Żwirek bentonitowy dla Kota

Ważne Informacje na temat żwirków bentonitowych

Żwirek bentonitowy dla kota należy do grupy najbardziej popularnych ściółek stosowanych w kuwetach.  Żwirki tego typu były jednymi z pierwszych, które były produkowane na skalę przemysłową i zaczęły wypierać zwykły piasek, który stosowany był przez właścicieli kotów zanim pojawiły się profesjonalne podłoża. Wydajność ściółek z bentonitu zależy od producenta, ale plasuje się w czołówce, jeśli porównamy ją z wydajnością innych rodzajów podłoży higienicznych.

Z czego produkuje się żwirek bentonitowy?

Bentonit to ilasta skała osadowa składająca się głównie z montmorylonitu. Najczęściej przybiera barwę białą lub żółtą, chociaż mogą wystąpić również inne barwy takie jak odcienie szarości. Skała bentonitowa powstaje w trakcie procesu przeobrażenia popiołów i tufów wulkanicznych w szkliwo wulkaniczne zachodzącego w wodzie morskiej. Są to skały o dużej porowatości, dzięki czemu żwirek bentonitowy charakteryzuje się silnymi właściwościami absorpcyjnymi. 

Skały bentonitowe występują głównie w Rosji i Stanach Zjednoczonych. W Polsce znajdziemy je w okolicach Chmielnika i w Karpatach. Żwirki bentonitowe dla kotów z wyglądu przypominają drobno zmielony naturalny żwir lub gruboziarnisty piasek. 

Porowatość bentonitu pozwala mu wchłonąć duże ilości cieczy, nawet kilkukrotnie więcej niż jego własna masa. Ta cecha powoduje, że poza branżą zoologiczną, używa się go również w budownictwie i kosmetologii. 

Właściwości żwirków bentonitowych

Zalety żwirku bentonitowego dla kotów?

Duża chłonność cieczy

Żwirek dla kota bentonitowy, jak już wcześniej wspomnieliśmy, posiada bardzo silne właściwości absorpcyjne dzięki swojej porowatej strukturze. Koci mocz zostaje prawie natychmiast wchłonięty do wewnątrz grudek bentonitowych i zatrzymany w środku. W zależności od rodzaju żwirku, bentonit może wchłonąć nawet kilkukrotnie więcej cieczy niż jego własna masa. 

Zbrylanie się 

Pod wpływem kociego moczu żwirek bentonitowy zbryla się, czyli granulki, które wchłonęły ciecz sklejają się ze sobą tworząc większe, w miarę twarde bryłki. Ściółki bentonitowe należą zatem do grupy zbrylających się żwirków dla kotów. Dzięki takiej właściwości usuwamy jedynie zbrylony żwirek oraz odchody stałe, a całą resztę zostawiamy w kuwecie. Dosypujemy jedynie raz na jakiś czas świeżą ściółkę, tak aby uzupełnić jej niedobory. 

W niektórych sklepach możemy znaleźć produkty, które określane są jako niezbrylający się żwirek bentonitowy. Jest to jednak błędne określenie, ponieważ żwirki niezbrylające się produkuje się z innego rodzaju skał. Jednak przyjął się sposób nazywania wszystkich mineralnych kocich żwirków jako bentonitowe. 

Absorpcja brzydkich zapachów

Jak już wspomnieliśmy, granulki żwirku bentonitowego są porowate, dzięki czemu są również dość skuteczne w walce z nieprzyjemnymi zapachami. Mimo, że wyglądają na solidne to w rzeczywistości wypełnione są siecią mikroskopijnych kanalików, które natychmiast wchłaniają wilgoć zaraz po kontakcie z cieczą. Wchłonięty koci mocz uwięziony jest wewnątrz granulek, pozostawiając warstwę zewnętrzną suchą w dotyku. Po jakimś czasie wilgoć znajdujące się wewnątrz kryształów zaczyna odparowywać, pozostawiając uwięzione w wewnętrznych kanalikach molekuły odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach.. 

Wady żwirków bentonitowych 

Duża waga

Wadą, która może być dość istotna dla osób, które samodzielnie zaopatrują się w tego typu produkty w sklepach stacjonarnych jest ich duża waga, co może znacznie utrudniać transport ze sklepu do domu. 

Brak możliwości usuwania żwirku drogą sanitarną

Żwirek bentonitowy pod wpływem dużej ilości cieczy może tworzyć bryły przypominające cement lub glinę. Jest to uciążliwe, gdy kot wyniesie na łapkach granulki żwirku poza kuwetę. Mogą one przykleić się do kafelków lub do fugi w łazience, skąd ciężko będzie nam je usunąć. Ta właściwość bentonitu wyklucza możliwość spuszczania żwirku bezpośrednio w toalecie, gdyż grozi to całkowitym zapchaniem rur kanalizacyjnych.     

Pylenie się 

Żwirki bentonitowe mogą się pylić ze względu na to, że produkuje się je ze skał. Bardziej pylące się są żwirki drobnoziarniste, które paradoksalnie są najbardziej wydajne. 

Wydajność żwirków bentonitowych

Zdolność absorpcyjna zarówno wilgoci jak i brzydkich zapachów w przypadku ściółek bentonitowych jest dość duża i ciągła, więc większość żwirków (torba 5 litrów w wersji compact) tego typu może wystarczyć do miesiąca w przypadku jednego kota. Wydajność bentonitowych żwirków dla kotów zależy od rodzaju bentonitu użytego przy ich produkcji oraz od wielkości granulek. Im drobniejsze granulki żwirku tym większa jest jego wydajność i możliwość zbrylania się. Produkty o najdrobniejszych granulkach nazywane są żwirkami compact. Ich wydajności jak i poziom zbrylania się jest wyższy niż produktów o większych kryształkach bentonitu. 

Rodzaje żwirków bentonitowych dla kota?

Bentonitowe żwirki możemy przede wszystkim podzielić ze względu wielkość granulek. Te o najmniejszych kryształkach posiadają słowo „Compact” na opakowaniu. Najczęściej granulki posiadają nieregularny kształt, jednak zdarzają się rodzaje w kształcie idealnych kuleczek. Są to tańsze i mniej wydajne wersje. W sklepach znajdziemy też wersje zapachowe jak i bezzapachowe. Wersje zapachowe posiadają dodatek jakiejś substancji, która wydzielając zapach np. lawendy dodatkowo niweluje brzydki zapach moczu, jednak tego typu produkty mogą nie być akceptowane przez niektóre koty.

Jak używać bentonitowych żwirków dla kotów?

Najważniejsza informacja, jeśli chodzi o korzystanie ze żwirków bentonitowych jest taka, że należy napełnić kuwetę warstwą ściółki o grubości co najmniej 5 cm. W przypadku cieńszych warstw koci mocz może dotrzeć do dna kuwety i razem ze żwirkiem przywierać do podłoża jako zbita masa. Znacznie utrudnia to czyszczenie kuwety, gdy wymieniamy żwirek na nowy. 

Codziennie usuwamy z kuwety stałe odchody kota oraz grudki zbrylonego żwirku. Raz na jakiś czas dosypujemy świeży żwirek, tak aby utrzymać 5 cm grubości ściółki. Całość wymieniamy przynajmniej raz w miesiącu, jednak częstotliwość ta zależy od jakości ściółki oraz ilości kotów, które korzystają z kuwety. 

Wśród najczęściej polecanych żwirków bentonitowych można wymienić Super Benek Naturalny oraz Super Benek Compact.

Do żwirków bentonitowych dostępne są także dodatkowe akcesoria do kuwet takie jak neutralizatory zapachów, które zwiększają nieco jego żywotność poprzez usuwanie bakterii i brzydkich zapachów.

Więcej na temat rodzajów żwirków dla kota dowiesz się z artykułu: Żwirek dla kota – rodzaje, wady i zalety poszczególnych wariantów