Kuwety dla Kota

Odpowiednia kuweta dla kota – jaką wybrać?

Kuweta dla kota to zdecydowanie najbardziej potrzebne akcesorium, jakie należy zakupić w momencie, gdy w naszym domu pojawia się kot. Kuweta to nic innego jak toaleta dla kota, w której zwierzę załatwia swoje potrzeby fizjologiczne. Kuweta to również miejsce, które kot powinien akceptować i czuć się bezpiecznie. Dlatego też powinniśmy zwrócić szczególna uwagę na to jaką kuwetę i jakiego rodzaju żwirek wybierzemy. Wybór kuwety oraz jej zawartości jest o tyle ważny, gdyż nieodpowiednio dobrana kocia toaleta czy żwirek może w konsekwencji doprowadzić problemów z załatwianiem przez się kota. Innymi słowy, gdy z jakichś względów, kot nie zaakceptuje kuwety to może załatwiać się obok niej lub w różnych miejscach w mieszkaniu. Musimy wiedzieć, że takie sytuacje mogą mieć miejsce również wtedy, gdy będziemy sprzątać kuwetę zbyt rzadko lub jeśli będziemy robić to zbyt często. Jaka więc kuweta będzie najlepsza i jaką kuwetę wybrać? Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy kuwet oraz ich rodzaje co powinno pomóc w tym wyborze.

Kuwety dla kota

Klasyczny czy najbardziej podstawowy wariant kuwety to prostokątny, najczęściej plastikowy, pojemnik z otwartą górną częścią i bokami, których wysokość zaczyna się od kilku cm, jeśli chodzi o kuwety dla kociąt po kilkanaście centymetrów w przypadku kuwet dla kotów ras dużych. Taki wariant może różnić się nieco kształtem i kolorem, ale w każdym sklepie zoologicznym tego typu kuweta to standardowy i najtańszy produkt, który jednak spełni w 100 % swoje zadanie. 

Oczywiście bardziej wymagający opekunowie kotów znajdą różnego rodzaju kuwetu bardziej dostosowane do potrzeb i wymagać kotów. Poniżej przedstawiamy rodzaje kuwet dostępnych w naszym sklep zoologicznym.   

Rodzaje kuwet dla kotów:

Kuwety możemy podzielić na dwie podstawowe grupy. Każda z tych grup może mieć swoje warianty i podgrupy w zależności od funkcjonalności jakie doda do nich producent, jednak zawsze będziemy w stanie już na pierwszy rzut oka stwierdzić, do której z dwóch podstawowych grup należy dana kuweta.

Kuweta otwarta dla kota

Jest to niewątpliwie najbardziej popularna z kuwet dla kotów. W trakcie załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych koty mogą bez przeszkód i zupełnie swobodnie obserwować otoczenie, gdyż kuweta otwarta posiada boki zabudowane jedynie do pewnej wysokości. Z zależności od wariantu może to być kilka lub kilkanaście centymetrów. Zaletą tego typu akcesoriów jest niewątpliwie ich prostota oraz relatywnie niska cena, jeśli porównamy ją do drugiej grupy. Do kuwet otwartych łatwiej jest się przyzwyczaić dla większości kotów.  Wadą jest to, że brzydkie zapachy łatwo rozprzestrzeniają się po pomieszczeniu, w którym znajduje się kocia toaleta. Dodatkowo niskie brzegi kuwet odkrytych nie zabezpieczają w pełni przed roznoszeniem i rozsypywaniem żwirku przez kota. Instnieją jednak specjalne neutralizatory brzydkich zapachów, które możemy dodać do żwirku, co pozwoli na ograniczenie nieprzyjemnego zapachu z kuwety. 

Kuweta kryta dla kota (zamykana kuweta) 

To druga grupa kuwet. Kuweta zamykana dla kota to akcesorium, które przypomina przenośny toytoy czyli toaletę, którą możemy spotkać na różnego rodzaju eventach na powietrzu. Jest z każdej strony zabudowana, a na jej froncie znajduje się wahadłowe, wiszące drzwiczki, przez które kot może wejść do środka. Jest to bardzo praktyczny rodzaj kuwet, z punktu widzenia opiekuna. Kuweta zamykana jest droższa od kuwet odkrytych ze względu na znacznie bardziej skomplikowaną konstrukcję. Jej zaletą jest niewątpliwie to, że ogranicza roznoszenie i rozsypywanie żwirku przez kota podczas zakopywania odchodów. Wersja zamknięta to kuweta z filtrem węglowym, który ogranicza wydostawanie się nieprzyjemnych zapachów. Filtry możemy łatwo wymieniać na nowe, dzięki czemu mamy cały czas mamy kontrolę nad brzydkimi zapachami. Do wad kuwet zamykanych należy zaliczyć dłuższy czas czyszczenia w porównaniu do kuwet otwartych.  

Należy w tym miejscu wspomnieć o tym, że koty, które wcześniej korzystały z odkrytych wariantów mogą mieć problem z przyzwyczajeniem się do korzystania z wersji zamykanej. Jeśli Twój kot tak właśnie zareaguje to należy wtedy zdjąć górną część kuwety na jakiś czas, a następnie z upływem czasu nasuwać ją na spodnia cześć, aż do momentu, gdy będziemy mogli nałożyć pokrywę na stałe. Można to robić z usuniętymi drzwiczkami co spowoduje, że kot łatwiej się oswoi na nową kuwetą.  

Rodzaje kuwet w sklepie zoologicznym WyspaPupila.pl 

Standardowa kuweta dla kota

Jak już wspomnieliśmy powyżej, standardowa kuweta dla kota to pojemnik o prostokątnym kształcie z bokami od kilku centymetrów do nawet kilkunastu. Jest wykonana z bardzo wytrzymałego tworzywa sztucznego, dzięki czemu jest w stanie służyć nam przez długie lata. Taką kuwetę wyczyścimy bardzo szybko i łatwo za pomocą ciepłej wody z mydłem. Kuweta standardowa dostępna w naszej ofercie to produkt marki Moderna Pet. Jej wymiary zaczynają się od 36.7 cm długości x  27.1 cm szerokości  x 6.2 cm wysokości i dostępna jest już od 9 pln. Stosunkowo nieduża wysokość boków kuwety dla kota powodują, że jest idealna dla małych kotów oraz kociąt.  

Standardowa kuweta otwarta z ramką

To nieco inny wariant kuwet dla kotów. Kształtem bardzo przypominają poprzedni modele, ale posiadają dodatkowy element, który jest bardzo przydatny. Mimo, że na pierwszy rzut oka kuweta z ramką przypomina przypomina zwykłą kuwetę to różni się od niej właśnie tym, że na krawędziach boków posiada zdejmowaną, plastikową ramkę. Ramka w kuwecie pełni dwie funkcje. Po pierwsze ogranicza wysypywanie przez kota żwirku poza kuwetę, a po drugie może posłużyć jako zacisk do toreb, które wkładamy do kuwety. Jeżeli stosujemy torby do kuwet, to ramka po założeniu przytrzymuje torbę w miejscu i zapobiega jej przesuwaniu. Jest to zatem dodatkowy element, który powoduje , że używanie kuwety dla kota staje się wygodniejsze. Jeśli chodzi o kuweta z ramką to tu również mamy do wyboru kilka kolorów: funkcją, granatowy, lemon oraz szary. W naszej ofercie posiadamy produkty z jasną ramką oraz z ramką w ™ samym kolorze co kuweta. 

Otwarta kuweta narożna 

Kuweta narożna jak sama nazwa wskazuje posiada kształt, który umożliwia ustawienie jej w rogu łazienki lub innego pomieszczenia.  Dwie tylne ściany kuwety łączą się tworząc kształt trójkąta, dzięki czemu możemy ustawić ją w samym kącie.  Toalety otwarte narożne, jak większość kuwet w naszym sklepie, zostały wykonane z tworzywa sztucznego. W naszej ofercie posiadamy zarówno narożne kuwety z ramką jak i bez ramki. Wersja posiadająca ramkę umożliwia unieruchomienie torby na żwirek wewnątrz kuwety oraz ogranicza ilość żwirku jaki kot wysypuje na zewnątrz.

Kuweta zamykana dla kota

Kuwety zamykane to rodzaj całkowicie zabudowanych kuwet dla kotów. Posiadają pokrywę, która szczelnie otacza kuwetę tworząc niejako domek, do którego kot może dostać się przez frontowe drzwiczki. Kuwety zamykane, inaczej kryte, oferujemy zarówno w wersji prostokątnej jak i narożnej. W przypadku tej drugie możemy ją postawić w rogu pomieszczenia ze względu na swój trójkątny kształt. Zaletą tego rodzaju kocich toalet jest to, że ograniczają rozprzestrzenianie się brzydkich. Niektóre z oferowanych przez nas modeli posiada specjalną kieszeń na filtr węglowy, który filtruje powietrze wydostające się z kuwety. Wadą jest tu niewątpliwie relatywnie wyższa cena niż w przypadku wersji odkrytych.