Zgrzebło dla Psa

Zgrzebło dla psa – co to jest i do czego służy?

Psy dzielimy na te, które posiadają włosy oraz te, które posiadają sierść. Psie włosy są bardzo delikatne. Mogą się kruszyć i łatwo się plączą, dlatego też należy poświęcić im wiele uwagi odpowiednio je pielęgnując. Sierść psa nie jest tak wymagająca jak włosy, ponieważ nie kołtuni się i nie plącze, ale w porównaniu do psich włosów, o wiele częściej wypada. 

Nie ma większego znaczenia czy Twój pies posiada sierść czy włosy, gdyż w obydwu przypadkach wymagana jest odpowiednia pielęgnacja dla utrzymania ich w dobrej kondycji i czystości. 

Jak dbać o psa i jego sierść? 

Jednym ze sposobów na utrzymanie sierści psa w dobrej kondycji jest szczotkowanie i czesanie. Tego typu zabiegi sprawią, że Twój pupil będzie prezentował się bardzo okazale, ale przede wszystkim pozwolą zapobiec plątaniu się włosów oraz powstawaniu kołtunów. Regularne szczotkowanie psa jest istotne również dlatego, gdyż  w ten sposób usuwamy brud, martwy naskórek, wypadające włosy oraz podszerstek. Dodatkowo regularne zabiegi czesania pozytywnie wpływają na skórę zwierzęcia, ponieważ pobudzają krążenie. Jest to zatem czynność, o której należy pamiętać i wykonywać jak najczęściej.  

Czego używać do pielęgnacji sierści psa?

Obecnie na rynku mamy do wyboru szereg przeróżnych akcesoriów do pielęgnacji psich włosów i sierści. Do najpopularniejszych akcesoriów obok szamponów, odżywek i nożyczek należą wszelkiego rodzaju przyrządy do czesania takie jak szczotki, grzebienie, furminatory czy zgrzebła. Zgrzebła dla psów należą do tych narzędzi, które znacznie ułatwią nam codzienne zabiegi w przypadku nieco bardziej wymagających psów. 

Czym zgrzebło się różni od szczotek i grzebieni?

Zgrzebło może wydawać się nieco enigmatycznym określeniem, a dla niektórych może kojarzyć się wyłącznie z akcesoriami wykorzystywanymi do czyszczenia koni. Jak się jednak okazuje sprawdza się wyśmienicie nie tylko w stajni, ale również w zaciszu domowym. Zgrzebła stosują zarówno zawodowi hodowcy psów jak i opiekunowie pupili. Przyrząd ten zdobywa coraz większą popularność wśród właścicieli psów ze względu na wygodę i łatwość w użytkowaniu. 

Jak wygląda zgrzebło dla psa?

Dla każdego z nas terminy takie jak grzebień czy szczotka są oczywiste i nie wymagają dodatkowych wyjaśnień, ponieważ w naszych łazienkach znajdziemy tego typu akcesoria. Jeśli chodzi o zgrzebła to sytuacja jest nieco inna i mało kto wie jak właściwie wygląda zgrzebło dla psa i co się kryje pod tą nazwą. Wyjaśnienie tej kwestii warto zacząć od wytłumaczenia, że mamy do wyboru kilka wariantów tego typu narzędzi do pielęgnacji. Mimo pewnych różnić mają one jednak jedna wspólną cechę, która wyróżnia je wśród przyrządów do czesania. Każde z innych rodzajów zgrzebeł posiada rączkę skierowaną prostopadle do głowicy, na której znajdują się ząbki lub igły. W przypadku zwykłych szczotek lub grzebieni rączka znajduje się w linii prostej z głowicą, która jest jej przedłużeniem. Ta cecha sprawia, że zgrzebło trzymamy w taki sposób, że rączka w czasie wyczesywania znajduje się równolegle do kierunku czesania. Zgrzebło wyróżnia się jeszcze inną cechą, a mianowicie specjalnie wyprofilowaną rączką pokrytą gumą z wypustkami. Dzięki takiemu rozwiązaniu narzędzie to dobrzy leży w dłoni, łatwo się go używa i nie ślizga się podczas czesania. Taki kształt niezwykle ułatwia nam pielęgnację psa, a samo szczotkowanie jest dzięki temu delikatniejsze i przyjemniejsze dla nas jak i dla naszego pupila. 

W momencie wyboru odpowiedniego zgrzebła może nas nieco zaskoczyć fakt, że do wyboru mamy dwie wersję, które różnią się wizualnie od siebie. Jedna z nich przypomina szczotkę, druga natomiast wygląda jak nieco zmodyfikowany grzebień. Wersja o kształcie zbliżonym do szczotki jest bardziej miękka od wersji podobnej do grzebienia, której zęby są twarde i metalowe. 

Zgrzebło dla psa w wersji twardej

Zgrzebło dla psów w wersji twardej posiada sztywne, najczęściej metalowe zęby umieszczone w jednym rzędzie. Możemy spotkać również egzemplarze, które posiadają dwa rzędy zębów. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, twarde zgrzebła swoją budową bardzo przypominają grzebienie, z tą różnicą, że głowica z ząbkami ustawiona jest prostopadle do rączki, a całość kształtem przypomina literę “T”. Twarde zgrzebło idealnie sprawdzi się w przypadku rozczesywania mocno splątanej sierści, kołtunów i usuwaniu sfilcować. Dobrze radzi sobie zarówno z długą, grubą sierścią, jak i z krótkimi włosami i  podszerstkiem.

Zgrzebło dla psów w wersji miękkiej 

Tej wersji zgrzebła zdecydowanie bliżej jest do szczotki. W miejsce zębów pojawiają się tu igły, które rzędami pokrywają całą prostokątną powierzchnię głowicy. Są one często zakończone małymi kuleczkami, które zapobiegają podrażnieniom skóry zwierzęcia. Miękkie zgrzebła są o wiele bardziej elastyczne od swoich twardszych kuzynów, co widać przy czesaniu, kiedy to wyginają się pod naciskiem ręki. Tego typu zgrzebła powodują, że sierść psa po zabiegu staje się błyszcząca i puszysta. W salonach groomerskich dla psów miękkie zgrzebła stosuje się do napuszania włosów psa.

Jak dobrać odpowiednie zgrzebło dla psa?

Wybierając zgrzebło dla pupila nie należy podchodzić do tego na chybił trafił, ponieważ jest to akcesorium, które musi pasować do rodzaju i długości sierści naszego psa. Chodzi o to, że długość sierści wpływa na długość ząbków na zgrzeble. Innymi słowy im dłuższa sierść tym dłuższe powinny być zęby. W trakcie zabiegu rozczesywania igły zgrzebła powinny być na tyle długie, aby bez problemu dotykać skóry psa, w przeciwnym razie taki zabieg nie przyniesie spodziewanych efektów, czyli np. nie zostanie usunięty podszerstek, który to będzie się dalej filcował. Jeśli nasz pupil posiada wyjątkowo gęstą sierść to najlepiej zakupić zgrzebło twarde, dwurzędowe, które sprawdzi się o wiele lepiej od standardowego. 

Przy wyborze zgrzebła wielkość naszego pupila również ma istotne znaczenie. Jeśli zaopatrzymy się w zbyt duże zgrzebło to czesanie nim małego lub miniaturowego psa może być niewygodne. Dodatkowo jedynie środkowa część narzędzie stykałyby się ze skórą małego zwierzęcia.

 Jeżeli natomiast wybierzemy zgrzebło zbyt małe to zabiegi czesania zajmą nam niewspółmiernie zbyt dużo czasu i możemy przy tym stracić cierpliwość. 

Zwykle producenci akcesoriów dla psów zaznaczają w opisie produktu to dla jakiej wielkości zwierzęcia przeznaczone jest zgrzebło. 

Warto pamiętać, że dla psów z krótką sierścią należy wybrać zgrzebło, którego ząbki zakończone są kuleczkami. Dzięki temu unikniemy podrażnienia skóry pupila.

Ze względu na to, że poszczególne zgrzebła różnią się zdecydowanie między sobą, czy to długością i średnicą zębów, czy też twardością, to należy każdorazowo dobierać je pod konkretne zwierzę. Najważniejsza jest tu długość, rodzaj i gęstość sierści naszego pupila. Pamiętajmy, że psy o długiej sierści wymagają zupełnie innych zabiegów pielęgnacyjnych niż psy krótkowłose, a tym samym należy stosować zupełnie inne zgrzebła.  

Jak często czesać psa długowłosego i krótkowłosego? 

Jak często czesać psa? Rozczesywanie podszerstka zgrzebłem jest bardzo istotne w okresie linienia, ponieważ pozbywamy się w ten sposób martwej sierści, pobudzamy krążenie krwi, a tym samym przyczyniamy się do wzrostu nowych włosów. Poza okresem, w którym nasz pupil linieje, częstotliwość czesania zgrzebłem zależy od długości sierści zwierzęcia. Generalnie powinniśmy dobrze wyczesać psa kilka razy w tygodniu. Zgrzebło dla psa długowłosego powinno pójść w ruch raz dziennie, chociaż dla wielu opiekunów może to być dość kłopotliwe ze względu na brak czasu. W takim przypadku warto robić to przynajmniej co drugi dzień. Dzięki jak najczęstszym zabiegom wyczesywania pozbędziemy się kołtunów oraz wyczeszemy sierść, którą w innym przypadku pies by zgubił w mieszkaniu, a jak wiadomo pełno sierści w mieszkaniu nie należy do rzeczy przyjemnych. Jeśli więc chcemy uniknąć tego typu sytuacji czeszmy nasze pupile jak najczęściej.   

Właściciele psów krótkowłosych mają nieco ułatwione zadanie. Tego typu rasy można czesać z mniejszą częstotliwością, np. raz na kilka dni. Sierść tych zwierząt jest znacznie krótsza i często grubsza co zmniejsza ryzyko jej gubienia. U ras krótkowłosych mamy do czynienia również z mniejsza ilością podszerstka, jednak nie oznacza to, że powinniśmy rezygnować z zabiegów rozczesywania. Regularne czesanie jest tu również wskazane i pozwoli uniknąć kołtunów oraz sierści walające się po podłodze. 

 Pamiętajmy, że czas jaki poświęcimy na wyczesywanie to również czas, w którym możemy profilaktycznie sprawdzać, czy przypadkiem na ciele naszego pupila nie pojawił się kleszcz, co może być szczególnie ważne w okresie letnim.

Zgrzebło dla psa długowłosego

Metalowe, płaskie zgrzebło dla psa długowłosego marki Zolux to doskonały wybór do zabiegów pielęgnacyjnych. Zgrzebła metalowe zbudowane są podobnie do swoich plastikowych odpowiedników z tą różnicą, że powierzchnia użytkowa zgrzebła została wykonana z metalu. Zgrzebło metalowe posiada cienkie, krótkie igiełki ułożone blisko siebie na płaskiej powierzchni. Dla bezpieczeństwa końcówki igieł zostały pokryte silikonem, dzięki czemu nie podrażniają skóry psa. Są stosowane również u psów o średniej lub kręconej sierści do usuwania kołtunów. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów tego typu akcesoriów, ale dla psów z długą sierścią najlepsze są rozwiązania z metalową częścią roboczą oraz sztywne zgrzebła teleskopowe. Dla psów długowłosych z powodzeniem możemy zastosować zgrzebła z wysuwanymi szczotkami, jednak w przypadku tych akcesoriów należy pamiętać, aby zawsze zachować delikatność podczas używania. Cienkie, ciasno rozmieszczone igiełki nie posiadają silikonowych końcówek, więc mogą powodować dyskomfort u psa, jeśli zostanie użyty zbyt duży nacisk. 

Zgrzebło dla psa krótkowłosego

Jeśli potrzebne nam zgrzebło dla psa krótkowłosego to najlepszym rozwiązaniem będzie zgrzebło plastikowe Zolux. Jest to zgrzebło posiadające szeroką część użytkową wykonaną z plastiku, dzięki czemu nacisk na skórę psa nie jest mocny co jest dość istotne w przypadku psów, z krótką sierścią. Główka zgrzebła pokryta jest gęsto rozsianymi włoskami zakończonymi silikonowymi końcówkami. Końcówki te dodatkowo zabezpieczają przed podrażnieniem skóry psa z krótkim włosiem. Zgrzebło doskonale zbiera martwą sierść i podszerstek u psów z krótką sierścią. Dodatkowo wygładza sierść pupila. Należy pamiętać, że szczotkowanie jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, ponieważ umożliwia wentylację skóry i sierści, pobudza krążenie i pozwala usunąć martwy włos. Tym samym stymuluje do wzrostu nowe, zdrowe włosy.