Chomiki

Najpopularniejsze rasy chomików trzymanych w warunkach domowych to Syryjski, Campbella, Dżungarski, Roborowskiego i Chiński.

Chomiki to mało wymagające, przesympatyczne zwierzęta, które są najczęściej wybieranym gatunkiem zwierząt domowych. Ich zaletą niewątpliwie jest fakt, iż nie trzeba z nimi wychodzić na spacery. Dzieci podczas opieki nad tymi stworzeniami uczą się odpowiedzialności. Dorastanie w towarzystwie zwierząt jest korzystne dla rozwoju i kształtowanie inteligencji emocjonalnej oraz empatii. 


5 Ras chomików dla miłośników zwierząt

Chomik Syryjski

Chomiki syryjskie są najpopularniejszym gatunkiem zwierząt domowych na całym świecie. Są również znane jako złote chomiki. Chomiki syryjskie są na ogół dobrymi zwierzętami domowymi i nadają się dla początkujących opiekunów oraz rodzin z dziećmi. Jednakże, podczas gdy chomiki syryjskie są przyjazne ludziom, nie tolerują obecności współmieszkańców swoich klatek lub terrariów. Bardzo ważne jest aby najpóźniej w 10 tygodniu życia chomiki syryjskie trzymać już oddzielnie. Jeśli masz więcej niż jednego chomika, trzymaj je osobno przez cały czas, ponieważ są bardzo terytorialne i mogą walczyć do tego stopnia, że zabijają się nawzajem. Należy również pamiętać, że chomiki syryjskie są nocnymi zwierzętami i potrzebują odpoczynku w ciągu dnia.


Długość: 13 – 18 cm (Dorosły)

Masa: 85 – 150 g (Dorosły)

Chomik Karłowaty Campbella

Chomiki karłowate Campbella są mniej terytorialne niż inne rasy chomików i mogą być trzymane po dwa osobniki tej samej płci, pod warunkiem, że są rodzeństwem i nigdy nie były oddzielone na dłużej niż 1 lub 2 godziny od urodzenia. Należy pamiętać, że oddzielna, zapasowa klatka lub terrarium powinna być przygotowana dla drugiego chomika, ponieważ mają tendencję do rozwijania zachowań terytorialnych w miarę starzenia się. Z drugiej strony, chomiki karłowate Campbell są mniej towarzyskie, jeżeli chodzi o ludźmi i niestety gryzą, kiedy są  zdenerwowane. To nie powinno zniechęcić Cię do wyboru chomika karłowatego Campbella jako zwierzaka domowego. Należy zapewnić odpowiednią opiekę i sprawować nadzór nad zwierzęciem. Dzieci mogą zdecydować się na rozpoczęcie opieki używając skórzanych rękawiczek, dopóki nie oswoją się z opieką nad chomikami. Pomimo tego chomik karłowaty Campbella powinny być tak samo satysfakcjonującym towarzyszem, jak inne rasy chomików.

Długość: 9,1 cm (Dorosły)

Masa: 27 g (Dorosły)

Chomik Dżungarski

Zimowe białe chomiki karłowate, znane również jako chomiki karłowate dżungarskie lub chomiki syberyjskie, są podobne do chomików karłowatych Campbella pod względem wielkości, długości życia, dziennych wybuchów aktywności. Mogą być również trzymane po dwa lub w grupach tej samej płci, pod warunkiem, że pochodzą z tego samego miotu. Należy pamiętać, że jeśli uda Ci się harmonijnie umieścić je w jednej klatce, będzie musiała być dwa razy większa od zalecanej. Ponadto oddzielna, zapasowa klatka lub terrarium dla chomika powinno być zawsze gotowe, ponieważ zwierzęta te mają tendencję do rozwijania zachowań terytorialnych w miarę starzenia się. Chomiki karłowate dżungarskie są słodkie i przyjazne dla ludzi. Są jednak bardziej zwinne i energiczne niż ich kuzyni Campbella, więc trzymaj je w klatce tak często, jak jest to tylko możliwe, mają reputację skaczących z rąk niczego nie podejrzewających opiekunów i znikających pod meblami w mgnieniu oka uciekinierów.

Długość: 10 cm (Dorosły)

Masa: 25-50 g (Dorosły)

Chomik Karłowaty Roborowskiego

Chomiki karłowate Roborowskiego są jednocześnie najmniejszymi, a także najdłużej żyjącymi z 5 ras chomików domowych. Chomiki karłowate Roborowskiego mają podobny temperament do chomików karłowatych dżungarskich. Są stosunkowo towarzyskie, zarówno ze swoim rodzeństwem z miotu, jak i ludzkimi opiekunami. Pamiętaj, że nawet jeśli uda ci się harmonijnie umieścić chomiki w jednej klatce, klatka musi być dwa razy większa niż zalecana dla pojedynczego chomika. Dodatkowo, oddzielna, zapasowa klatka dla chomika powinna być zawsze utrzymywana w gotowości, ponieważ mają tendencję do rozwijania zachowań terytorialnych w miarę starzenia się. Ważne jest, aby pamiętać, że te małe kulki z nieokiełznaną energią są notorycznymi uciekinierami, dlatego też są bardziej odpowiednie do obserwacji niż przytulania i zabawy poza klatką lub terrarium. Chomiki karłowate Roborowskiego są bardzo nieśmiałymi stworzeniami, więc oswajanie ich trwa dłużej niż w przypadku innych ras tych gryzoni. Niektóre osobniki nigdy nie zostaną całkowicie oswojone w swoim życiu. Chomiki karłowate Roborowskiego nie są zatem zalecane dla początkujących właścicieli chomików.

Długość: 5-7 cm (Dorosły)

Masa: 21-27 g (Dorosły)

Chomik Chiński      

Chomiki chińskie znane są ze swoich charakterystycznych długich i smukłych ciał. Chociaż początkowo nerwowe i zestresowane, raz oswojone, chomiki chińskie mogą być bardzo towarzyskie, a nawet okazywać czułość wobec ludzi, a także słyną z tego, że lgną do palców właściciela małymi łapkami. Chociaż chińskie chomiki na pierwszy rzut oka przypominają myszy, podobnie jak inne rasy chomików uwielbiają samotność. Najlepszym rozwiązaniem jest indywidualne zakwaterowanie ich przez cały czas. Chomiki chińskie są nocnymi zwierzętami i mogą wykazywać krótkie wybuchy aktywności w ciągu dnia. Chociaż jest to całkowicie normalne, zalecane są krótkie i ograniczone zabawy w ciągu dnia, ponieważ jest to dla nich ważny czas, który przeznaczają na odpoczynek i regenerację. Ponieważ mają naturalnie krótsze życie niż inne rasy chomików, zaleca się jak najwięcej odpoczynku, aby zapewnić im maksymalną długość szczęśliwego i zdrowego życia.

Długość: 8,2 – 13 cm (Dorosły)

Masa: 30 – 45 g (Dorosły)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *