Drapaki dla Kota

Drapak dla kota – czy faktycznie jest niezbędny?

Każdy właściciel kota wie, bo często przekonał się o tym na własnej skórze, że ich pupile uwielbiają drapać i jest to normalnym kocim zachowaniem. Ale dlaczego kot drapie? Otóż koty drapią z wielu powodów. Najbardziej popularnym jest chyba to, że drapanie pomaga im ścierać za długie pazury. Ale to nie wszystko. Koty drapią również dlatego, ponieważ właśnie w ten sposób komunikują się z innymi kotami. Dzieje się tak ponieważ ślady zarówno wizualne jak i zapachowe jakie kot pozostawia drapać różnego rodzaju powierzchnie, są informacją dla innych kocich łowców. Nie wiele osób wie, ale w trakcie drapania kot zostawia również sygnał zapachowy. Pomiędzy opuszkami jego palców znajdziemy specjalne gruczoły, które wydzielają charakterystyczny zapach, za pomocą którego koty zwyczajnie znaczą teren. Drapiąc, koty ćwiczą również więzadła, które są odpowiedzialne za wysuwanie pazurów w momencie, gdy kot poluje.

Drapanie mebli i różnego rodzaju przedmiotów w domu nie jest jednak pożądanym zachowaniem z perspektywy właścicieli i może wygenerować dodatkowe koszty związane z naprawą lub wymianą np. mebli. Aby więc zapobiec drapaniu wszystkiego co wpadnie w kocie pazurki należy rozpocząć naukę oduczania złego nawyku oraz zapewnić zwierzęciu odpowiedni drapak, na którym skupi swoją uwagę i energię. 

Co to jest właściwie drapak dla kota?

Drapak to jedno z podstawowych akcesoriów, które powinien zapewnić swojemu kociemu podopiecznemu każdy właściciel Mruczka. Drapaki dla kota to akcesoria stworzone specjalnie do tego, aby nasz kot je drapał. Są to przedmioty niezbędne, gdyż każdy kot z natury ma wykształcony nawyk drapania i nie ma możliwości oduczenia go takiego zachowania. To co jesteśmy w stanie zrobić to nauczyć naszego podopiecznego drapania przeznaczonego do tego przedmiotu, czyli właśnie drapaka dla kota. Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów drapaków. Od bardzo prostych, tekturowych, po bardzo rozbudowane, sięgające nawet do sufitu drzewka z domkami. Kocie drapaki możemy dobrać w zależności od wielkości kota oraz jego potrzeb. Ważne jest również to czy mamy w domu jednego czy kilka kotów. Warto też zwrócić uwagę na wielkość mieszkania czy pomieszczenia, w którym umieścimy drapak. Jeśli posiadamy dużego kota to drapak powinien być wysoki. Takie drapaki dla dużych kotów powinny mieć co najmniej najmniej 100 cm długości. Dobrym rozwiązaniem byłby duży stojak lub drzewko. Drapaki dla kotów w formie drzewka mają nawet po kilka kondygnacji i zwykle posiadają wbudowany domek. Takie rozwiązanie sprawia, że kot nie będzie się na nim nudził i wzmoże swoją aktywność fizyczną.

image

Natomiast w domu, w którym mieszka kilku kotów możemy potrzebować kilku drapaków, ponieważ koty mogą niechętnie dzielić się jednym ze względu na to, że są to stworzenia dbające o swoje terytorium.

W przypadku, gdy nasze warunki mieszkaniowe nie pozwalają na postawienie dużego drapaka to powinniśmy zaopatrzyć się w drapak na ścianę (np. drapak narożny) bądź prosty drapak na podstawce. Takie drapaki dla kota nie zajmują zbyt dużo miejsca, a drapak ścienny daje możliwość łatwego umiejscowienia go w taki sposób, aby idealnie odpowiadał wielkości kota.

Jeżeli przy wyborze drapaka kluczowa jest cena to dobrym rozwiązaniem będzie kartonowy drapak dla kotów. Mimo, że jest on zbudowany z mniej wytrzymałego materiału niż drewno to ze względu na swoją konstrukcję taki miękki, tekturowy drapak dla kota również spełnia swoje zadanie, czyli zaspokaja potrzebę drapania.

Kocie drapanie jest uciążliwe, jednak – wbrew obiegowym opiniom – czworonogi nie niszczą domowych sprzętów złośliwie. Ich działanie podyktowane jest instynktem i wrodzonymi potrzebami. Gdy się je zrozumie, łatwiej oduczyć kota drapania drogich mebli. Drapaki dla kotów mogą rozwiązać ten problem, ale na początku musimy kota nauczyć jak z nich korzystać.

Jak nauczyć kota korzystania z drapaka?

Naukę korzystania z drapaka, najlepiej rozpocząć w momencie, gdy nasz pupil jest jeszcze bardzo młodym kociakiem. W tym bowiem wieku najłatwiej jest wpoić mu odpowiednie dla nas zachowania. Nie należy się jednak martwić, jeśli nasz kot jest już dorosły, ponieważ takiego kota również możemy nauczyć korzystać z drapaka. Zajmie nam to jednak trochę więcej czasu.

Kluczowe w zachęceniu kota do drapania drapaka jest wybór odpowiedniego dla danego Mruczka drapaka. Jeśli Twój kot lubi drapać boki kanapy lub tapetę na ścianie to warto kupić ścienny drapak dla kota lub prosty słupek, gdyż taki rodzaj szybciej kota zainteresuje. Jeżeli natomiast Twój pupil wyżywa się na dywanie lub dziurawi wycieraczkę to lepszym pomysłem będzie kupno płaskiego drapaka np. z tektury falistej.  

Drugim istotnym czynnikiem jest prawidłowe ustawienie samego drapaka. Jeśli kot ma już swoje miejsce, w którym drapie to tam należy umieścić drapak. Ogólna zasada brzmi tak, że nowy drapak należy umieścić tam, gdzie kot przebywa najczęściej. Zwykle jest to miejsce, w którym sami właściciele spędzają najwięcej czasu. Warto więc na pierwsze próbne miejsce ustawienia drapaka wybrać salon. 

No i trzecim elementem nauki jest zachęta do drapania właśnie drapaka. Warto w tym momencie pokazać kotu, że drapanie wyznaczonego do tego akcesorium, wiąże się z otrzymaniem nagrody. Warto więc na samym początku nauki kłaść na drapak smakołyk. Może to bowiem zachęcić kota do wchodzenia na drapak, a w konsekwencji i do samego drapania. Należy też za każdym razem, gdy kot drapie drapak, nagrodzić go smakołykiem. Wzmacnia to przekonanie u kota, że właśnie to powinien robić. 

Jeżeli Twój kot reaguje na kocimiętkę, warto spryskać drapak tym właśnie specyfikiem. W przypadku kotów, które kocimiętkę mają z nic, może pomóc pokropienie drapaka walerianą. 

Kolejnym sposobem jest drapanie drapaka samemu, gdy widzi to kot. W ten sposób pokazujemy mruczkowi jak się robi. 

Dowiedz się również jakie jeszcze akcesoria dla kota należy posiadać.

Rodzaje drapaków dla kota

Obecnie, ze względu na bardzo duży wybór, każdy z kocich opiekunów znajdzie taki drapak, który będzie odpowiedni dla swojego pupila. Drapaki różnią się od siebie materiałem, który został użyty ich do budowy, wielkością i kształtem. Najbardziej podstawowy podział drapaków to taki, który odróżnia ich ułożenie. Takie podejście pozwala na wyodrębnić dwie główne grupy drapaków:

  • poziome
  • pionowe

Kolejny, dość istotny podział, który pozwoli nam lepiej zobrazować rodzaje drapaków, to podział ze względu na materiał z jakiego się składają. Pomijając materiał, który zastosowano w budowy wewnętrznej konstrukcji, którym jest zazwyczaj drewno lub sklejka wiórowa, to w tym przypadku również możemy wyszczególnić dwa rodzaje drapaków:

  • drapaki tekturowe (kartonowe)
  • drapaki sizalowe

Drapaki tekturowe powstają na bazie kilkuwarstwowego, mocnej tektury falistej. Ten rodzaj materiału jest dość popularny przy produkcji tego typu akcesoriów ze względu na to, że jest to surowiec, który koty wręcz uwielbiają. Często zdarza się, że koty godzinami potrafią bawić się, gryźć, drapać i podgryzać zwykłe pudełko kartonowe. Drapaki tego typu najczęściej zbudowane się wyłącznie z kartonu, który został specjalnie klejony wielowarstwowo, tworząc mocną, tekturową masę. Rzadziej można spotkać drewniane konstrukcje pokryte tekturą. Minusem tego typu akcesoriów jest ich mniejsza trwałość w porównaniu do drapaków sizalowych. Tektura zwyczajnie szybciej się zużywa, gdyż jest mniej odporna na kocie zęby. Plusem tej grupy drapaków jest ich niższa cena oraz to, że są to produkty bardzo ekologiczne. Na rynku zoologicznym do wyboru mamy drapaki leżące, pionowe deseczki mocowane do ściany, tekturowa legowiska lub kartonowe domki, które koty mogą drapać z każdej strony. Każdego roku w tej grupie produktów pojawiają się coraz to ciekawsze modele o bardzo oryginalnym designie.

Drapaki sizalowe to bardziej rozbudowana grupa kocich drapaków. Sizal, w tym przypadku, używany jest najczęściej do pokrycia jedynie powierzchni, która jest przeznaczona do drapania. Sizal to bardzo wytrzymałe i mocne włókno, które otrzymujemy ze specjalnego gatunku agawy (Agawy sizalowej). Z włókna sizalowego tworzy się mocne maty lub sznurek, którymi to oplata się lub pokrywa powierzchnię drapaka przeznaczoną do drapania. Szkielet drapaka sizalowego wykonany jest najczęściej z drewna lub sklejki i pokryty zwykłym, ozdobnym materiałem. W tej grupie drapaków wybór i różnorodność jest zdecydowanie większa niż w wersjach tekturowych. Od najbardziej podstawowych do tych skomplikowanych, możemy wyróżnić kilka grup sizalowych akcesoriów do drapania.

Najpopularniejsze drapaki sizalowe – Top 6 drapaków dla kota

Drapaki poziome

– są to najprostsze drapaki, wyglądające jak deseczki, a wykonane ze sklejki. Najczęściej pokrywa się je matą sizalową. Taki drapak kładziemy na podłodze w ulubionym miejscu kota. Na zachętę możemy skropić go kocimiętką lub położyć na nim smakołyk, co powinno zmotywować kota do drapania właśnie tego produktu zamiast mebli czy dywanów.

Drapaki ścienne, narożne

– są to zwykle te same drapaki co w wersji poziomej, jednak zamiast kłaść je na podłodze, mocujemy je do ściany na stałe. Budową nie różnią się od poprzedniej wersji, z wyjątkiem modeli narożnych, które kształtem przystosowane są do tego, aby umieścić je na rogach ścian lub w narożnych wnękach.

Drapak słupkowy

– słupek do drapania dla kota to chyba najbardziej podstawowy rodzaj drapaka i za razem najbardziej popularny. Drapak słupkowy to wolnostojące akcesorium, które składa się z płaskiej podstawki oraz słupka przymocowanego na środku. Słupek mocowany jest pionowo i 99 % przypadków owinięty jest liną sizalową. Możemy ustawić go w dowolnym miejscu w mieszkaniu jednak warto zastanowić się nad lokalizacją, która będzie najbardziej odpowiednia dla naszego kota. Tego typu produkty możemy znaleźć z dodatkowymi zabawkami lub wędkami, które mocowane są na czubku słupka i których zadaniem jest dodatkowo zainteresować naszego kota zabawą.

Domek dla kota

– to bardziej złożona wersja drapaków słupkowych. Produkty te, zamiast podstawki, posiadają domek, w którym kociak może się wylegiwać lub spać. Jest to najczęściej zwykły sześcian pokryty zamszem z jednym otworem wejściowym. Słupek do drapania mocowany jest pionowo do górnej części domku i również pokryty jest liną sizalową. W większości tego typu drapaków na szczycie słupka producenci montują dodatkową platformę, na której kot może leżeć. Ten typ akcesorium pełni funkcję zarówno drapaka jak i legowiska dla kota.

Drzewko dla kota

– to najbardziej złożone i rozbudowane rodzaje drapaków. W zależności od modelu mogą składać się z kilku domków, platform oraz wielu słupków do drapania połączonych w jedna całość. Niektóre egzemplarze posiadają kilka poziomów i mogą sięgać do sufitu. Największe modele wyglądają niemalże jak meblościanki lub duże szafki. Najlepiej sprawdzają się w domach czy mieszkaniach, gdzie znajduje się kilka kotów, gdyż każdy z nich może znaleźć sobie domek, drapak lub platformę wyłącznie dla siebie.

Drapaki wiszące

– jest to grupa drapaków różnego typu które mocujemy do ścian, na kaloryfery bądź na parapety. W zależności od modelu i producenta są to legowiska, domki lub deseczki, które kot może jednocześnie drapać. Takie drapaki posiadają specjalne mocowania, dzięki którym możemy zamontować je na dowolnej wysokości np. na ścianie. Warto jednak wybrać takie miejscem, do którego kot będzie miał w miarę łatwy dostęp. 

Części do drapaka

Drapaki dla kotów to akcesoria, która po jakimś czasie mogą się zużywać ze względu na to, że muszą opierać się pazurom naszych podopiecznych. Szczególnie narażone na zniszczenia są pnie do drapaków, czyli elementy pionowe owinięte sznurkiem sizalowym. Są to części drapaka, na których koty ostrzą sobie pazurki na okrągło i po to zostały stworzone. W naszym sklepie zoologicznym oferujemy zapasowe pnie do drapaków marki Trixie. Są to elementy o różnej długości i różnej średnicy. Ich rozmiar waha się od 40 do 90 cm. Jeżeli więc posiadają państwo drapaki marki Trixie to te części mogą być do nich zastosowane.