Karma dla Kanarków
Pokarm dla kanarków, czyli czym karmić kanarka?
Kanarki to przepiękne, ale jednocześnie bardzo delikatne ptaszki, których wychowanie i hodowla wymagają pielęgnacji oraz odpowiedniej diety. Samo żywienie kanarków nie jest specjalnie skomplikowane, o ile wiemy co należy podawać tym wyjątkowym ptaszkom, a jakich składników unikać. Zatem, co jedzą kanarki? Otóż, do najważniejszych składników diety każdego kanarka należy zaliczyć ziarno, kiełki oraz warzywa i owoce.
Co je kanarek?
Ziarno dla kanarków stanowi podstawę jego diety. Szacuje się, że ziarna (inaczej nasiona) powinny stanowić od 30 do 40 % całkowitej diety kanarków. Gotowe i odpowiednio zbilansowane mieszanki ziaren oraz innych składników potrzebnych tym rozśpiewanym ptaszkom znajdziemy w gotowych miksach zbożowo-roślinnych oferowanych przez marki specjalizujące się w produkcji karm dla ptaków. W tych gotowych karmach znajdziemy między innymi proso (zarówno jasne i ciemne) oraz rzepak ( często nazywany zbożem dla kanarków), siemię lniane oraz owies.
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, podstawą zbilansowanej diety kanarków jest odpowiednia mieszanka zbóż. Jakie więc zboża znajdziemy w gotowych miksach zbożowych oraz czym się charakteryzują poszczególne z nich?
Podstawa wielu miksów przeznaczonych dla kanarków jest rzepak, czyli kanarkowe zboże, które jest niesamowicie lubiane przez te delikatne ptaszki. Optymalna proporcja tego typu nasion dla kanarków w opakowaniu powinna oscylować w okolicy 30 %, a przynajmniej nie powinna przekraczać tej wartości.
Drugim dość popularnych zbożem jakie możemy znaleźć w gotowych miksach jest tzw. kanar, czyli inaczej mozga kanaryjska. Paradoksalnie ziarno to nie pochodzi z Wysp Kanaryjskich, ale z Kanady. Obecnie można ją spotkać w różnych częściach świata. W naszym kraju kanar jest dość popularny wśród hodowców gołębi. Warto wspomnieć, że kanadyjski rząd określa kanar jako najbardziej cenne i wartościowe ziarno na naszej planecie. Mozga kanaryjska jest zbożem bezglutenowym o właściwościach alkalizujących. Jest bogata w roślinne proteiny oraz w tłuszcze nienasycone. Zawiera również silne antyoksydanty oraz minerały takie jak fosfor, magnez, cynk i manganu. uwagi na obecność kwasów tłuszczowych (omega-3, omega-6 i omega-9)
Niektóre mieszanki ziaren dla kanarków mogą zawierać zarówno jasne (białe lub żółte) jak i ciemne proso (np. czerwone). Kanarki skłaniają się bardziej ku odmianie jasnej, ze względu na cieńsze skorupki jasnych nasion w porównaniu z prosem czerwonym. Jasna odmiana prosa jest bogatsza w witaminę witaminę B, natomiast proso czerwone jest źródłem karotenu. Zalecana ilość prosa jaką powinna zawierać gotowa karma dla kanarków nie powinna przekraczać 5%.
W gotowych mieszankach ziaren możemy spotkać również dodatek siemienia lnianego, czyli ziarenek lnu. Ma ono brązową lub lekko złotawa barwę. Siemię lniane zawiera związki chroniące przed wolnymi rodnikami. Zawiera aminokwasy oraz minerały takie jak magnez, potas, wapń, miedź, mangan, cynk i selen. Jest to również bogate źródło witamin, w tym kwasu foliowego, witaminy C i E, K i B3.
Gotowy pokarm dla kanarków, może zawierać również ziarna jęczmienia. Jest to jeden z bardziej wartościowych składników karm gotowych dla ptaków. Zawiera wiele aminokwasów, których nie posiada np. proso. Jęczmień cechuje się wysoką zawartością błonnika, witamin, minerałów i antyoksydantów, a w porównaniu do innych zbóż, jęczmień zawiera mniej tłuszczu i kalorii.
Ziarna konopi, czyli kolejny popularny składnik kanarkowych karm, zawierają oleje roślinne. Warto jednak zwrócić uwagę na ilość podawaną kanarkom, gdyż nadmiar nasion konopii może łatwo doprowadzić do nadwagi u ptaków. Zawartość ziaren konopi w mieszankach dla ptaków nie powinna przekraczać 5%.
Gotowa karma dla kanarków może również zawierać ziarna trawy, mak lub sezam, które stanowią wartościowe urozmaicenie diety tego ptaka.
Omawiając karmy i dietę kanarków należy wspomnieć również o karmach zawierających kurze jajka lub o samych kurzych jajkach na twardo, które są ważnym źródłem protein i witamin. Jajka są szczególnie ważne w diecie kanarków zaraz po wykluciu oraz w czasie wzrostu oraz również w czasie godów. Kurze jajka dostarczają białka zwierzęcego, które zawierającą wzorcowe aminokwasy niezbędne do budowy ciała młodego organizmu oraz do prawidłowego przebiegu procesów fizjologicznych u dorosłych ptaków. Są niezbędne do budowy zdrowych i w pełni wykształconych piór.
Jak wybrać karmę dla kanarków ?
Pamiętaj, że każdego dnia rano i wieczorem Twój kanarek potrzebuje pełnowartościowego pokarmu, które będzie dla niego odpowiedni. W naszej ofercie znajdziemy również dodatki do diety w formie kolby lub mieszanek, które mogą poprawić jakość śpiewu kanarka lub wpłynąć na kolor jego upierzenia. Dodatki te nie zastąpią jednak karmy podstawowej. W ofercie naszego sklepu zoologicznego posiadamy produkty takich marek jak Nestor, Versele Laga, Vitakraft i Vitapol. Poszczególne produkty wymienionych producentów różnią się zawartością poszczególnych składników oraz ceną. Przy wyborze pokarmu dla kanarka warto wziąć pod uwagą kilka kwestii:
Po pierwsze, zawsze przy zakupie kanarka należy dowiedzieć się jaką karmą ptak był karmiony do tej pory, gdyż na początku powinniśmy karmić go tą samą mieszanką. Powinniśmy tak postępować przynajmniej przez okres dwóch do trzech tygodni. Nagła zmiana rodzaju mieszanki może spowodować problemy trawienne oraz wywołać niepotrzebny stres. Dopiero po pewnym czasie można stopniowo dodawać nowej mieszanki, aż do całkowitego przejścia na nowy pokarm.
Po drugie należy zapoznać się ze składem karmy dla kanarka, gdyż może się zdarzyć, że poszczególny rodzaj mieszanki może zawierać za mało lub za dużo jakiegoś składnika, którego akurat nasz ptak potrzebuje w większej ilości.
Na koniec, zanim podamy karmę kanarkowi, należy sprawdzić datę ważności na opakowaniu oraz to czy samo opakowanie nie jest uszkodzone, gdyż przeterminowane ziarno dla kanarków lub pokarm spleśniały może być dla niego szkodliwy.