Ubranka dla Psa

Ubranka dla psów to konieczność czy czy jedynie wymysł właścicieli?

Każdy z nas zaczyna myśleć o cieplejszej garderobie w momencie, gdy temperatura na zewnątrz zaczyna spadać. Kiedy robi się naprawdę zimno nie wychodzimy z domu bez ciepłej czapki, grubej kurtki i rękawiczek. Nasze pupile, a przynajmniej większa ich część, również zmienia „garderobę”, którą stanowi ich sierść. Tą zmianą jest zmiana sierści w zależności od warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Jednak w wielu przypadkach sam sierść nie wystarczy i wtedy jako odpowiedzialni właściciele powinniśmy pomyśleć o ubrankach dla psów. Ale czy takie ubranka są rzeczywiście potrzebne czy jest to jedynie niepotrzebny produkt, na którym próbują jedynie zarobić producenci psiej garderoby? 

Czy ubranka dla psa są potrzebne?

Wiele osób uważa, że ubranka dla psów to jedynie wymysł właścicieli , którzy chcą w jakiś sposób wyróżnić swojego pupila. Często możemy spotkać się z opinią, że zakładanie psu np. kurtki to tak naprawdę męczenie psa i jest to działanie wbrew naturze zwierząt. 

Należy jednak pamiętać o tym, że wiele ras psów było oryginalnie hodowane w dość ciepłych warunkach, a z biegiem lat sprowadzane do krajów o wiele chłodniejszym klimacie, zatem ich organizmy mogą nie radzić sobie z niskimi temperaturami. Zatem na pytanie, czy ubranka dla psa są potrzebne, należy odpowiedzieć twierdząco, ale należy tą odpowiedź uściślić, gdyż potrzeba ta zależy od kilku czynników takich jak rasa i wielkość psa. 

Jakie psy potrzebują ubrań?

Rasy, które szczególnie źle znoszą niskie temperatury to rasy miniaturowe i małe, zatem takim psom jak maltańczyki, chuhuahua, yorki i buldożki francuskie ubranko może okazać się niezbędne. Jeśli Twój pies posiada krótką i cienką sierść to również należy zastanowić się na zakupem ubranka, gdyż to właśnie sierść „izoluje” organizm psa od otoczenia, a tym samym pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała zwierzęcia. Psy, które mogą również potrzebować dodatkowej ochrony przed zimnem to te, które posiadają niewiele tkanki tłuszczowej, która również skutecznie chroni przed zimnem. Dobrym przykładem jest tu pies rasy Chart. 

Pieski z problemami zdrowotnymi, chore, stare oraz szczenięta, również mogą potrzebować dodatkowej ochrony przed niską temperaturą w czasie zimowych czy jesiennych spacerów. 

Jeśli zastanawiamy się nad tym czy nasz pupil potrzebuje ubranka to wystarczy obserwować go na spacerze. Jeżeli zwierzę trzęsie się z zimna i zaraz po wyjściu na zewnątrz staje w miejscu i zachowuje się jakby chciał wrócić do domu to znaczy, że jest mu zbyt zimno i należy zaopatrzyć go w odpowiednio dobraną kurteczkę lub sweterek. W przypadku naprawdę niskich temperatur spadających poniżej 0 można dodatkowo założyć zwierzęciu buciki.  

Istnieje kilka rodzajów ubranek dla psów od przeciwdeszczowych płaszczyków, poprzez kurtki, sweterki, aż po designerskie kamizelki. Naprawdę jest z czego wybierać. Psie ubranka można jednak podzielić na 3 podstawowe grupy. 

Rodzaje ubranek dla psa:

Kurtka dla psa

Kurtki dla psów to jedne z najcieplejszych ubranek dla zwierząt. Stosujemy je w przypadku naprawdę niskich temperatur. Są to najczęściej produkty wodoodporne, więc chronią nie tylko przed zimnem, ale i przed deszczem. Część modeli posiada kaptur, który chroni również głowę psa przed deszczem lub śniegiem. Oprócz warstwy wodoodpornej kurteczki posiadają również ciepłe podszycie, które izoluje psa przed zimnem.

Płaszcz przeciwdeszczowy dla psa

Płaszczyki dla psów to znacznie cieńsze rodzaj ubranek w porównaniu do kurtek. Ich głównym celem jest ochrona psa przed deszczem, dzięki czemu nie będziemy musieli poświęcać zbyt wiele czasu na wycieranie naszego pupila po każdym spacerze. Dlatego też najczęściej spotyka się modele wykonane wyłącznie z jednej warstwy cienkiego, wodoodbornego materiału. Występują również takie rodzaje płaszczyków dla psa, które chronią przed zimnem. Posiadają dodatkowe podszewki, które izolują psa przed zimnem, więc możemy je stosować również w chłodne dni.  

Sweterek dla psa

Sweterki dla psa to takie same części garderoby jak swetry, które kupujemy w sklepach dla siebie. Są wykonane głównie z bawełny i kompletnie nie są wodoodporne.  W związku z tym pod żadnym pozorem nie należy stosować sweterków dla psa w dni deszczowe. Unikajmy sweterków również wtedy, gdy za oknem pada śnieg. Mokry sweter może jeszcze bardziej wyziębić psa, więć przyniesie więcej szkody niż pożytku. Pamiętajmy, aby zawsze sprawdzić pogodę zanim wyjdziemy z psem ubranym w sweterek na spacer.  

Jak wybrać ubranko dla psa?

Najważniejsze jest to, abyśmy przy wyborze ubranka dla naszego pupila kierowali się potrzebami psa, a nie własnymi kaprysami. Może to być bardzo trudne w sytuacji, gdy producenci praktycznie „bombardują” nas coraz to nowymi, designerskimi modelami. Należy jednak pamiętać, że ubranko ma służyć psu, a nie właścicielowi.

Decydując się na konkretny model należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to czy ubranie będzie dla psa wygodne, co w praktyce oznacza, że nie będzie krępować ruchów zwierzęcia. Brak ograniczeń ruchu dotyczy zarówno zabaw i biegania w trakcie spacerów, ale przede wszystkim w trakcie załatwiania potrzeb fizjologicznych przez psa. W związku z tym, powinniśmy wybierać jedynie takie ubranka, które nie zasłaniają psu łap oraz okolic narządów płciowych oraz ogona. Jedynie w takich ubrankach pies poczuje się w miarę swobodnie. Jeśli ubranko posiada kaptur to raczej nie powinniśmy przesadzać z nadmiernym korzystaniem z tej części stroju. Pies powinien mieć odsłonięte uszy, gdyż używa ich również do komunikacji z innymi psami poprzez tzw. „mowę ciała”. 

Ważne jest również to, aby dobrać odpowiedni rozmiar ubrania dla psów, ponieważ zbyt duża kurtka będzie się przemieszczać lub nawet zsuwać z ciała pupila. Natomiast strój zbyt mały może powodować otarcia w okolicy łap i szyi.

Dobrą praktyką jest wybór akcesoriów z elementami odblaskowymi co zapewnia bezpieczeństwo podczas nocnych spacerów. Nie inaczej jest w przypadku ubranek, które również powinny posiadać taki element.  

Odpowiednio zaprojektowane ubranie dla psów posiadają specjalny otwór na smycz od strony grzbietowej, dzięki któremu bez przeszkód przypniemy się do obroży pomimo założonej kurtki lub płaszcza. 

Jak przyzwyczaić psa do ubranka?

Kiedy już wybraliśmy odpowiedni kubraczek dla naszego pupila, należy przyzwyczaić do niego naszego czworonożnego przyjaciela. Unikajmy zakładania psu ubranka na siłę. Zamiast tego powinniśmy robić to stopniowo i powoli, aby zwierzak nie zraził się do nowej kurtki czy sweterka. Ubranko musi pozytywnie kojarzyć się zwierzęciu, w przeciwnym razie pies nie będzie chciał w nim chodzić. 

Na samym początku warto położyć ubranko dla psa obok samego zainteresowanego i pozwolić mu je obwąchać. Można też położyć na nie kilka ulubionych psich przysmaków, dzięki czemu zwierzę pozytywnie skojarzy nowe akcesorium. Po tym jak pupil zapozna się z nowym strojem, można spróbować przełożyć je przez głowę psa. Warto jednak zrobić to w taki sposób, aby pies sam przełożył przez nie głowę np. poprzez zachęcenie go smakołykami, dlatego do założenia ubrankami warto przygotować sobie kolejną porcję smakołyków.

Ubranka dla psa w sklepie WyspaPupila.pl

Ceny psiej garderoby w naszym sklepie zoologicznym zaczynają się już 25 zł, więc można stwierdzić, że są to tanie ubranka dla psów