Dry Bed dla Psa

Maty Dry Bed dla psa

Jeśli pragniesz zadbać o swojego pupila w sposób odpowiedni, pamiętaj, że zapewnić mu miejsce w domu. Takim właśnie miejscem dla psa jest jego posłanie czy legowisko. Takie miejsce to nie tylko przestrzeń, w której pies śpi, ale również wypoczywa po długim spacerze lub po wyczerpującej zabawie z właścicielem. Taki posłanie musi być wygodne, ciepłe i powinna zapewniać psu komfort i wygodę. Do takich posłań należy między innymi mata Dry Bed

Co to jest DryBed?

Nie wiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, co kryje się pod tą angielską nazwą. Otóż DryBed to zlepek dwóch angielskich słów „łóżko” i „suchy”, czyli innymi słowy jest to suche łóżko. Czy tak jednak jest w praktyce? I jak działa mata Drybed? Nie wiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, co kryje się pod tą angielską nazwą. Otóż posłania Dry Bed to maty, które zostały wykonane ze specjalnego, „oddychającego” poliestrowego materiału. Tkanina, z której zostały wykonane maty, została zaprojektowana jako podkład do szpitalnych łóżek już w latach 60-tych ubiegłego wieku w Anglii. Materiał poliestrowy stosowany do produkcji górnej warstwy posłania zapobiega powstawaniu odleżyn i odparzeń u pacjentów spędzających długi czas w szpitalu. Maty DryBed dzięki swoim właściwościom szybko zdobyły uznanie i zastosowanie również w innych branżach takich jak chociażby branża zoologiczna. Na początku maty Dry Bed były stosowane jedynie przez lekarzy weterynarii w swoich gabinetach, gdyż wiele zwierząt ze strachu przed badaniem często załatwiały swoje potrzeby na stole zabiegowym. Bardzo szybko jednak, podkłady zdobyły popularności również wśród właścicieli psów, kotów oraz innych zwierząt domowych.

Nazwa Dry Bed stosowana jest potocznie, gdyż oryginalnie maty tego typu określane były mianem VetBed. Vet Bed to skrót od dwóch angielskich słów ” Veterinary Bedding „, które były stosowane przez pierwszego producenta legowisk typu UK Vet Bed. Maty Dry Bed są produkowane z tych samych materiałów co maty Vet Bed i w żaden sposób nie odbiegają jakością od tych pierwszych. DryBed jakie obecnie znajdują się w sprzedaży są wykonane z dwóch kompletnie różnych warstw. Materiał z jakiego produkuje się wierzchnią warstwę to wodoodporny poliester. Spodnia warstwa to gumowy podkład, z rowkami biegnącymi przez całą długość posłania. Całość została zaprojektowana w taki sposób, aby przepuszczać wilgoć w dół jednocześnie blokując jej powrót na powierzchnię, dzięki czemu warstwa wierzchnia jest cały czas sucha. Specjalne kanaliki, które znajduję się w dolnej, gumowej warstwie odprowadzają nadmiar wilgoci na boki i zapewniają przepływ powietrza, co powoduje, że rozwój bakterii jest zahamowany. Dzięki lepszej cyrkulacji powietrza mata szybciej wysycha co pozwala na zachowanie maksymalnej higieny. Wierzchnia, poliestrowa warstwa to długie i gęste włosy, które tworzą coś w rodzaju futerka. Dzięki tej warstwie zwierzę czuje się ciepło, komfortowo i bardzo wygodnie. Długie i gęste włosy oraz specjalna warstwa spodnia doskonale izolują przez chłodem zatem tego typu posłania można z powodzeniem stosować nawet w zimnych kafelkach. Nie jest to jednak rekomendowane, gdyż maty Vet Bed wymagają położenia pod spód czegoś co wchłonie nadmiar wilgoci.

Ten typ posłania jest wyjątkowy również z innego względu, otóż jego atutem jest bez wątpienia antypoślizgowy spód, który zapobiega przemieszczaniu się maty w momencie, gdy jest ona ulokowana na śliskich powierzchniach takich jak panele lub płytki. Jest to ważne szczególnie w przypadku młodych zwierząt, które przez swoją żywiołowość i nieprzebrane pokłady energii są ciągle w „biegu”. W momencie, gdy pies dość żwawo wskakuje się na swoje posłanie, to mamy pewność, że zostanie ono na swoim miejscu i nie zacznie ślizgać się razem z pupilem. Maty DryBed, według różnych źródeł i różnych producentów, możemy znaleźć w trzech wariantach, które różnią się od siebie gęstością oraz długością włosków w górnej warstwie.

Trzy typy mat to:

 • najgrubszy typ A+ (2500g/m2),
 • grubszy typ A (2200g/m2),
 • cieńszy typ B (1800g/m2).

Maty oferowane w naszym sklepie sprowadzane są bezpośrednio od producenta w UK, a długość włosków w górnej warstwie to 2,5 cm.

Jak stosować maty Dry Bed?

Mata Dry Bed całkowicie przepuszcza wszystkie płyny i ciecz. Górna warstwa już po kilku minutach staje się sucha, jeśli np. wylejemy na nią szklankę wody. Dolna warstwa natomiast, powoduje, że wilgoć nie wraca na powierzchnię. Gęste i grube włosy idealnie izolują zwierzę przed wilgocią, ale należy w tym miejscu podkreślić jedną ważną kwestię. VetBed pełni funkcję izolacyjną i sama w sobie nie wchłania cieczy czy wilgoci. Należy zatem stosować ja równolegle z innym akcesorium, które tą wilgoć wchłonie. W przypadku psów doskonałym wyborem będą podkłady higieniczne, które kładziemy bezpośrednio pod matę. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w klatkach czy kojcach lub w podróży, gdy przewozimy psa w specjalnej macie samochodowej. W przypadku innych zwierząt domowych takich jak króliki czy świnki morskie to oprócz podkładów higienicznych możemy z powodzeniem zastosować np. drewniany lub silikonowy żwirek dla kotów. Jeżeli nie zastosujemy dodatkowego podkładu pod matę Vet Bed to możemy być pewni, że po kilku dniach pod matą powstanie śmierdząca, mokra plama.

Jak dbać o posłanie VetBed?

Maty należy prac co dwa około dwa tygodnie. Może to być wykonywane częściej, jeśli z maty korzysta kilka zwierząt lub, gdy zwyczajnie chcemy zadbać o czystość posłania naszego pupila. Warto zaopatrzyć się w dwie maty, które można wymieniać na czas prania. Posłanie możemy prać w zwykłej pralce w temperaturze nie przekraczającej 40°C. Po wybraniu mate należy powiesić do pełnego wyschnięcia. Nie należy jej prasować ani wybierać. Po kilku praniach na macie mogą tworzyć się kołtuny, zatem należy po wysuszeniu wyczesywać górna jej warstwę po wysuszeniu przy pomocy zgrzebła Posłania przycinane są do oferowanych rozmiarów z większej beli i ich brzegi nie są obszyte. Możemy zatem dowolnie docinać maty do odpowiedniego rozmiaru tak, aby pasowała do legowiska czy do klatki. Matę możemy ciąć zarówno wzdłuż jak i w poprzek. Jeśli będziemy stosować się to powyższych wskazówek to mata będzie służyć nam przez długie lata.

Funkcje posłania DryBed 

Legowisko 

Posłanie Dry Bed można stosować jako zwykłe legowisko dla psów i kotów. Jest bowiem bardzo wygodnie, przyjemne w dotyku i przede wszystkim ciepłe. Każdy zwierzak, korzystający z tego rodzaju posłania będzie czuł się niezwykle komfortowo.

Mata higieniczna

DryBed dla psa może z powodzeniem być wykorzystywany jako mata higieniczna, czyli miejsce gdzie zwierzak może bez problemów załatwić swoje potrzeby. Posłanie jest idealne do stosowania podczas porodów, odchowu szczeniaków jak również dla kociąt, fretek, świnek morskich oraz innych zwierząt domowych. Może służyć także jako posłanie dla starych, chorych psów, które nie trzymają moczu lub są po zabiegach operacyjnych, które wymagają długiej rekonwalescencji. 

Pomoc w podróży

Doskonały podkład do stosowania w trakcie długich podróży, jak również na wystawach. Fantastycznie sprawdzi się jako mata do transportera, gdy zabieramy naszego zwierzaka do weterynarza lub też lecimy na drugi koniec świata samolotem. Idealnie sprawdzi się w połączeniu z matami samochodowymi, gdy jedziemy z psem na dłuższą wycieczkę autem, a po drodze nie ma możliwości zrobienia postoju na przysłowiowe „siusiu”.

Co jeszcze zabrać w podróż z psem dowiesz się z tego artykułu: Z psem w podróży samochodem.

W naszym asortymencie posiadamy posłania w różnych rozmiarach: 

 • dry bed 75×50 cm – dla małych psów i szczeniąt oraz kotów, królików i gryzoni (świnek morskich i chomików),
 • dry bed 100×75 cm – dla psów ras średnich,
 • dry bed 100×150 cm dla ras dużych takich jak chociażby labradory czy owczarki niemieckie. Cena maty waha się w zależności od rozmiaru od 51 pln do 130 pln. 

Zalety DryBed

 • Higieniczne, antyalergiczne i nietoksyczne

DryBed zostały wykonane z nietoksycznych materiałów, a ich właściwości powodują, że jest to produkt, który zwiększa higienę w miejscu odpoczynku zwierzęcia szczególnie w przypadku szczeniąt i psów starych i schorowanych. Dzięki temu, że maty są cały czasu suche z wierzchu, nie wywołuje alergii skórnych u psów. 

 • Doskonałe właściwości drenażowe

Sposób wykonania spodniej warstwy maty sprawia, że mocz i innego rodzaju wilgoć przedostaje się na spód, ale nie wraca z powrotem na wierzch.

 • Można prać w pralce

Maty nadają się do prania w pralkach bębnowych w temperaturze do 40 stopni Celsjusza. Nie należy ich jednak wybielać ani prasować. 

 • Dostępne w szerokiej gamie rozmiarów

Dzięki kilku rozmiarom dostępnym w ofercie możemy znaleźć idealną matę dla naszego pupila niezależnie od rasy i wielkości psa. Warto wspomnieć, że każdą matę możemy dowolnie przycinać, tak aby dostosować jej kształt do rozmiarów kojca lub klatki.

 • Elastyczne dopasowanie

Posłanie Dry Bed dla psa możemy łatwo dopasować do wielkości każdego legowiska, kojca, klatki lub maty samochodowej. Wystarczy, że dotkniemy nożyczkami matę do odpowiedniego wymiaru. Ciąć możemy zarówno w poprzek jak i wzdłuż włókien.

Zapisz się do NewsletteraI bądź na bieżąco ze wszystkimi nowościami!