Trociny, Piasek, Ściółka dla Chomika
JAKIE PODŁOŻE WYBRAĆ DLA CHOMIKA?
Ściółka to podstawowy element klatki każdego chomika, ale jaki rodzaj podłoża sprawdzi się najlepiej? Ściółka nie powinna powodować dyskomfortu u chomika ale dawać możliwość swobodnego zakopania się w niej, drążenia tuneli i norek, które w naturze byłyby ich schronieniem. Chomik żyjący w akwarium, terrarium czy klatce musi mieć możliwość realizowania swoich instynktownych potrzeb.
Chomiki to gryzonie, które w naturalnym środowisku przebywają w wydrążonych pod ziemią tunelach i norkach. Tam śpią, wydają na świat młode, opiekują się potomstwem, przechowują zapasy pożywienia i załatwiają swoje potrzeby. Przez większość swojego życia przebywają pod powierzchnią ziemi, ponieważ to właśnie tam czują się najbezpieczniej. Chomiki nie zatraciły swoich naturalnych instynktów, nawet po udomowieniu ich przez ludzi i zmianie otoczenia na mieszkania w klatkach, akwariach czy terrariach. Dbając o ich komfort warto zatroszczyć się o to, aby pomieszczenie, w których żyją zapewniały im wszystko, czego potrzebują. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej ściółki do akwarium, terrarium czy klatki.
Jaka podłoże dla chomika będzie odpowiednie? Przede wszystkim ściółka musi dawać możliwość swobodnego drążenia tuneli, zakopywania i zagrzebywania się w niej. Ściółka powinna być też odpowiednio miękka, by nie ranić delikatnych łapek chomika. Jedną z ważniejszych kwestii jest to, w jakim stopniu ściółka absorbuje wilgoć. Warto również wspomnieć, iż chomiki lubią podgryzać różne rzeczy, wybierając, zatem podłoże, zwracamy uwagę na to, żeby było nietoksyczne i nietrujące dla naszych podopiecznych.
Naturalne podłoża dla chomika
Praktyczna ściółka, która będzie jednocześnie prosta w utrzymaniu i komfortowa dla chomika. Przedstawiamy szeroki wybór naturalnych ściółek dla chomików, takich jak tradycyjne rozwiązania, czyli trociny i żwirki, jak i nowoczesne kompozycje z bawełny, kokosa, włókien drzewnych i konopnych, a także maty. Polecamy produkty wykonane z naturalnych kompozycji, które nie pylą i są w pełni biodegradowalne.
Rodzaje ściółek dla chomika
W asortymencie jest kilka rodzajów ściółek dla chomików. Przed dokonaniem wyboru warto dowiedzieć się czegoś więcej o rodzajach ściółek dla chomika.
Ściółka konopna dla chomika
Wytwarzana jest z łodyg konopi przemysłowej, zawierającej śladowe ilości kannabinoidów (substancji psychoaktywnych), dlatego też jej uprawa jest legalna, a sama roślina jest bezpieczna do spożycia zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Konopie przemysłowe wykazują właściwości lecznicze i odżywcze, dzięki zawartości kannabidiolu (CBD), znalazły zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i spożywczym.
Ściółka konopna jest doskonałym podłożem dla chomików, pomimo ciągle jeszcze stosunkowo niskiej popularności. Dzieje się tak z kilku powodów. Ściółka konopna jest w 100% wytwarzana z naturalnych produktów, nie zawiera chemicznych dodatków ani substancji zapachowych, które nie tylko mogą wywoływać reakcje alergiczne u chomika, ale także dezorientować ich zmysł zapachu. Dzięki naturalnym składnikom, jest w pełni biodegradowalna, a co za tym idzie bezpieczna dla środowiska, zużytą ściółkę konopną z powodzeniem można wykorzystać, jako kompost. Podczas wytwarzania jest poddawana procesowi odpylania, dzięki czemu nie podrażnia skóry i oczu chomika, a dodatkowo także ułatwia utrzymanie czystości wokół klatki. Doskonale sprawdzi się także dla tych zwierzątek, które są uczulone na innego rodzaju podłoże, dzięki właściwościom antyalergicznym. Ściółka konopna wykazuje większą chłonność niż np.: pellet drewniany oraz żwirek bentonitowy, dzięki czemu lepiej absorbuje wilgoć i neutralizuje nieprzyjemny zapach. Ściółka konopna posiada porowatą strukturę, dzięki czemu bardzo dobrze przepuszcza powietrze, a to zapobiega fermentowaniu moczu gryzoni, dodatkowo niwelując nieprzyjemny zapach. Jest lekka i miękka, nie rani i nie przyczepia się do łapek ani do sierści chomika, znacząco podwyższając ich komfort korzystania z klatki. Chomiki upodobały ją sobie ze względu na możliwość zakopywania się w niej, budowania tuneli, gniazd oraz norek.
Mata konopna dla chomika
Poza ściółką wykonaną z konopi, na rynku pojawiły się także maty konopne, które doskonale uzupełniają tę ściółkę. Maty dostępne są w kilku różnych rozmiarach, ale można je także dowolnie przycinać, dzięki czemu z łatwością dopasują się do rozmiarów konkretnej klatki, akwarium czy terrarium. Maty konopne, posiadające te same właściwości, co ściółka konopna, dodatkowo izolując chomiki od śliskiego i zimnego dna klatki lub akwarium sprawiając, że zwierzątka te jeszcze wygodniej mogą się poruszać po klatce i buszować w ściółce. Matą wykłada się dno klatki lub akwarium chomika, zakrywając je całkowicie lub częściowo, zgodnie z potrzebami i preferencjami konkretnego zwierzątka. Matę następnie należy przykryć warstwą ściółki do wysokości około 5 do 6 centymetrów. Zastosowanie w klatce, akwarium czy terrarium maty konopnej ze ściółką konopną powoduje zagwarantowanie chomikom poczucia bezpieczeństwa i komfortowych warunków występujących w ich naturalnym środowisku.
Trociny dla chomika
Jeden z najpopularniejszych i najczęściej kupowany rodzajów ściółki dla chomików. Największą zaletą trocin drzewnych jest to, że są miękkie, a wiec niegroźne dla drobnych, łapek chomika. Gryzoń z łatwością zagrzebie się w nich i stworzy wygodne dla siebie legowisko w norce. Najbardziej odpowiednie wióry, to te grubo ciosane, ponieważ nie pylą i są nietoksyczne. Niestety te drobne mogą wywoływać alergię u chomika i będą mniej chłonne od tych grubo ciosanych.
W ofercie znajdziemy również trociny zapachowe, na przykład o świeżym cytrynowym aromacie. Ich plusem jest to, że faktycznie zapewniają miłą woń, ale mogą nie odpowiadać chomikowi, który oznacza swoje terytorium, a jego własny zapach daje mu poczucie bezpieczeństwa.
Pellet dla chomika
Znajdziemy również różnego rodzaju pellet, przeznaczone specjalnie dla chomików. Produkowany jest on ze sprasowanych trocin. Jego zaletą jest to, że doskonale pochłania płyny oraz nieprzyjemne zapachy. Pellet nie jest toksyczny i nie pyli się, więc nie powoduje alergii u chomika. Nawet, jeżeli zostanie zjedzony nie zaszkodzi chomikowi. Zdecydowanym plusem ściółki pelletowej jest jej w znacznym stopniu podwyższona chłonność. Wyścielona pelletem klatka, akwarium lub terrarium nie wymaga aż tak częstego sprzątania. Ściółka z pelletu nie pyli, a co za tym idzie znakomicie sprawdza się w przypadku chomików alergików. Ponadto pellet nie wczepia się w futro długowłosych zwierzaków, całkiem nieźle chłonie on też mało przyjemne zapachy. Niestety zbyt duży ciężar pelletu utrudniać może naszemu zwierzakowi kopanie norek. Wybierając takie podłoże, musimy też sprawdzić, czy tworzące ją kawałki nie są zbyt ostro zakończone, ponieważ mogłyby zranić delikatne łapki naszego chomika.
Sianko dla chomika
Duża część opiekunów chomików używa siana jako ściółki. Bardziej doświadczeni zdają sobie sprawę jednak, że siano bardziej nadaje się, jako dodatkowy pokarm dla chomika, ewentualnie jest stosowane, jako element uzupełniający dla innego rodzaju ściółki. Nawet najlepszej, jakości nie jest na tyle miękkie, by chomik mógł w niej swobodnie kopać tworzyć norkę. Ostre łodygi mogą ranić jego łapki. Co więcej sianko nie najlepiej pochłania wilgoć, co może sprzyjać rozwojowi bakterii wewnątrz klatki, akwarium czy terrarium. Słomę można wykorzystać, jako element do budowy domku, schronienia dla chomika lub jego podstawy. Na rynku dostępny jest też pellet, wytwarzany przez prasowanie w wysokiej temperaturze i przy wysokim ciśnieniu rozdrobnionej słomy, który dużo lepiej pochłania wilgoć. Niestety wiele chomików próbuje go podjadać, co często skutkuje poważnymi problemami z przewodem pokarmowym.
Siano dla chomika – dlaczego jest potrzebne?
Naturalne siano zawiera mnóstwo błonnika, który ma niezwykle dobroczynny wpływ na pracę żołądka i jelit. Ułatwia przesuwanie dalej treści pokarmowej, ma pozytywny wpływ na perystaltykę jelit i trawienie. Siano jest niezbędne do regularnego ścierania zębów u chomika. Jeśli chomik nie będzie spiłowywał zębów, zaczną kaleczyć dziąsła i język, a tym samym spowodują, że jedzenie stanie się dla niego problematyczne. Do ścierania zębów doskonale nadają się grube i twarde źdźbła trawy. Takie pożywienie nie tuczy, rzadko uczula, wzmacnia odporność, ułatwia powrót do zdrowia po przebytej infekcji, jest lekkostrawne, nadaje się do walki z otyłością, a nawet z nudą. Przeżuwanie działa również uspokajająco i antystresowo.
Siano dla chomika – czym naprawdę jest?
Siano to wysuszona, dobrej jakości, pachnąca, trawa o grubych źdźbłach. O jego wysokiej jakości świadczy zielony, intensywny kolor, bardzo przyjemny zapach. Siano powinno być chrupkie i twarde. W jego składzie najczęściej znajdują się: tymotka łąkowa, babka lancetowata, kupkówka pospolita, mniszek lekarski, życica oraz koniczyna. Jest zdrowe i przeważnie smakuje chomikom. W ofercie występuje z różnymi dodatkami. Może zawierać np.: owoce lub warzywa, w zależności od upodobań. Jest smacznym i zdrowym uzupełnieniem diety chomika. Można też nabyć siano z dodatkiem ziół: melisy, rumianku, mięty albo pokrzywy. Dzięki nim siano przesiąknie ich zapachem. Należy wspomnieć o ich właściwościach prozdrowotnych, ponieważ działają antystresowo, rozkurczowo i zapobiegają infekcjom i na pewno zasmakują chomikom.
Piasek dla chomika
Dlaczego piasek dla chomika?
Chomiki to zwierzęta pustynne. Na wolności są przyzwyczajone do życia w piaszczystych, podziemnych norach. Używają tego materiału, aby utrzymać futro w czystości i wolne od oleju, zamiast brania kąpieli wodnych. Woda w ich naturalnym środowisku występuje niezwykle rzadko. Kąpiele w piasku pozwalają chomikom skutecznie oczyścić sierść, gwarantując przy tym wiele zabawy, większość chomików wręcz uwielbia piaskowe kąpiele. Ponadto chomiki instynktownie skłaniają się ku piaskowi, jako naturalnej łazience. Większość chomików można łatwo „wyszkolić” w oddawaniu moczu do piasku, dzięki czemu czyszczenie klatki jest łatwiejsze i rzadsze. Piasek to wspaniały materiał wzbogacający, który możesz zaoferować swojemu chomikowi! Nawiązuje do ich dzikich korzeni, jednocześnie czyniąc udomowione życie nieco prostszym. Jako toaleta dla chomika wystarczy słoik wypełniony na dnie piaskiem i pochylony pod kątem w rogu klatki. Nie bierzemy piasku z piaskownicy J
Ile ściółki dla chomika?
Jak najwięcej. Jak już wspomniano chomiki uwielbiają zagrzebywać się w ściółce i warto zadbać o to, żeby miały taką możliwość. Minimalna warstwa ściółki to około 7 do 10 cm, a wielu opiekunów upiera się, że idealne podłoże powinno mieć, co najmniej 20 cm, ale to już zależy od Państwa. Krótko mówiąc im więcej, tym lepiej. Dzięki tak grubej warstwie chomiki będą mogły kopać do woli tunele i drążyć przytulne norki. Niestety większość klatek nie posiada aż tak głębokich kuwet. Wykorzystanie akwarium lub terrarium rozwiązuje ten problem, jednak nie zapewnia takiej wentylacji, jaką uzyskamy w klatce.
O czym pamiętać wybierając ściółkę dla chomika?
Wygoda i bezpieczeństwo naszego chomika powinny być dla nas priorytetem. Powinniśmy poobserwować zachowanie chomika. Jeżeli zauważymy u niego niechęć do zakopywania się w ściółce lub chomik zacznie kichać, może to oznaczać, iż zastosowana przez nas ściółka jest dla niego niewygodna albo wywołuje u niego alergię.
Początkujący, niedoświadczeni właściciele sięgają po podłoże nie przeznaczone dla chomików, na przykład żwirki bentonitowe czy silikonowe. Należy zachować ostrożność, ponieważ produkty dedykowane kotom mogą stanowić duże niebezpieczeństwo dla drobnych gryzoni, kot nie zje granulki, przeznaczonej na podłoże. Granulki są zbyt twarde, by chomik mógł się w nich spokojnie zakopać. Poza tym żwirek bentonitowy tworzy grudy pod wpływem wilgoci, a silikonowy skleja się. Skonsumowanie któregoś z nich przez żarłocznego chomika, może doprowadzić do jego śmierci.