Smycze dla Psa

Każdy posiadacz czworonoga potrzebuje smyczy, która zapewni psu bezpieczeństwo w trakcie spacerów, a właścicielowi kontrolę nad swoim pupilem.

 Smycze dla psa – po co, dla kogo, rodzaje?

Smycz to nieodzowny element każdego spaceru z psem. Nawet jeśli nasz pupil jest nauczony, aby wracać na zawołanie i nie biega jak szalony za innymi psami to zawsze należy zabrać ze sobą smycz, gdy z nim wychodzimy. Warto również wspomnieć, że mamy obowiązek trzymać psa na smyczy, gdy jesteśmy z nim w lesie, komunikacji miejskiej, pociągu czy u weterynarza w poczekalni. Jest to również gwarancja tego, że nagła pogoń za kotem czy innym zwierzęciem nie skończy wtargnięciem na pełną samochodów ulicę lub gonitwą po klinice weterynarii.

Obecnie na rynku znajdziemy wiele produktów tego typu w różnych kolorach, wykonane z różnego materiału i o różnej długości. Warto również przed zakupem zastanowić się do czego będzie nam ona służyć. A może służyć nie tylko do spacerów.

Jak wybrać właściwą smycz dla psa?

Dobór optymalnego produktu zależ od kilku czynników. Jeśli je dokładnie przeanalizujemy to dowiemy się jaka będzie najlepsza smycz dla naszego pupila. Poniżej przedstawiamy najważniejsze czynniki, które mogą zadecydować o tym jaką wybierzemy:

Przeznaczenie smyczy

Na początku musimy zastanowić się czy smycz dla psa będzie nam służyła jedynie do spacerów czy może do biegania z psem? A może zastanawiamy się nad tym, aby zacząć szkolić naszego pupila? W zależności od przeznaczenia należy dobrać inną, odpowiednią do danej czynności smycz.

Waga i wielkość psa

W przypadku dużych i ciężkich psów należy wybierać smycze o grubszych taśmach do 2.5 cm. Właściciele psów ras dużych i bardzo dużych powinni również unikać bardzo długich smyczy oraz produktów automatycznych. Dla małych piesków zaleca się stosowanie cieńszych taśm. Dla ras typu York mogą to być produkty o szerokości od 0.5 cm do 1 cm. 

Wiek i temperament psa

Jeżeli jesteśmy właścicielem spokojnego psa lub psa seniora, który lata szaleństw ma już za sobą możemy zaopatrzyć się w smycz automatyczną, która rozwija się nawet do kilku metrów dając swobodę zwierzęciu do penetrowania terenu wokół nas. 

Dla psów żywiołowych i agresywnych należy stosować smycze w miarę krótkie, o szerokiej taśmie, co zwiększa kontrolę nad naszym pupilem.  

Pora wyprowadzania

Jeżeli z jakichś względów wyprowadzamy naszego pupila w nocy to warto pomyśleć o smyczy odblaskowej lub przeszywanej odblaskową nicią. Dodatkowo należy zastosować odblaskową obrożę. Ułatwi nam to odnalezienie psa, gdy ten ucieknie lub zwyczajnie rzuci się w pogoń za jakimś zwierzęciem lub innym psem. Używając smyczy odblaskowej łatwiej dostrzeżemy naszą pociechę. 

 Rodzaje smyczy dla psów

Jaka smycz dla psa będzie najlepsza? Obecnie na rynku dostępnych jest kilka typów smyczy. Aby wybrać odpowiednią warto zapoznać się z budową i charakterystyką, każdej z nich. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne warianty smyczy dla psa:

Klasyczna

Jest to najbardziej podstawowy typ tego rodzaju akcesorium dla psów. Jest to produkt jednoczęściowy wykonany najczęściej nylonowej taśmy. Nie da się jej regulować. Jej długość w standardowych wersjach waha się od 120 cm do 180 cm, natomiast szerokość od 0.5 cm do 2,5 cm. Jej konstrukcja jest bardzo prosta – karabińczyk, za pomocą którego możemy ją przypiąć do obroży lub szelek, połączony jest do taśmy, która na drugim końcu posiada rączkę do trzymania. Ten wariant nadaje się praktycznie dla wszystkich ras. Im większy pies tym szersza powinna być taśma, dla zachowanie lepszej kontroli nad zwierzęciem. 

Regulowana

Smycz regulowana różni się tym od klasycznej, że posiada drugi karabińczyk na przeciwległym końcu. Wzdłuż taśmy dodatkowo zamocowane są dwa lub trzy metalowe krążki, do których możemy przypiąć karabińczyk, reagując tym samym długość smyczy w zależności od aktualnych potrzeb. Smycze regulowane możemy nabyć w wersjach ze skóry lub z taśmy nylonowej. Produkt tego typu nadaje się dla wszystkich typów ras psów. Dzięki regulacji długości możemy dać zwierzęciu więcej swobody. 

Automatyczna (rozwijana) typu Flexi

Ten rodzaj smyczy dla psów daje właścicielowi dużą kontrolę nad jej długością podczas spacerów. Posiada o wiele bardziej złożoną budowę niż dwa wymienione wcześniej warianty. Czasem określana jest jako smycz Flexi, ze względu na markę, która jest najbardziej rozpoznawalną w Polsce w segmencie smyczy automatycznych. Składa się z linki syntetycznej lub cienkiej taśmy, która samoistnie zwija się na kołowrotek umieszczony w plastikowej obudowie. Jej długość możemy łatwo regulować za pomocą przycisku znajdującego się na obudowie. Przycisk pozwala nam zablokować taśmę, popuścić lub zwinąć. W naszym sklepie oferujemy produkty Flexi dla psa nawet do 8 m długości.   

Produkty Flexi nie powinny używać osoby posiadające szczeniaki, szczególnie ras dużych. Jest przeznaczona przede wszystkim dla zwierząt spokojnych i zdyscyplinowanych, które nie maja tendencji do ciągnięcia w trakcie spacerów. 

Sportowa 

Jest to idealne rozwiązanie dla właścicieli czworonogów, którzy prowadzą aktywny tryb życia, a swoje aktywności chcą dzielić z psem. Istnieją dwa główne rodzaje smyczy sportowych. Do wyboru mamy smycz z pasem do biegania lub też smycz rowerową. Pierwszy rodzaj pozwala na stosunkowo swobodne bieganie z psem bez konieczności trzymania smyczy w dłoni. Wystarczy jeden koniec taśmy zaczepić do obroży, a drugi koniec przymocować do specjalnego paska. 

Podobnie działa smycz rowerowa, z tym że zamiast do pasa, drugi jej koniec podpinamy do specjalnego metalowego pałąka, zamocowanego do ramy bądź bagażnika w rowerze.  

Treningowa czyli linka dla psa

Jest to przede wszystkim narzędzie pracy treserów. Smycz treningowa jak sama nazwa wskazuje wykorzystywana jest głównie podczas szkolenia psów. Wersja do treningów budową  przypomina klasyczną, z tą różnicą, że jest od niej o wiele dłuższa. Standardowe rozmiary jakie możemy znaleźć w sklepie zoologicznym to 5 m, 10 m i 15 m. Linka dla psa wytwarzana jest ze sznurka, dlatego określana czasem jako sznur dla psa. Smycz treningową możemy spotkać również w wersji z taśmy nylonowej.