Karma dla Szczeniaka

Szeroki wybór różnego rodzaju karm dla młodych psów i szczeniąt zarówno ras małych, średnich oraz dużych. W ofercie posiadamy karmy mokre oraz suche.

 

Karma dla szczeniaka zapewni zrównoważony rozwój Twojemu Pupilowi

To, w jaki sposób będziemy żywić psa od najmłodszych lat i ma kluczowe znaczenie dla właściwego wzrostu i zrównoważonego rozwoju. Istotne jest zatem wiedza na temat żywienia szczeniąt, zanim czymkolwiek nakarmisz swojego nowo przybyłego czworonożnego przyjaciela. Odpowiednie zbilansowanie diety szczenięcia w taki sposób, aby dostarczać mu niezbędnych składników na etapie życia, w którym się znajduje będzie miało wpływ na przyszłe funkcjonowanie organizmu zwierzęcia, gdy osiągnie wiek dorosły. W pierwszych miesiącach życia psa rozwijają się kości i wzmacniają stawy. Jeśli odpowiednio zadbamy o nie stosując odpowiednią karmę dla szczeniąt to nasz pupil nie będzie miał z nimi problemów, jako w pełni dojrzały pies.


Karmienie szczeniaka – wskazówki

Należy pamiętać, że układ pokarmowy szczeniaka jest delikatny i niezwykle wrażliwy. Wiele osób zaraz po pojawieniu się szczeniaka w domu zaczyna karmić go resztkami ze stołu. Jest to poważny błąd i może wywołać biegunkę lub wymioty u młodego zwierzęcia. Żołądek szczenięcia nie jest przyzwyczajony do tego typu pokarmu i podanie mu ludzkiego jedzenie może wywołać mały wstrząs. Czym zatem karmić szczenię zaraz po pojawieniu się w naszym domu? Niezależnie czy otrzymaliśmy go od hodowcy czy psiak jest adoptowany ze schroniska, należy zastosować taką samą karmę jaką pies był karmiony przez poprzedniego właściciela czy opiekuna.Zwykle otrzymujemy od hodowców kilka puszek karmy dla szczeniaka, którą był karmiony i która starczy nam na kilka dni. Jeśli tak nie jest to po ustaleniu rodzaju karmy należy w taka się zaopatrzyć w takiej ilości, która wystarczy na około 2 tygodnie.

Młodziutkie psy nie są jeszcze gotowe na przyjmowanie suchych pokarmów. Jeżeli zdarzy się, że pies karmiony był wcześniej karmą suchą to musiała ona być rozmiękczana wodą. Wtedy również powinniśmy postępować podobnie. Po około dwóch tygodniach stopniowo możemy wprowadzać karmę, którą sami wybraliśmy. Warto robić to stopniowo przez dodawanie coraz to większych ilości nowej karmy przy zmniejszaniu, w tym samym czasie, ilości karmy starej.


Kiedy można wprowadzić suchą karmę?

Duża części właścicieli psów decyduje się na karmę suchą dla szczeniąt. Konsystencja tego typu karmy jest bardzo wygodna dla zwierząt, gdyż zaspokaja ich naturalną potrzebę gryzienia twardych rzeczy. Innym aspektem, który przemawia za sucha karmą dla szczeniąt jest to, że suche granulki pokarmu bardzo dobrze czyszczą zęby z płytki i kamienia nazębnego. Ogólnie należy stosować się do zasady, że pierwsze posiłki szczeniaka zaraz po odstawieniu powinny mieć konsystencję papki. Może to być zarówno karma mokra w formie np. pasztetów lub rozmoczona sucha karma. Sucha karma może być wprowadzana do diety szczeniaka już w po ukończeniu przez niego 4 tygodnia życia. Na początku powinny być to niewielki ilości i bardzo rozwodnione, gdyż na tym etapie psiak nie jest przyzwyczajony do tego typu pokarmu. Następnie można zwiększyć jej udział oraz zmniejszać jej stopień rozwodnienia. Przyjmuje się, że karma sucha nie może stać się podstawowym pokarmem w diecie nie wcześniej niż w 4 miesiącu życie szczenięcia.


Karma dla szczeniąt – jaką wybrać?

Kiedy będziemy samodzielnie wybierać karmę dla naszego szczeniaka najważniejsza rzecz na jaką musimy zwrócić uwagę to jej skład. Czytając etykietą karmy dowiesz się jakie składniki zawiera i czy będzie odpowiednia dla Twojego malucha. Należy pamiętać, że każda karma dla szczeniaka oznaczona jest angielskimi słowami ”Junior” lub też “Puppy”. Takie karmy zawierają zwykle od 5% do 10% więcej białka i aż 300-400 kcal więcej, niż karmy przeznaczone dla psów dorosłych.

To czy nowa karma dla szczeniąt będzie dobrze tolerowana przez młody organizm naszego pupila sprawdzisz na spacerze. Wystarczy sprawdzić jakie szczeniak robi kupki. W sytuacji, gdy pojawi się biegunka może to być sygnał, że karma nie jest odpowiednia.


Ile karmy podawać szczeniakowi?

To ile karmy należy podawać szczeniakowi zależy przede wszystkim od jego wagi. Dlatego, jak tylko pojawi się u nas szczeniak należy go zważyć. Producenci karm podają dokładne wartości dziennej dawki jaką należy podawać zwierzęciu w oparciu o jego wagę. Karma powinna być dostosowana również do rasy psa. Na rynku możemy znaleźć karmy dla szczeniąt ras małych, średnich lub dużych. Zawsze warto swoją decyzję co do wyboru karmy skonsultować z lekarzem weterynarii. 
Jeśli znamy wagę szczeniaka to dawkę dzienną karmy zalecaną przez producenta na etykiecie należy podzielić w taki sposób, aby podać ją w kilku posiłkach o stałych porach. W przypadku szczeniaków istotne jest, aby pokarm podawać w małych, ale z większą częstotliwością. Szczenięta mają olbrzymi apetyt, ale małe żołądki, które nie są w stanie pomieścić wiele.


Częstotliwość karmienia szczeniaka:
– od rozpoczęcia podawania karmy (około 5-8. tydzień życia) szczeniaka należy karmić od 4 do 6 razy na dobę,
– od 2-3. miesiąca życia zmniejszamy częstotliwość karmienia do 4 razy na dobę,
– od 4. do 6. miesiąca podajemy posiłek 2-3 razy dziennie,
– powyżej 6-7 miesięcy należy podawać psiakowi pokarm jedynie 2 razy na dzień.
W zależności czy mamy do czynienia z rasą bardzo małą lub bardzo dużą, pieski mogą pozostać przy większej ilości posiłków przez dłuższy czas.

Najlepsza karma dla szczeniaka – w jaki sposób wybrać?

Najlepsza karma dla szczeniaków musi zaspokajać wszystkie potrzeby żywieniowe szczeniaka. Zwłaszcza jego większe zapotrzebowanie na energię oraz białki. Tyczy się to wszystkich typów ras szczeniąt. Dlatego też wartość energetyczna dobrej karmy dla szczeniąt jest znacznie większa niż ta w karmie dla psów dorosłych. Podobnie jest z białkiem, którego zawartość w suchej masie karmy dla szczeniaków jest większa średnio o kilka procent. Zatem dobra karma dla szczeniąt powinna zawierać 28-30 % białka, kwasy omega-3 i omega-6, wapń 0.7-1.7 % karmy, fosfor ok. 0.9 % oraz posiadać większą kaloryczność o 300-400 kcal niż w karmach dla dorosłych psów.


Karma dla szczeniąt dużych ras – ACANA Puppy Large Breed

Duża rasa to taka, która osiąga wagę co najmniej 30 kilogramów. W przypadku ras dużych i bardzo dużych dochodzi do przyspieszonego wzrostu w wieku 3-6 miesięcy. Karmą, która jest przeznaczona właśnie dla takich ras jest ACANA Puppy Large Breed. Szczeniaki nie są sobie równe. Szczenięta dużych ras mają nieco inne potrzeby żywieniowe, niż ich mniejsi rówieśnicy. ACANA Puppy Duże Rasy zawiera w mięso kurczaka z wolnego wybiegu i dziko złowioną flądrę. A to wszystko w proporcjach WholePrey – czyli odpowiednia zawartością mięsa, organów, chrząstek i kości z dodatkiem składników odżywczych zawartych z przepysznych jaj z chowu bezklatkowego, co powoduje, że szczenię rośnie zdrowe, silne i szczęśliwe.


Mokra karma dla szczeniąt – rasy małe – Dolina Noteci – 
bogata w żołądki z kurczaka z wątróbką cielęcą

Karma dla szczeniąt Dolina Noteci bogata w żołądki z kurczaka z wątróbką cielęcą jest doskonałym źródłem żelaza, selenu, miedzi i cynku. Dzięki tym składnikom skóra pupila stanie się zdrowa, sierść lśniąca, a odporność znacznie wzrośnie. Mięso kurczaka, które znajduje się również w składzie karmy wzbogaca kompozycję o witaminę B12, która reguluje między innymi przemianę białek, węglowodanów i tłuszczów w organizmie. Dzięki ziemniakom w produkcie znajdziemy również witaminę B6 oraz potas, które pozytywnie wpływają na układ pokarmowy i procesy przemiany materii. Pokarm dla szczeniaka Dolina Noteci nie zawiera substancji konserwujących, ani barwników poprawiających smak i stymulujących apetyt