Dry bed dla Świnki Morskiej

Dry Bed dla świnek morskich

Jak posiadacze świnek morskich mamy do wyboru szeroki wachlarz podkładów, jakie możemy zastosować w klatce dla naszego gryzonia. Praktycznie każdy właściciel świnki morskiej stosuje swoje ulubione podłoże i ma wyrobione zdanie na ten temat. Niewiele osób jednak wie, że oprócz trocin, pelletu czy innego rodzaju podkładu możemy zastosować tzw. maty dry bed. Mata dry bed wywodzi się od pierwowzoru, który powstał w Anglii dla pacjentów leżących w szpitalach. Mata stała się bardzo szybko popularna również w branży zoologicznej, gdzie zyskała nazwę VetBed. Ale czym tak naprawdę jest Dry Bed. Vetbed / Drybed to specjalne maty zaprojektowane w taki sposób, aby odprowadzać wilgoć z wierzchniej warstwy maty pod jej spód. Dry bed jest miękka i bardzo miła w dotyku z wierzchu, a jej struktura przypomina polar. Od dołu natomiast posiada gumowe paseczki ułożone naprzemiennie z rowkami, które to razem sprawiają, że wilgoć która znajdzie się pod spodem nie wraca na wierzch maty. Zastosowanie gumy zapobiega przed ślizganiem się maty pod klatce.   

Mata Drybed doskonale nadaje się dla świnki morskiej, innych gryzoni oraz psów i kotów. 

Zalety i wady Dry Bed dla świnki morskiej 

Zalety Dry Bed

Mata jest bardzo miękka i przyjemna dla delikatnych łapek świnek morskich. Dzięki macie Dry bed świnka morskapoczuje się w klatce jak u siebie. Mata bardzo szybko odprowadza wilgoć pod spód przez co pozostaje sucha z wierzchu. Nadaje się do prania w pralce, więc łatwo się ją sprząta. Matę możemy ciąć nożyczkami wzdłuż i wszerz, co nie spowoduje, że będzie się strzępić bo bokach. Ta cecha pozwala na idealne dopasowanie wielkości maty do rozmiarów klatki. Warto dodać, że materiał, którego została wykonana mata nie uczula, więc jest to produkt antyalergiczny.

Wady maty Dry Bed

Największą wadą dry bed, o której nie wszyscy jej użytkownicy wiedzą jest to, że bezwzględnie wymaga dodatkowego podłoża chłonnego pod spód. Sama mate nie wchłania wilgoci, a jedynie przepuszcza ją pod spód. Dlatego też należy położyć pod nią żwirek, podkłady chłonne lub innego rodzaju podłoże dla świnki morskiej o silnych właściwościach chłonnych. Wadą maty jest również to, że przed każdorazowym praniem należy wyczesać siano, trociny i inne nieczystości z maty. Rozczesywać matę musimy również po wyjęciu jej z pralki i wysuszeniu. Jeśli tego nie zrobimy to na macie powstaną nieprzyjemne dla świnek kołtuny. 

Jak stosować matę Drybed?

Po zakupie maty dry bed należy ją przyciąć do rozmiarów klatki. Powinniśmy zostawić po kilka centymetrów więcej z każdej strony, tak aby mata była nieco większa niż spód klatki. Dzięki temu świnka nie mogła wyjadać np. żwirku silikonowego, jeśli taki zastosujemy pod matę. 

Jeśli położymy mate w klatce po raz pierwszy to należy przez kilka dni obserwować świnkę, aby sprawdzić czy  nie podgryza dry bed. Czasami zdarza się, że robi to przez dzień lub dwa, a następnie przestaje. Wtedy nie mamy się czym martwić. Jeśli jednak będzie to robiła notorycznie to powinniśmy wyciągnąć matę z klatki, gdyż kawałki maty mogą zaszkodzić naszemu pupilowi.

Dry bed wymaga podłoża chłonnego, które umieszczamy pod spód, i które to faktycznie będzie chłonęło wilgoć. Możemy do tego zastosować trociny, pellet, podkłady higieniczne lub żwirek silikonowy. W przypadku tego ostatniego warto zastosować nieco większą mate niż spód klatki, żeby uniemożliwić śwince zjadanie żwirku.    

Najlepszym rozwiązaniem jakie możemy zastosować pod matę dry bed są podkłady higieniczne, które łatwo usunąć z klatki, gdy jest taka potrzeb i nie ma z nimi tyle pracy jak w przypadku np. trocin czy drewnianego żwirku.

Dry bed możemy prać w zwykłej pralce w temperaturze do 40 stopni. Przed wypraniem matę należy wyczesać ze wszelkich zanieczyszczeń, sianka czy trocin. Najlepszym do tego będzie zgrzebło dla psa. Po wypraniu zostawiamy matę do wyschnięcia, a następnie znowu wyczesujemy, żeby na macie nie powstały kołtuny. Pierzemy mate raz na około 2 tygodnie.