Zabawki dla Chomika
Zabawki dla chomika, czyli czym chomiki lubią bawić się najbardziej?
Chomiki, jak każde inne zwierzę, potrzebują ruchu, zabawy i stymulacji umysłowej, aby utrzymać się w dobrej formie fizycznej jak i psychicznej. Ze względu na to, że chomik większość czasu spędza w klatce to ma nieco ograniczone możliwości, jeśli chodzi o ruch i ciągłą stymulację, jaką miałby w środowisku naturalnym. Problem ten skutecznie pomagają rozwiązać wszelkiego rodzaju akcesoria i zabawki, które zostały specjalnie zaprojektowane, aby zaspokajać podstawowe potrzeby tych małych gryzoni. Na rynku jest wiele zabawek przeznaczonych dla chomików i czasami trudno odnaleźć się w gąszczu propozycji jakimi zasypują nas producenci akcesoriów i zabawek dla chomika. Dla osób, które mają problem z wyborem zabawek dla swoich pupili przedstawiamy listę tych najbardziej popularnych, dzięki którym chomik nie będzie się nudzić, a korzystając z niech będzie czerpać mnóstwo radości.
1. Kołowrotek dla chomika
Chomiki to bardzo ruchliwe zwierzątka, które potrzebują bardzo dużo ruchu. Ze względu na to, że przestrzeń w klatce jest bardzo ograniczona to niezastąpionym akcesorium jest kołowrotek dla chomika. Kołowrotek to nic innego jak obudowane koło, do którego chomik może wejść i pobiegać. Jest to chyba ulubiona zabawka każdego chomika, która jest praktycznie niezbędna w każdej klatce, ze względu na to, że jest to podstawowe źródło ruchu dla gryzonia, który nie może biegać po domu. Do wyboru mamy kilka rodzajów kołowrotków. Są takie, które są z obu stron zamknięte, a chomik dostaje się do środka przez mały otwór na jednym z boków. Znowu inny rodzaj to taki, gdzie jeden bok jest otwarty całkowicie. Możemy znaleźć kołowrotki drewniane, jak i takie, które zostały wykonane z tworzywa sztucznego. Możemy zaopatrzyć się zarówno w kołowrotki na stojakach oraz mocowane bezpośrednio do ściany klatki. Bez względu na to jaki rodzaj wybierzemy to należy kategorycznie unikać kołowrotków ze szczebelkami, ponieważ łapki małego zwierzątka mogą utknąć pomiędzy nimi, co może spowodować poważne obrażenia. Należy również wybierać kołowrotki na tyle duże, aby grzbiet chomika nie był za bardzo wygięty podczas biegania. Warto również upewnić się w miarę możliwości, że kołowrotek jest cichy, gdyż chomiki lubią korzystać z nich w nocy, co może być nieco uciążliwe dla reszty domowników.
2. Gryzaki dla chomika
Zabawki do gryzienia zaspokajają dwie potrzeby chomika: po pierwsze zapewniają rozrywkę, której zwierzak bardzo potrzebuje spędzając większości czasu w klatce, a po drugie wspomagają proces ścierania zębów gryzonia. Ciągłe gryzienie i podgryzanie jest bardzo ważne dla chomików i innych gryzoni, gdyż dzięki temu kontrolują one długość swoich zębów. Zęby chomika stale rosną, więc naturalnym sposobem na ścieranie ich jest właśnie gryzienie. Warto więc wyposażenie klatki powiększyć o zabawki do gryzienia. Tego typu gryzakami mogą być wszelkiego rodzaju niepomalowane i nieobrobione zabawki z drewna lub z kawałków gałązek np. wyginane tunele. Inną grupą zabawek doskonale nadających się do gryzienia są wszelkiego rodzaju zabawki dla chomika wykonane z sianka. Wśród nich znajdziemy domki, tunele i mostki. Jeśli chcemy zrobić taki gryzak we własnym zakresie to doskonale nada się do tego łupina orzecha włoskiego, której kawałeczki możemy zawiesić na sznurku lub luźno porozrzucać po klatce gryzonia. Takie zabawki chomik będzie gryzł kiedy będzie miał na to ochotę, utrzymując przy tym długość zębów na odpowiednim poziomie.
3. Tunele dla chomików
Każdy szanujące się chomik chętnie korzysta do tuneli. Niektóre gryzonie niemal cały czas w nich przesiadują, a inne robią to jedynie sporadycznie. Jednak jest coś takiego w naturze tych zwierzątek co przyciąga je wszystkie do ciasnych i ukrytych przestrzeni. Dzieje się tak dlatego, że w dzikie chomiki w naturalnym środowisku budują swoje gniazda głęboko pod ziemią, a z powierzchnią łączy je z szereg tuneli. Tunel dla chomika jest więc naturalnym odpowiednikiem gniazda. Jeśli chodzi o tego typu zabawki dla chomików to mamy do wyboru tunele naturalne oraz wykonane ze sztucznych materiałów. Tunele naturalne najczęściej wykonane są z siana. Rzadziej spotyka się tunele drewniane. Jeśli chodzi o drugą grupę to możemy spotkać tunele wykonane z materiału np. plusz lub polar oraz tunele z tworzywa sztucznego, które często są integralną częścią plastikowej klatki dla chomika. Nieważne jednak jaki tunel wybierzemy, gdyż każdy z nich zapewni naszemu pupilowi rozrywkę i będzie źródłem ruchu.
4. Mostek dla chomika
Mostek to dość uniwersalna zabawka dla chomika , która może pełnić kilka funkcji. Standardowe mostki dla chomików wykonane są z naturalnych, ułożonych blisko siebie gałązek połączonych ze sobą elastycznym, metalowym drutem. Taka konstrukcja zapewnia to, że możemy formować kształt mostka na wiele sposobów. Jeśli dwa przeciwległe boki zegniemy w jednym kierunku to mostek może służyć jako domek dla chomika, jeśli go odwrócimy to będzie pełnił rolę huśtawki, z której nasz zwierzak będzie chętnie korzystał. Jeżeli nadamy mostkowi kształt fali to stworzymy ciekawą przeszkodę, którą chomik będzie pokonywał. Nadając mu formę zupełnie płaską stworzymy tym samym drabinkę, po której chomik wejdzie na wyższy poziom lub kładąc go poziomo stworzymy przejście pomiędzy dwoma obiektami w klatce. Na koniec należy wspomnieć o tym, że ze względu na to, że mostek dla chomika jest wykonany z naturalnych i nieobrobionych gałązek to znakomicie nadaje się na gryzak, który będzie wspomagał ścieranie zębów gryzonia.
5.Kule dla chomików
Kule dla chomików to zabawki, które pełnią rolę podobną do kołowrotka, czyli są bardzo dobrym źródłem ruchu. Są to zabawki, które stosujemy poza klatką, gdyż wymagają większej przestrzeni i płaskiej powierzchni. Są to zabawki wykonane z przezroczystego plastiku, ze specjalnymi drzwiczkami i otworami wentylacyjnymi dla lepszej cyrkulacji powietrza. Chomika umieszczamy w środku i zamykamy drzwiczki. Gryzoń biegnąc powoduje, że kula toczy się po podłodze w stronę, w którą skieruje ją chomik.
Taką kulę najlepiej umieścić na dywanie lub wykładzinie, gdyż na twardej powierzchni podłogi chomik może rozpędzić kulę tak bardzo, że zacznie się w niej przewracać. Jeśli znajdujemy się na piętrze domu, to warto zamknąć wcześniej pomieszczenie, w którym chomik korzysta z kuli, gdyż może przez przypadek stoczyć się ze schodów.
Czas zabawy chomika w kuli warto ograniczyć do około 25 min, gdyż dłuższe przebywanie w tak małej przestrzeni może chomika zestresować. Warto również sprawdzać raz na jakiś czas czy chomik nie chce zakończyć zabawy wcześniej.
6. Piasek lub wiórki dla chomika
Chomiki uwielbiają kopać, tworzyć norki i się w nich chować. Takie zachowanie leży przecież w ich naturze, gdyż jako dzikie zwierzęta kopią szereg tuneli oraz gniazda pod ziemią. Dlatego właśnie warto stworzyć w klatce miejsce, w którym nasz pupil będzie mógł zaspokoić potrzebę kopania. Możemy do tego celu użyć piasek taki sam, jak dla szynszyli, lub drewniane wiórki, które stosujemy jako podłoże w klatce. Jeśli wybierzemy wiórki to w jednym rogu klatki możemy nasypać ich o znacznie więcej tworząc grubszą warstwę. Najlepiej jednak jeśli piasek lub wiórki nasypiemy do kuwety, w której chomik będzie mógł kopać do woli, a przy okazji nie będzie roznosił piasku po całej klatce.
Istnieje jeszcze wiele różnego rodzaju zabawek dla chomików, które zapewnią naszym milusińskim wiele radości i rozrywki, ale przedstawione powyżej stanowią naszym zdaniem podstawę, od której powinniśmy zacząć poszukiwania akcesoriów do zabawy. Warto jednak pamiętać, że powinniśmy stworzyć naszemu pupilowi środowisko, w którym chomik będzie mógł się chować, biegać i nie będzie się w nim nudził, gdyż ten mały zwierzak większość swojego życia spędza na bardzo ograniczonej przestrzeni.