Porady dla właścicieli Psów

Jak wybrać imię dla psa? Top 10 porad, które podpowiedzą jak to zrobić.

Pomagamy wybrać imiona dla psa. 

Kiedy wybierzesz już wymarzonego psiaka, zawsze pojawia się pytanie – jak nazwać psa? Imię dla psa lub szczeniaka to nie jest wcale sprawa prosta. Każdy bowiem chciałby, aby psie imię nie było banalne i zbyt popularne, a zarazem najlepiej określało naszego pupila. Jakie imiona dla psa będą więc najciekwasze i czym się kierować przy ich wyborze? Poniżej przedstawiamy 9 porad i zasad, które ułatwią podjęcie decyzji.

Nadszedł ten czas: wkrótce Twoja rodzina powiększy się o psa. Radość jest ogromna i większość przygotowań została już poczyniona. Jedyną rzeczą, która nie jest do końca ustalona to odpowiednie imię dla psa. Kiedyś najbardziej popularne było nazywanie pupili Afik, Burek, Azor, Tofik. W dzisiejszych czasach właściciele psów są nieco bardziej kreatywni i wymyślają dużo nowych, ciekawych imion. Jest więc w czym wybierać, a fantazja przy wymyślaniu nowych w zasadzie nie zna granic. Jednakże przy wymyślaniu imienia bądź dokonywaniu wyboru spośród już istniejących powinny zostać uwzględnione pewne ważne aspekty, ponieważ pies będzie związany z wybranym przez Ciebie imieniem przez całe swoje życie. Z tego też względu nie warto iść za krótkotrwałymi trendami bez zastanowienia się, czy imię współgra z psem lub rasą. Imię psa nadaje mu indywidualności jako niezależny członek rodziny i powinno jednocześnie najlepiej oddawać jego charakter, osobowość, wygląd. Ponadto imię powinno być jednogłośnie wybrane przez wszystkich domowników, a jeśli w rodzinie jest dziecko, powinno zostać wybrane takie, z którego wymową pociecha nie będzie miała problemów.

Wybór imienia dla pupila to niezwykle ważna decyzja, z której podjęciem musi zmierzyć się każdy właściciel. Kto choć raz był w takiej sytuacji, wie jak trudne jest to zadanie. Znalezienie odpowiedniego imienia nie jest wcale takie proste. Jednak to zadanie może zostać ułatwione poprzez uwzględnienie pewnych kryteriów, którymi warto się kierować, wybierając imię dla psa. Zastosowanie się do nich pozwoli wyłonić wśród całej masy różnych propozycji kilka takich, które będą godne rozważenia. Warto sporządzić małą listę. W szczególności, kiedy więcej osób bierze udział w wyborze imienia. Drogą eliminacji należy najpierw wykluczać kolejne imiona z listy, które nie spełniają niżej wymienionych wymagań. Jeśli na końcu zostaną trzy najlepsze, wtedy trzeba się jeszcze raz zastanowić. Najlepiej oswajać się z możliwymi wariantami wymawiając je głośno wielokrotnie w ciągu dnia, w różnych tonacjach i wersjach. Jeśli Tobie lub Twojej rodzinie w kolejnych dniach nadal podoba się jedno z tych imion, to jest to dobry znak i prawdopodobnie to właśnie ono jest odpowiednie dla twojego przyszłego podopiecznego. Wtedy dokonanie ostatecznego wyboru stanie się już znacznie łatwiejsze. Jakie zatem wymagania powinna spełniać imię dla psa samca, by było dla niego przyjemne w odbiorze a dla właściciela praktyczne w użyciu?

1. Powinno być krótkie i dźwięczne

Zarówno z perspektywy właściciela, jak i z perspektywy pupila jest niezwykle istotne, by nadane imię spełniało te kryteria. Najlepiej wybrać imię jedno- lub dwusylabowe. Właściciel może znacznie sprawniej i wygodniej przywołać do siebie psa krótkim imieniem niż takim, które ma wiele sylab. Krótkie imię nie jest również łatwiejsze do zakodowania przez czworonoga i skuteczniej wywołuje u niego reakcje na wołanie. Dłuższe są trudne do nauczenia dla psa i niepraktyczne dla właściciela. Ponadto wielosylabowe imiona z czasem ewoluują w znacznie krótsze, np. Maksymilian z czasem zamienia się w znacznie bardziej praktyczną wersję – Max. Kryterium dźwięczności jest istotne z perspektywy psa. Dźwięczne imię to takie, które zawiera w sobie jedną z głosek: „r”, „dż”, „dź”, „ks”. Słowa z wymienionymi głoskami są łatwiejsze do wyłapania przez psa, a więc słyszalne przez niego wyraźniej. Dzięki czemu dźwięczne imię gwarantuje większą skuteczność w przywoływaniu pupila do siebie. Imiona spełniające wymóg dźwięczności przykładowo: Foxie, Hektor, będą łatwiejsze do wyłapania i nauczenia się reagowania na nie niż Sally czy Zen. Dobrze jest kilka razy wymówić imię na głos, by sprawdzić, jak ono brzmi w różnych tonacjach.

W Twoim domu pojawił się psiak? Jeśli tak, to następny Twój krok powinien dotyczyć wyboru pokarmu dla psa. Sprawdź również artykuły dotyczące żywienia psów.

2. Zaplanuj zdrobnienia

Wybierając imię należy zastanowić się, w jaki sposób będzie zdrabniane. W niewielu przypadkach oficjalna wersja imienia jest używana na co dzień, w każdej sytuacji. Z czasem sam zauważysz, że do pupila zwracasz się zdrobnieniami, podobnie jak w przypadku dzieci, z tym że najczęściej używanie zdrobnień w stosunku do psa trwa przez całe jego życie. Imienia w wersji niezdrobnionej używać będziesz tylko w oficjalnych lub poważnych sytuacjach, kiedy będziesz chciał go komuś przedstawić lub gdy coś nabroi. Posługując się już wcześniej wspomnianym przykładem imienia Max, nazywać go będziesz w ten sposób tylko w sytuacjach oficjalnych, natomiast na co dzień częściej będziesz się zwracać do niego Maxiu, Maxik, Maxio, itd.

3. Postaw na oryginalność

Wybierając imię dla psa, staraj się, by było ono unikalne. Najlepiej wybierz takie, z którym wcześniej się nie spotkałeś. Po pierwsze wyjątkowe imię na pewno zostanie docenione przez znajomych oraz innych właścicieli psów. Ale co ważniejsze pozwoli uniknąć różnych nieprzyjemnym lub niezręcznych sytuacji. Wybierając popularne wśród czworonogów imiona dla psów takie jak Max, Saba, Tosia, Rex, wzrasta prawdopodobieństwo, że będąc na spacerze z pupilem, może on zostać przywołany przez inna osobę lub Tobie może zdarzyć się niechcąco przywołać do siebie innego psa, zamiast własnego. Wybór popularnego imienia nie jest więc dobrym pomysłem. W tym przypadku wykaż się odrobioną kreatywności i zyskaj uznanie wśród innych miłośników psów.

4. Przemyśl komendy

Wybierając imiona dla psa, warto przy okazji od razu zastanowić się, jakich komend chciałbyś go nauczyć. Jest to ważne, ponieważ psy rozpoznają słowa po ich długości i brzmieniu, nie rozpoznają natomiast ich znaczenia. Zatem nie są w stanie rozróżnić słów, które brzmią podobnie do siebie i są zbliżonej długości. Dlatego tak ważne jest, by nie nazywać psa imionami zbliżonymi do komend, bo on nie będzie w stanie odróżnić swojego imienia od komendy. Najpopularniejsze rozkazy to dla przykładu: siad, waruj, stój, noga. Unikaj więc imion, które brzmią podobnie do nich. Dla przykładu nie będzie dobrym wyborem nazwanie psa Toga, ponieważ będzie on miał ogromne problem z nauczeniem się komendy „noga”. Dla niego zarówno własne imię jak i wspomina komenda będą znaczyły dokładnie to samo, więc nie ma możliwości, by nauczył się prawidłowo reagować na jedno czy drugie. Podobne jest w sytuacji, gdy posiadasz w domu już jakiegoś pupila. Nie nazywaj nowego członka rodziny imieniem, które będzie miało podobne brzmienie do tych już w domu funkcjonujących.

5. Dopasuj imię do swojego pupila

Najgorszym wyborem, jakiego można dokonać to imię, które zupełnie do psa nie pasuje, które nie współgra z nim samym. Wybierając imię, należy wybrać takie, by nie tylko było praktyczne, ale też by pasowało do danego psa, jego wyglądu i temperamentu. Wybierając imię dla psa, warto dopasować je do wyglądu dorosłego osobnika, wziąć pod uwagę cechy szczególne i rozpoznawcze dla danej rasy, przeanalizować charakter rasy i szczególne cechy. W końcu uwzględnić wyjątkowe dla danego zwierzaka upodobania oraz zachowania na tej podstawie dokonać ostatecznej decyzji. Tu też należy pamiętać, że zwykle imię nadaje się psu na całe życie. Nie warto więc kierować się przy tym wyborze wyglądem szczeniaka i nazywać psa dużej rasy „Kuleczką”. Może i w wieku szczenięcym przypomina właśnie małą futrzaną kulkę, jednak kiedy podrośnie, takie imię przestanie całkowicie pasować i stanie się wręcz śmieszne. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by nazwać psa przekornie, jednak należy to robić z wyczuciem. W przypadku większości piesków zmiana imienia w dorosłym życiu nie stanowi problemu. Ważne jest jednak, by nie robić tego zbyt często. Bezpieczną granicą jest zmiana imienia maksymalnie jeden raz w jego życiu. Pies do nowego imienia przyzwyczaja się dość szybko i zaczyna na nie prawidłowo reagować w krótkim czasie. Jednak po co wprowadzać niepotrzebny zamęt.

6. Wystrzegaj się imion „zakazanych”

Chociaż wybór imienia dla pupila jest w pełni dobrowolny i każdy może nazwać psa jak chce, to jednak istnieją pewne imiona, których używanie może spotkać się z negatywną reakcją otoczenia. Na liście zakazanych imion są słowa wulgarne i obraźliwe. Nazywanie psa takim imieniem może wiązać się nieprzyjemnymi konsekwencjami zarówno ze strony innych osób, jak i ze strony organów państwowych. Należy również wystrzegać się słów wulgarnych i obraźliwych w obcym języku, ponieważ życie lubi zaskoczyć. Można spotkać się z pewną anegdotą, która głosi, że jakiś Niemiec nazwał swojego psa greckim przekleństwem. W wyniku ironii losu musiał przeprowadzić się w późniejszym czasie właśnie do Grecji. Niestosowne imię psa sprawiło mu wiele problemów i konfliktów z mieszkańcami. Poza tym wybrane imię nie powinno nikomu z domowników kojarzyć się źle ani nie powinno mieć negatywnego wydźwięku.

7. Unikaj ludzkich imion

Niektórzy jako obraźliwe mogą uznać nazywanie zwierzęcia ludzkim imieniem. Z tego też względu lepiej wystrzegać się nazywania czworonogów w ten sposób. Lepiej ludzkie imiona zostawić ludziom a zwierzętom nadawać inne. Wiele osób decyduje się na ludzkie imię, ponieważ tak jest prościej, ale nie biorą pod uwagę, że ktoś może poczuć się urażony, że imię jego ojca, syna, dziadka nosi jego pupil. Dlatego warto wykazać się kreatywnością, a przy okazji zaoszczędzić sobie nieprzyjemnych komentarzy lub niezręcznych sytuacji. Jest cała masa pięknych imion, które sprawią, że zarówno Ty, jak i Twój pupil poczujecie się wyróżnieni tym niezwykłymi określeniem.

8. Przydomki hodowlane

Niektóre osoby może zaskoczyć fakt, że psy rasowe kupowane od hodowcy często mają podwójne imiona, dość wymyślne, najczęściej w języku angielskim, a imiona wszystkich szczeniąt z jednego miotu zaczynają się na taką samą literę alfabetu. Co ciekawe kolejność alfabetyczna przy kolejnych miotach nie jest ważna, jednak hodowcy często trzymają się jej. Tak już się przyjęło i hodowcy przestrzegają tych zasad. Kupując psa rasowego, nie ma wymogu zwracania się do niego imieniem nadanym przez hodowcę. Imiona hodowlane są wymagane do wpisu do dokumentów i na potrzeby ewentualnego udziału w pokazach, ale na co dzień można używać wobec psa zupełnie innego imienia.

9. Imiona w języku angielskim

Równie ważnym aspektem nad jakim należy się zastanowić, wybierając imię dla psa, jest to czy planujesz branie udziału w wystawach zagranicznych ze swoim pupilem. Jeśli tak to powinieneś wybrać imię w języku angielskim. Wtedy sędziom łatwiej będzie takie imię zapamiętać i wymówić. Poza tym międzynarodowa organizacja kynologiczna FCI nie akceptuje przydomków hodowlanych z polskimi znakami. Konsekwencja przyda się również w tresurze pupila, od początku przyzwyczajony do imienia w języku angielskim nie będzie miał później problemu z wykonywaniem komend i zadań podczas wystaw.

10. Wiekość psa ma znaczenie

Może to się wydawac oczywiste dla niektórych, ale warto o tym wspomnieć na koniec. Jeśli Twój pies to przedstawiciel ras dużych takich jak golder retriever czy owczarek niemiecki to warto zasanowić się nad imieniem, które pasuje do dużego zwierzecia. W takim przypadku raczej należy unikać imion typu „Pimpek” czy „Kruszynka”, a wybrać imię w stylu „Hektor” czy „Zeus”. Ta sama zasada dotyczy małych i miniaturowych ras. Wtedy warto zastosować takie imiona, które równeż podkreślą niwielkie rozmiary naszego pupila lub nie będą z nim w sprzeczności. Może to bowiem być nieco zabawne, gdy będziemy wołać naszego Yorka czy Chihuahua jako „Goliat” czy „Kong” 

Kierując się powyższymi wskazówkami, przy wyborze imienia dla psa z pewnością będzie łatwiej wyeliminować Ci masę tych, które nie będą dobrym rozwiązaniem i bez trudu wyłonisz takie, spośród których dokonasz ostatecznego wyboru. Pamiętaj o tym, że wybrane imię ma być przyjemne zarówno dla psa, jak i dla Ciebie. Powinno być praktyczne i unikalne. Postaw na takie, które będzie pasowało jak najlepiej do Twojego pupila, które będzie współgrać z jego wyglądem i charakterem. Wykaż się kreatywnością, a na pewno usłyszysz niejeden komplement.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *