gdy zwierzę nie jest w stanie odnaleźć uciekiniera, osoba która się schowała może zawołać psa ponownie. Będąc z psem samemu na spacerze również można się bawić w chowanego. Należy wtedy wyczekać moment, gdy pies zainteresuje się np. jakimś innym psem. Wtedy chowamy się z drzewo i wołamy naszego pupila. Zawsze, gdy pies nas odnajdzie należy nagrodzić go jakimś przysmakiem lub zabawką.
3. Freesbie
Kolejną niesamowicie wciągającą dla psa grą, a jednocześnie zapomnianą i niedocenianą przez właścicieli psów jest zabawa w Frisbee. Można powiedzieć, że jest to niemalże nieco zmodyfikowana i bardziej zaawansowane zabawa w aportowanie. Spędzanie czasu z psem w ten sposób zachęca psa do biegania na bardzo duże odległości, a utrzymujący się w powietrzu dysk frisbee jeszcze bardziej motywuje psa do pościgu. Większość psów lubi łapać frisbee w locie, więc warto rzucać dysk w taki sposób, aby jak najdłużej utrzymywał się w powietrzu. Skoki w za frisbee jeszcze bardziej wpływa pozytywnie na sylwetka i konduycję psa. Zaczynając tą zabawę z psem po raz pierwszy, warto rzucać dysk na krótsze odległości, po to aby pies przyzwyczaił się do tego typu aportu. Dopiero jak pies kilka razy podniesie i przyniesie nam frisbee można odrzucić je na dalszą odległość tak, aby pies mógł je złapać w locie.
4. Tor przeszkód (Agility)
Kolejną pomysłem na wspólne spędzanie czasu z psem jest tor przeszkód dla psa tzw. agility. Jest to gra przeznaczona dla bardziej “zaawansowanych” opiekunów, ponieważ wymaga od właściciela większego zaangażowania niż innego rodzaju zabawy z psem. Agility to psia dyscyplina sportu, ale również kolejny przykład na fantastyczną zabawę z pupilem. Polega ona na pokonywaniu przez psa toru przeszkód i zaliczaniu poszczególnych stref, w czym kieruje go opiekun wydając komendy. Poszczególne części toru pokonujemy w określonej wcześniej kolejności. Jest to dobra zabawa nie tylko dla zwierzęcia, ale również dla właściciela. Konieczna jest tutaj ścisła współpraca między właścicielem a psem oraz dyscyplina i posłuszeństwo. Obecnie w sklepach zoologicznych można kupić gotowe elementy toru przeszkód lub skorzystać z gotowych, które powstają w różnych miastach w Polsce. Można też wykazać się inwencją i stworzyć własny tor z różnego rodzaju dostępnych w domu przedmiotów. Nie zapominajmy, że niektóre ćwiczenia agility możemy wykonać z psem w domu, zachęcając zwierzę do wykonania slalomu pomiędzy krzesłami, czy przeskoczenia przez ułożony na podłodze koc itd. Agility to fantastyczny sposób na to, aby nauczyć naszego pupila nowych sztuczek. To również zabawa, która fantastycznie stymuluje umysł naszego psa.
5. Nadziewane zabawki
Do niektórych zabaw z naszym pupilem potrzebne są zabawki dla psa. Nadziewanie zabawek jedzeniem to kolejny przykład na absorbującą zabawę dla naszego pupila. Do tego typu aktywności potrzebna nam zabawka, do której możemy włożyć karmę lub ulubione przysmaki naszego pupila. Przykładem moża tu być zabawka Kong lub innego rodzaju wydrążone w środku piłki do dozowania jedzenia. Taką zabawkę nadziewamy ciasno tym co lubi nasz pies, a następnie wkładamy do zamrażarki na noc. Zamrożony pokarm czy smakołyk dłużej oprą się przed łakomym językiem psa. Taka zabawa wprawdzie mniej angażuje właściciela, ale jest bardzo wciągająca dla psa i angażuje go umysłowo i fizycznie, gdyż pies musi się nagłówkować i nagimnastykować, aby dostać się ulubionej przekąski ukrytej w środku. Nadziewane zabawki to zabawa przeznaczona do domu czy mieszkania, szczególnie w deszczowe dni, kiedy nie możemy bawić się z naszym psem na powietrzu. Tegu typu nadziewane zabawki możemy podawać psu w dowolnym momencie, kiedy ewidentnie się nudzi lub z samego rana przed naszym wyjściem do pracy. Zapewni to zwierzakowi zajęcie na co najmniej 30 min.
6. Chowanie i poszukiwanie skarbów
Jest to rodzaj zabawy, w którą z powodzeniem możemy bawić się zarówno w domu jak i w parku czy w lesie. Skarbami w tym przypadku są smakołyki lub sucha karma naszego pupila. Będąc na spacerze w parku, w momencie gdy pies jest zajęty zabawą np. z innym psem lub biega sobie beztrosko, chowamy smakołyki lub karmę w różnych zakamarkach, a następnie zachęcamy psa do poszukiwań. Za każdym razem, gdy pies znajdzie skarb głośno go nagradzamy. Będąc w mieszaniu również możemy chować psu różne smakołyki i zachęcać go do zabawy i szukania. Smakołyki możemy chować za meblami, nogami o stoły czy krzesła lub w celowo skołowanych kocach.
7. Aportowanie
To chyba najpopularniejsza z psich zabaw forma spędzania wspólnego czasu właściciela ze swoim pupilem. Jako aportu dla psa można użyć wielu rzeczy, od piłek po innego typu zabawki, a na zwykłych patykach kończąc. W aportowanie raczej powinniśmy się bawić z psem na powietrzu. Najlepiej jeśli jesteśmy w parku czy w lesie, gdzie nie ma zagrożenia, że pies nagle wybiegnie na ulicę. Można oczywiście bawić się tak również w mieszkaniu jednak trzeba wyznaczyć jedną trasę, wzdłuż której będziemy rzucać aport psu. Chodzi o to, aby zaangażowany w zabawę pies nie zrobił sobie krzywdy goniąc wśród mebli za aportem. W domu z aport najlepiej sprawdzi się pluszowa zabawka, która nie odbija się po kontakcie z podłożem. Dzięki temu zabawa będzie bardziej przewidywalna, a tym samym bezpieczniejsza dla psa.
Zabawa w aport rozwija naszego pupila ruchowa, ale ten czas możemy również wykorzystać do nauki naszego psa komendy “zostaw”. To pozwoli nam z łatwością odbierać psu aport bez zbędnej szarpaniny, a dzięki temu zabawa będzie o wiele bardziej efektywna i przyjemna zarówno dla psa jak i dla nas.
8. Nauka komend
Każdy właściciel chciałby w pełni, a przynajmniej w jakimś stopniu panować nad swoim pupilem, szczególnie jest to ważne gdy pies jest młody i dysponuje nieprzebranym pokładami energii. Właśnie do tego służy nam tresura psa i nauka komend. Szkolenie naszych domowych pupila jest bardzo praktyczne i często niezbędne. Nauka komend pokazuje psu właściwe zachowania. Każdy właściciel powinien nauczyć swojego psa kilka podstawowych komend, takich jak “siad”, “zostaw” czy “zostań”, gdyż odwracają one uwagę psa pełnego energii od innych zwierząt czy gości i mogą znacznie ułatwić życie właścicielom. Nauka komend stymuluje psa mentalnie, ale również wzmacnia więź z opiekunem i wzmacnia hierarchię w domowym stadzie. Dzięki tresurze pies uczy się panować nad swoimi emocjami, staje się bardziej posłuszny i znacznie lepiej odnajduje się wśród obcych ludzi. Tresowanie psa może być niezwykle satysfakcjonujące i motywujące dla właścicieli, gdyż efekty pracy i zabawy z psem widać bardzo szybko.
9. Bańki mydlane
Chyba każdy z nas puszczał kiedyś bańki mydlane lub widział innych jak to robią. Nie wielu właścicieli psów zdaje sobie sprawę, że uganianie się i łapanie tych baniek to fantastyczna zabawa dla pupili. Jeśli więc szukasz fajnego pomysłu na zabawę z psem to puszczanie baniek jest jednym z nich. Do tego typu zabawy warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt do robienia baniek. Obecnie można również stworzyć lub kupić płyny, które są nietoksyczne dla dzieci czy psów. Zabawa w łapanie baniek mydlanych jest bardzo prosta. Wystarczy dmuchać bańki i kierować je w stronę psa. Nawet jak nigdy tego nie robił to prawie zawsze, zacznie jak tylko puścimy w jego stronę kilka pierwszych przezroczystych bąbelków. Zabawa w bańki mydlane nie tylko sprawi radość naszemu pupilowi, ale cofnie nas do czasów dzieciństwa. Może to być również fantastyczny pomysł dla rodzin z dziećmi, który pozwoli zaangażować do zabawy nie tylko zwierzęta, ale i pociechy. Po skończonej zabawie zawsze należy przetrzeć twarz psa, aby nie narażać jego oczu na podrażnienia.
10. Pościg za właścicielem
Pościg za właścicielem to najprostsza forma zabawy z naszym podopiecznym. Jest jednocześnie zabawą, która angażuje fizycznie właścicieli w takim samym stopniu co ich pupile. Jest to zabawa, która nie wymaga żadnych pomocy w postaci zabawek. Jedyne co się może przydać to smakołyki do nagradzania. Sama zabawa polega na tym, że właściciel na początku oddala się od psa wydając mu komendę “siad”. Kiedy jest już wystarczająco oddalony, zaczyna biec zwiększając odległość, zachęcając jednocześnie swojego pupila do tego, aby go gonił. W momencie, gdy pies dogoni właściciela warto nagrodzić go smakołykiem. Nie są to wyścigi, więc nie musimy biec szybko. Jeśli natomiast nie starcza nam sił można po prostu oddalić się na dłuższą odległość od psa idąc spokojnie, a następnie zachęcić go do pościgu i samemu lekko truchtając. Dzięki temu pies będzie miał dłuższy dystans do przebiegnięcia, a my nie zmęczymy się za bardzo.