Pieluchy dla Psa

Pieluchy dla psa, kiedy należy je stosować?

Pieluchy dla psów to akcesorium, które może okazać się niezbędne z różnych powodów i nie ma znaczenia czy nasz pies to samiec czy suczka. „Pampersy dla psa” mogą również przydać się w przypadku szczeniąt, które dopiero co pojawiły się w naszym domu. Przy wyborze pieluch, kluczowe jest to abyśmy dobrali je do płci psa, gdyż ze względu na inną budowę anatomiczną samic i samców mamy do wyboru zupełnie różne produkty. 

W życiu każdego psa, bez względu na wiek czy płeć, mogą pojawić się pewne problemy, które będą wymagały zastosowanie pieluch lub innych akcesoriów takich jak mata higieniczna. Jeśli Twój pupil z jakichś przyczyn będzie wymagał zastosowania pampersa to przede wszystkim, zachowaj spokój! Warto wtedy jak najlepiej zadbać o naszego czworonożnego przyjaciela i sprawić, aby poczuł się jak najbardziej komfortowo. 

Psie pieluchy mogą dla wielu z nas wydawać się ostatecznością i dużym obciążeniem w codziennym życiu, jednak w większości przypadków okazuje się, że przydają się w jedynie określonym, dość krótkim czasie, a przyczyna problemu zostaje rozwiązana w inny sposób.  

Warto zapoznać się z przyczynami, które powodują, że pieluchy dla psa będą nam potrzebne.

Przyczyny stosowanie pieluch dla psów

1. Wiek psa 

Psi seniorzy

Tak jak i ludzie, psy również są bardziej podatne na różnego rodzaju choroby lub przypadłości związane ze starzeniem się. Im starszy jest pies tym słabszy staje się jego organizm, a przez to wzrasta ryzyko wystąpienia schorzeń lub chorób. Właśnie wśród psich seniorów może pojawić się problem z nietrzymaniem moczu. Niekontrolowanie procesu oddawaniu moczu często jest nieuniknionym elementem starzenia się zwierzęcego organizmu. Jeżeli nasz pies jest stary to należy mieć na uwadze fakt, że problemy z nietrzymaniem moczu mogą się nasilać. Jeżeli wizyta u weterynarza nie zmieni tego stanu to należy liczyć się z tym, że pampersy dla psa staną się stałym elementem naszego życia jak i życia naszego czworonożnego przyjaciela. W naszej ofercei posiadamy pieluchy dla starego psa marki Trixie.

Szczenięta

Niektóre starsze psy nie potrafią już kontrolować procesu oddawania moczu, ale w przypadku szczeniąt sikanie gdzie popadnie wynika z czego innego. Szczenięta są tak młode, że nie zostały jeszcze nauczone czystości czyli tego gdzie i kiedy mają się wypróżniać. Wszystkie szczeniaki potrzebują nieco czasu zanim nauczą się zaspokajać swoje potrzeby fizjologiczne na zewnątrz. W okresie, w którym uczymy szczenię czystości z pomocą przyjdą nam właśnie pieluchy dla psa, dzięki, którym będziemy czuć się znacznie spokojniej i uchronimy nasze meble i podłogę przed psimi nieczystościami, a częstotliwość sięgania po mopa będzie znacznie mniejsza. 

Pieluszki dla szczeniąt nie powinny jednak zastępować całkowicie procesu nauki psiaka załatwiania się na dworze. W przypadku szczeniąt powinno być to jedynie tymczasowe rozwiązanie, które ma nam ułatwić i usprawnić proces nauki czystości do czasu, gdy szczenię będzie w stanie w pełni kontrolować swój pęcherz. 

Przeczytaj również: Jak oduczyć psa sikania w domu?

2. Choroby

Jednym z częstych powodów, dla którego możemy zacząć sięgać po pampers dla psa, jest choroba naszego pupila. Schorzeń lub chorób, które powodują nietrzymanie moczu lub jego wzmożone wydalanie, jest kilka. Może to być zarówno cukrzyca, infekcja układu moczowego, zaburzenia pracy pęcherza jak i niewydolność nerek. Warto mieć na uwadze, że każda choroba przebiega w sposób indywidualny dla danego psa, tak jak jej przyczyny mogą być różne. W przypadku pojawienia się problemów z nietrzymaniem moczu, należy od razu skontaktować się z lekarzem weterynarii, który postawi odpowiednią diagnozę. Lekarze weterynarii zalecają, aby właściciele psów wykonywali profilaktycznie badania moczu zwierzęcia przynajmniej dwa razy w roku. Bez względu jednak na przyczynę, warto wtedy mieć pod ręką pieluchy dla naszego pupila. 

3. Cieczka u suczki

W okresie rui u suczek przez okres kilku tygodni dochodzi do zwiększonej produkcji czerwonej wydzieliny, która wydobywa się z dróg rodnych. Jest to okres, w którym suczki są płodne i gotowe do przyjęcia samca, ale dla nas może do być moment, w którym nasze meble i podłoga są szczególnie zagrożone zabrudzeniem. Jest to więc idealny czas na to, aby zaopatrzyć się w pieluchy dla suczek, które zapobiegną niepotrzebnym zniszczeniom w mieszkaniu. W okresie cieczki warto również stosować podkłady dla psa, które umieszczamy w legowisku czy w ulubionym miejscu naszego pupila. Będę one dodatkowym zabezpieczeniem. Kupując pieluchy dla suczek należy zwrócić szczególną uwagę na to czy na pewno kupujemy produkt przeznaczony dla samic, gdyż pieluchy dla psów – samców są zupełnie inne.

Więcej na temat cieczki znajdziesz w artykule: Cieczka u psa.

4. Lęk separacyjny

Czasami zdarza się, że pies oddaje mocz w mieszkaniu w czasie, gdy jesteśmy poza domem, a nasz pupil zostaje w nim zupełnie sam. Może okazać się, że nasz pies cierpi na tzw. lęk separacyjny lub ma inne problemy behawioralne. Lęk separacyjny u psa to odczuwanie silnego niepokoju, który występuje w chwili, gdy zwierzę zostaje samo w domu lub też, gdy pupil traci swojego właściciela z pola widzenia. Według różnych szacunków na ten rodzaj lęku może cierpieć od 20 do 40% psów na całym świecie. Oprócz załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych w domu, innymi dość uciążliwymi objawami tego typu lęku są szczekanie i wycie oraz niszczenie mebli i różnych przedmiotów w mieszkaniu. W przypadku tego typu objawów warto zwrócić się o poradę do psiego tresera lub behawiorysty. Zanim to jednak zrobimy należy wcześniej wykluczyć zdrowotne przyczyny niepożądanego zachowania u lekarza weterynarii. 

5. Paraliż psa 

Niestety w życiu każdego psa może dojść do nieszczęśliwego wypadku. Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem psów są potrącenia przez samochody. Czasem okazuje się, że w wyniku takiego zdarzenia pies może zostać sparaliżowany od pasa w dół. Wynikiem tego typu paraliżu może być brak kontroli nad mięśniami zwierającymi pęcherz moczowy. Takie zwierzę będzie wymagało noszenia psich pieluch do końca życia. 

Jak dobrać pieluchy dla psa?

Pampersy i pieluchy dla psów powinny być dobrane w taki sposób, aby nie ograniczały ruchów pupilowi. Ważne jest, aby nie stanowiły dla niego dyskomfortu i były w miarę możliwości wygodne. Aby tak było, kluczowe jest dobranie odpowiedniego rozmiaru psich pieluszek. Zawsze należy sprawdzić jakie informacje dotyczące rozmiaru zawarte są na opakowaniu przez producenta. W przypadku pieluszek dla psów mierzy się obwód tułowia psa. Ważne jest zatem, aby obwód brzucha naszego pupila mieścił się w widełkach jakie podaje producent przy każdym z rozmiarów pieluch.

Płeć psa ma tu również ogromne znaczenie. Suczka i samiec różnią się od siebie budową anatomiczną i pieluszki przeznaczone dla poszczególnej płci również różnią się między sobą. Jeżeli posiadamy suczkę to musimy wybrać pieluchy przeznaczone specjalnie dla suczek. W przypadku psów – samców postępujemy analogicznie.   

Jak stosować pampersy dla psa?

Kiedy nasz pies nosi pieluchy, należy mu je zmieniać regularnie. Odpowiednia higiena jest w tym przypadku bardzo istotna, ponieważ brudna pielucha, która przez dłuższy czas wchodzi w kontakt ze skórą psa, może doprowadzić do wystąpienia wysypki, a nawet do infekcji.

Należy również dobrać odpowiedni rozmiar pieluchy do wielkości psa. Zbyt mała pielucha może nadmiernie ograniczać ruchy zwierzęcia, a w przypadku pampersów za dużych może dochodzić do wycieku nieczystości.

Po każdej zmianie pieluchy na nową należy wyczyścić zwierzę za pomocą specjalnych, mokrych chusteczek jednorazowych. Zmieniać pieluchę zakładajmy gumowe rękawiczki, aby uniknąć kontaktu z moczem lub kałem pupila.