Klatki dla Psa

Klatka dla psa – co warto o niej wiedzieć?

Klatki dla psów, czyli tzw. klatki kennelowe były już znane w czasie II wojny światowej, kiedy to służyły do transportu psów wspomagających działania żołnierzy. W czasie działań wojennych klatki nie były akcesorium, które kojarzyło się zwierzakom z własnym miejscem do spania, a jedynie z niezbyt wygodnym miejscem odosobnienia. Były to wtedy bardzo surowe pudła zbite z drewnianych elementów. Po wojnie klatki zdobywały coraz większą popularność w liniach lotniczych, które również stosowały te akcesoria do transportu zwierząt. Lata 70 XX w. przyniosły przełom na rynku zoologicznym, ponieważ w tym czasie w ofercie sklepów zoologicznych na zachodzie pojawiły się o wiele lżejsze i bardziej wygodne klatki z plastiku, które w różnych formach dostępne są do tej pory, jednak stosowane głównie jako transportery dla psów. Aktualnie klatki kennelowe wykonuje się z różnych materiałów. 

Rodzaje klatek dla psa: 

  • klatki drewniane, 
  • transportery plastikowe, 
  • klatki materiałowe,
  • klatki metalowe.

Obecnie przeznaczenie klatek kennelowych również się zmieniło i nie są to już jedynie transportery. Zmiana przeznaczenia sprawiła, że klatki dla psów coraz częściej pojawiają się w większości domów posiadaczy tych zwierząt. Dlaczego właściwie przeznaczenia klatek zmieniło się z czasem i dlaczego posiadacze czworonogów coraz częściej kupują klatki kennelowe? Dzieje się tak z kilku powodów, o których powiemy poniżej. 

5 powodów, dla których warto kupić klatkę kennelową dla psa

1. Klatka kennelowa dla psa tworzy bezpieczną przestrzeń dla czworonoga

Psy jako potomkowie wilków posiadają naturalną potrzebę posiadania własnego legowiska, w którym będą czuły się bezpiecznie. Legowisko wilka w naturalnym środowisku znajduje się najczęściej w niedostępnych, głębokich norach. Z tego też powodu niektóre z naszych pupili wybiera miejsca z ograniczoną przestrzenią na wypoczynek, np. pod stołem lub w kątach pomieszczeń. W takich miejscach niektóre psy czują się o wiele pewniej. Może być to szczególnie widoczne w przypadku psów lękliwych lub skrzywdzonych. Takim właśnie miejscem dla każdego zwierzaka może stać się klatka dla psa. Może być ona miejscem wypoczynku, w którym pies się relaksuje i czuje się “u siebie”. Istotne jest, aby nie przeszkadzać i nie zaczepiać psa, gdy ten przebywa w klatce. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy w domu znajdują się dzieci, które powinniśmy również nauczyć, aby pozostawiły psa samego sobie, gdy odpoczywa w klatce. Nie ma tu znaczenia czy wszedł tam bo mu kazaliśmy czy też z własnej woli. 

2. Klatki wspomagają naukę czystości

Klatki dla psa są idealnym narzędziem do nauki czystości, co tyczy się głównie szczeniąt, gdyż te młode stworzenia nie potrafią do końca panować nad swoim pęcherzem. Dorosłe psy jak i szczenięta nie przepadają za brudnym legowiskiem, dlatego też nie załatwiają się tam gdzie śpią czy odpoczywają. Szczeniak, który znajduje się w klatce w odpowiednio dopasowanej klatce nie załatwi się w środku, a zamiast tego będzie próbował się z niej wydostać. Szczeniak znajdujący się w małej, zamkniętej przestrzeni bardzo szybko nauczy się, że musi poczekać do spaceru z załatwieniem swoich potrzeb fizjologicznych. Musimy jednak zwracać uwagę na szczeniaka, żeby nie przeoczyć sygnałów, które może wysyłać. 

3. Większe bezpieczeństwo w domu 

Dużym atutem klatek dla psa jest niewątpliwie to, że możemy w nich zamknąć psa w momencie, gdy nie mamy czasu się nim zająć czy go nadzorować. Jeżeli gotujemy obiad, bierzemy prysznic czy mamy ważną telekonferencję to wtedy wystarczy zamknąć psa w klatce i na jakiś czas nie musimy się nim przejmować, gdyż jest w bezpiecznym miejscu. Możliwość pozostawienia psa w klatce jest szczególnie ważna w przypadku bardzo młodych psów lub takich z tendencją do niszczenia mebli. Zamykając takiego psa w klatce na jakiś czas mamy pewność, że nie zrobi krzywdy sobie i nie zniszczy niczego w mieszkaniu, w chwili gdy będziemy zajęci czym innym.

4. Bezpieczeństwo w podróży

Kennel klatka to akcesorium, dzięki któremu podróż z psem staje się bezpieczniejsza zarówno dla nas jak i dla samych zwierząt. Psiak zamknięty w klatce w czasie podróży samochodem stanowi o wiele mniejsze zagrożenie dla kierowcy, niż pies który biega luzem po aucie. W przypadku wypadku klatka kennelowa dla psa może ochronić psa przed skutkami gwałtownego hamowania czy nawet zderzenia. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku podróży z psem, bardziej wygodnym rozwiązaniem od klatek metalowych są plastikowe transportery. 

5. Ograniczenie szkód w domu 

Niektóre psy potrafią być prawdziwym „niszczycielami” wszystkiego co wpadnie im w łapy. Bardzo często zdarza się, że po powrocie ze sklepu czy z pracy właściciele zastają w mieszkaniu prawdziwy armagedon i siedzącego pośrodku, zawstydzonego psa, który zdaje sobie sprawę, że zrobił źle. Takich sytuacji można uniknąć. Wystarczy zamknąć psa w klatce, gdy wychodzimy z domu i nie możemy zabrać go ze sobą. Warto wtedy położyć w klatce zabawkęgryzak lub zabawkę kong, którą wypełniamy ulubionymi przysmakami pupila.  

6. Narzędzie terapii

Ze względu na fakt, iż klatka kennelowa dla psa może stanowić dla niego azyl to jest z powodzeniem stosowana w terapiach psów z poważnymi zaburzeniami lękowymi. Jeśli nasz psiak ma pewne problemy behawioralne to zawsze należy poradzić się doświadczonego behawiorysty, zanim zrobimy coś samemu, gdyż nieumiejętne próby stosowania klatki mogą psu zaszkodzić, a nie pomóc. Należy również podkreślić, że klatka powinna stanowić jedynie wsparcie w terapii, a nie jej główne narzędzie. 

7. Pomoc w trakcie odwiedzin

Klatka może być niezastąpiona w momencie wszelkiego rodzaju wizyt w naszym domu. Psy są zwykle lubiane przez większość osób szczególnie wtedy, gdy są przyjaźnie nastawione do obcych. Zdarzają się jednak psy nadpobudliwe lub wręcz agresywne w stosunku do osób, których nie znają. Jeśli jesteśmy właścicielem takiego psa to każda wizyta znajomych może zamienić się w „piekło na ziemi”. Zwykle takie sytuacje kończą się tym, że zamykamy psa w łazience lub innym pokoju. Jednak pies może zacząć ujadać lub szczekać, gdy nie będzie nas widział. Może się też zdarzyć, że osoba, która nas odwiedza zwyczajnie nie lubi psów lub się ich boi. We wszystkich wymienionych sytuacjach pomoże nam klatka dla psa do domu, w której zamykamy naszego pupila pozbywając się ewentualnych problemów. 

Kiedy warto skorzystać z klatki dla psów?

Klatka może być znakomitym i komfortowym akcesorium, w którym większość psów poczuje się jak u siebie, jednak w niektórych przypadkach może być nawet wskazana. Zalecana jest dla wszystkich szczeniąt, gdyż znacznie ułatwia proces wychowania psiaka oraz nauki czystości i dobrych psich manier. 

Istnieją też inne przypadki, które powinny skłonić nas do zastanowienia się nad zakupem klatki dla psa. Poniżej wymieniliśmy przykłady zachowań zwierząt, dla których klatka dla psa do domu jest wręcz wskazana: 

  • lek separacyjny,
  • nadpobudliwość,
  • niszczenie mebli i innych przedmiotów w domu,
  • uciążliwe szczekanie, szczególnie pod nieobecność właściciela.

Oprócz psów, które wykazują powyższe zachowania warto pomyśleć nad klatką również wtedy, gdy w domu pojawiło się dziecko lub gdy posiadamy już bardzo małe dzieci i zamierzamy powiększyć rodzinę o czworonożnego przyjaciela. 

Jak nauczyć psa korzystania z klatki?

Klatkę kennelową dla psa powinniśmy ustawić w miejscu, w którym pies lubi leżeć i gdzie czuje się komfortowo. Najlepiej jeśli będzie to duży pokój, czyli pomieszczenie, w którym najczęściej przebywamy, a pies będzie miał możliwość obserwacji otoczenia. Klatkę powinniśmy wyłożyć kocykiem lub posłaniem Dry Bed. Można też przykryć klatkę innym kocem, tak aby psiak czuł się w niej bezpieczniej. Na początek, dla zachęcenia psiaka do korzystania z klatki, wkładamy do niej ulubione zabawki psa lub gryzaki. Ciekawym pomysłem na zmotywowanie pupila do wejścia do klatki jest wypełniona przysmakami zabawka kong dla psa . Należy pamiętać, aby każde wejście psa do klatki nagrodzić dodatkowym smakołykiem. Dzięki temu pies zacznie kojarzyć klatkę z czymś przyjemnym. Dla przyspieszenia tego procesu można zacząć stawiać w klatce miskę i podawać w niej karmę. Cały etap oswajania psa z klatką może trwać od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od temperamentu, wieku i wcześniejszych doświadczeń Twojego pupila.

W momencie, gdy korzystanie z klatki nie wywołuje u psa żadnych oporów czy stresu i robi to chętnie to można rozpocząć naukę komend. Aby nauczyć psa wchodzenia do klatki na komendę, należy wydać mu komendę, na którą ma wejść do klatki. Może to być np. komenda „na miejsce”. Wypowiadając polecenie, zachęcamy psa wskazując na wnętrze klatki, trzymając przysmak w dłoni. Po tym jak pies wejdzie do klatki, chwalimy go nagradzając przysmakiem, a następnie zamykamy drzwiczki. Gdy pies znajdzie się w klatce siadamy cicho obok i obserwujemy zachowanie zwierzaka. Jeśli pies jest spokojny, czekamy około 5 min i przechodzimy do innego pomieszczenia na następne kilka minut. Po upływie tego czasu wracamy do pokoju, w którym znajduje się klatka i siadamy obok w ciszy na kolejne kilka minut. Na koniec wypuszczamy psa z klatki. Proces ten należy powtarzać kilka razy dziennie w pewnych odstępach czasowych. Z każdym kolejnym podejściem należy zwiększać czas jaki pies spędza w klatce nie widząc opiekuna. 

Kiedy pies będzie w stanie spędzić w klatce bez wydawania żadnych dźwięków przez około 30 min, będzie to znak, że możemy zostawić go w tam na czas naszego krótkiego wyjścia z domu np. do sklepu. Jest to również moment, w którym możemy zostawiać psa w klatce na noc. Ucząc psa komendy do wchodzenia do klatki, należy pamiętać o nauce komendy, na którą ma z niej wychodzić np. „biegaj”. Należy pamiętać, że nie wolno nam na siłę przyspieszać tego procesu. Zmuszanie psa do wejścia czy wyjścia z klatki na siłę np. wpychając go do niej może przynieść zupełnie odwrotny skutek, a w ekstremalnych przypadkach może wywołać traumę u naszego pupila. 

Jak nie używać z klatki kennelowej, czyli czego nie robić!

Mimo, że klatka dla psa to bardzo użyteczne i pomocne akcesorium, to niewłaściwie jej używanie może mieć bardzo negatywny wpływ na zwierzę.

Niezwykle istotne jest to, aby pamiętać, że zamykanie psa w klatce pod żadnym pozorem nie powinno być stosowane za karę. Klatka ma być dla psa jego azylem, legowiskiem, miejscem, w którym czuje się “u siebie”. Pies powinien traktować klatkę jako miejsce, do którego wchodzi bez wydawania komendy, aby odpocząć czy się przespać. 

Nie należy traktować klatki jako wymówki ze względu na brak chęci do zabawy z psem. Jeśli nie ma potrzeby, aby pies przebywał w klatce i nie ma na to ochoty to go o tego nie zmuszaj. Nasze psy wolą przebywać z nami, więc pozwalajmy im na to.

Pod żadnym pozorem nie należy zostawiać psa w klatce zbyt długo, zwłaszcza szczeniaków i bardzo młodych psów, które mają bardzo ograniczoną kontrolę nad swoim pęcherzem. Jeżeli musisz trzymać psa w klatce np. ze względu na pracę to pamiętaj, aby maksymalnie po czterech godzinach wypuścić go na jakiś czas, a w przypadku szczeniąt nawet częściej chociażby po to, aby wyprowadzić go za potrzebą. 

Jak dobrać odpowiedni rozmiar klatki do naszego psa?

Wybór odpowiedniego rozmiaru klatki dla psów nie jest sprawą prostą jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Wiele osób wybierając klatkę decydują się na wybór jak największej, tak aby zapewnić pupilowi jak najwięcej miejsca. Jest to jednak poważny błąd, który może skutkować nieodpowiednim zachowaniem naszego psa. Jeżeli wybierzemy zbyt dużą klatkę to jest duże prawdopodobieństwo, że nasz czworonożny przyjaciel będzie ją traktował jako toaletę, czyli będzie spał w jednym końcu, a w drugim się załatwiał. W przypadku szczeniaka takie zachowanie jest prawie pewne. Zatem jak duża powinna być klatka dla psa do domu?  Klatka kennelowa powinna być na tyle duża, aby pies mógł w niej bez przeszkód wstać, obrócić się i wygodnie się położyć. Powinno być tak przynajmniej do czasu, aż szczeniak nauczy się czystości.  

Większość klatek, jakie oferujemy w naszym sklepie posiada specjalną przegrodę, którą umieszczamy wewnątrz. Dzięki temu jesteśmy w stanie kontrolować wielkość wnętrza klatki. Jeżeli zakupiona klatka nie posiada takowej przegrody to warto umieścić w niej pudełko, tak aby zmniejszyć jej przestrzeń. Klatka z przegrodą jest dobrym rozwiązaniem nawet dla małych szczeniąt, gdyż w miarę jak szczeniak będzie rosnąć, możemy stopniowo dostosowywać do wielkości jego ciała wielkość klatki. Jeżeli klatkę kupujemy dla dorosłego psa, który jest nauczony załatwiania się na dworze to możemy kupić mu o wiele większą klatkę, tak aby mógł się spokojnie rozciągać.