Opinie o Nas
  • Kategorie
  • Szukaj
  • KARMA DLA PSA

    W naszej ofercie znajdziecie Państwo karmy dla psów od ponad 30 producentów. W swojej ofercie posiadamy zarówno karmy bytowe jaki i przysmaki, ciastka oraz kości i gryzaki dla psów.

 Karma dla psa - co warto wiedzieć przed jej zakupem?

Na rynku istnieje mnóstwo rodzajów karmy dla psów, a z roku na rok przybywa coraz więcej nowych producentów i nowych marek. W takim natłoku produktów można się dość łatwo pogubić, szczególnie jeśli jesteśmy posiadaczami czworonoga od niedawna to produkt, od którego zależy odpowiedni rozwój i zdrowie Twojego podopiecznego, więc zanim zdecydujemy się na jego zakup, warto dowiedzieć się kilku podstawowych rzeczy na temat tego co kryje w sobie komercyjne jedzenie dla psa.

Brak produktów do wyświetlenia

Podział karmy dla psów

Na początek należy zaznaczyć, że istnieje kilka podziałów karm. Na początek zaczniemy od podziału ze względu na wartość odżywczą. Karma komercyjna to nic innego jak gotowy pokarm produkowany na skalę przemysłową. Jednak nie każda karma dostarczy zwierzęciu odpowiednią ilość składników odżywczych i stąd też podział na   karmy pełnoporcjowe i karmy uzupełniające. 

Przed zakupem karmy warto zapoznać się z artykułem dotyczącym odpowiedniego żywienia psów

Karmy pełnoporcjowe to takie, które pokrywają całkowite zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze jakie pies potrzebuje do odpowiedniego wzrostu i rozwoju. Taki rodzaj karmy stosuje się do codziennego spożycia i w przypadku zdrowego zwierzęcia, nie musi być w żaden sposób suplementowany. Najczęściej karmy pełnoporcjowe to karmy suche.

Drugi typ karm to karmy uzupełniające. Jak sama nazwa wskazuje są to karmy, które stosuje się jak uzupełnienie do karm pełnoporcjowych. Cechują się wysoką zawartością niektórych składników np. węglowodanów lub białka. Można je stosować je profilaktycznie lub jako wspomaganie w procesie leczenia schorzeń. Do tej grupy karm zaliczamy również wszelkiego rodzaju przekąski, ciastka oraz kości dla psów.

Karmy dla psów możemy podzielić również ze względu na proces przetworzenia. Innymi słowy jest to podział ze względu na zawartość wody w finalnym produkcie. 

Trzy najbardziej popularne typy karm to:

  • karma sucha,
  • karma półwilgotna,
  • karma mokra (wilgotna).

Sucha karma dla psów zawiera średnio od 5 % do 9 % wody. Dzięki tak niskiej wilgotności ograniczamy możliwość rozwoju bakterii i pleśni, dlatego też karma sucha dla psa nie wymaga stosowania konserwantów. Karmy suche możemy podzielić na pieczone (granulaty) oraz ekstrudowane (wytłaczane).

Przyjmuje się, że ponad 90 % karm suchych dla psów dostępnych na rynku to karmy ekstrudowane. Ekstruzja polega na gotowaniu karmy w wysokiej temperaturze i wtłaczaniu jej pod ciśnieniem przez specjalny wał. Proces ten pozwala uzyskać kształt granulatu i specjalną teksturę karmy. Oprócz tego składniki przeszłej karmy muszą przejść szereg procesów poprzedzających ekstruzję oraz suszenie i powlekanie, które następują nieco później. 

Jeśli Twój pies zmaga się z otyłością lub nadwagą, polecamy artykuł dotyczący odchudzania psów

Proces pieczenia w produkcji karmy jest nieco mniej skomplikowany, ale uważa się, że dzięki takiej obróbce karma zachowuje więcej walorów odżywczych. Polega on na pieczeniu przygotowanych wcześniej składników w relatywnie niskiej temperaturze przez kilka godzin. 

Karma sucha to jednocześnie tania karma, a przynajmniej jest on tańsza od swojego mokrego odpowiednika.  

Półwilgotna powstaje w bardzo podobny sposób jak karma sucha. Główna różnica polega na tym, że proces suszenia jest krótszy co powoduje, że wilgotności tego typu karmy oscyluje w okolicy 20 %. Wadą karm półwilgotnych w porównaniu z suchymi jest to, że szybciej się psują i wymagają przechowywania w lodówce. 

Karmy mokre odróżnia od swoich poprzedniczek wysoka zawartość wody. Wilgotności w tym przypadku wynosi od 70 % do 85 %. Różnice widać również w proporcjach głównych składników, przede wszystkim węglowodanów, których jest tu mniej. Mokre karmy dla psa mogą występować w różnych postaciach: jako pasztety, kawałki w galarecie lub filetów mięsnych. Najczęściej pakuje się je w puszki lub saszetki, które wielkością odpowiadają jednej porcji. Ich przydatność do spożycia jest długa ze względu na sterylne opakowanie, jednak należy je podać psu zaraz po otwarciu. 

jaka karma dla psa będzie najlepsza?

  Jaka karma dla psa będzie najlepsza?

Należy pamiętać, że nie istnieje coś takiego jak "najlepsza karma dla psa", ponieważ wszystko zależy od indywidualnych potrzeb danego zwierzęcia, jego aktywności fizycznej i wieku. Jednak nie należy oczekiwać, że każdy z właściciel wie dokładnie jakie jest zapotrzebowanie jego psa na poszczególne składniki odżywcze, tym bardziej, że czasem się ono zmienia. Kluczem jest tutaj obserwowanie reakcji zwierzęcia na dany pokarm oraz podstawowa znajomość informacji zawartych na etykietach karm. 

Firmy produkujące gotowy pokarm dla psa ułatwiają nam nieco zadanie przy wyborze optymalnej karmy dla naszego pupila stosując dodatkowe podziały. Karmy ze względu na wiek psa dzielą się na karmy : junior (dla szczeniąt), adult (dla psów dorosłych) oraz senior (dla starszych psów). W ofercie wielu producentów znajdziemy karmy przystosowane dla poszczególnych ras np: maltańczyk, buldog francuski, owczarek niemiecki, bokser, york, labrador, golden retriever, jamnik.  Karmę możemy dobrać również ze względu na wielkość naszego pupila i to czy jest psem pracującym (aktywnym) czy też nie. Jeżeli natomiast nasz pupil zmaga się z jakąś chorobą lub jest alergikiem to warto pomyśleć nad karmą weterynaryjną jednak ten rodzaj karm powinien być stosowany po konsultacji z weterynarzem. 

Dobre karmy dla Psów w sklepie WyspaPupila.pl

 

Karma dla psa Brit

Jest to czeska marka karm dla psów Brit, która zdobywa coraz więcej zwolenników wśród właścicieli psów. Karmy tej marki tworzone są wysokiej jakości składników, Zwykle nie zawierają zbóż i sztucznych barwników czy aromatów. Karma marki Brit cechuje się wysoką zawartością mięsa. Producent oferuje szeroki wachlarz produktów poczynając od karm dla szczeniąt po produkty dla psów po sterylizacji. Do wyboru mamy również specjalistyczne linie karm jak Brit Care, Brit Fresh czy Brit Premium.

Acana - kanadyjska karma 

Producent karmy dla psa Acana oferuje nam biologicznie właściwą koncepcję na skład karmy dla zwierząt. Karmy tej marki cechują się świeżością, różnorodnością mięsa oraz zawartością świeżych warzyw i owoców. Produkty tej marki to karmy bezzbożowe dla szczeniąt, psów dorosłych oraz seniorów. 

Animonda - niemiecka jakość karmy dla psów

Animonda to producent z za naszej zachodniej granicy wysokiej jakości karm dla psów i kotów. Dla psów stworzono dwie linie karmy Animonda GranCarno oraz Animonda Integra. 

Karma dla psów serii Animonda GranCarno jest wytwarzana wyłącznie ze świeżych składników, takich jak serce, płuca i wątroba, które są uzupełnione niezbędnymi minerałami i witaminami. Mięsne składniki zawarte w karmie przygotowywane są szybko i delikatnie, aby zachować jak najwięcej niezbędnych składników odżywczych. GranCarno to naturalnie optymalna karma dla twojego psa. 

Animonda Integra Protect  to linia specjalnych karm weterynaryjnych, których skład został opracowany przez lekarzy weterynarii. Karmy Integra zostały skomponowane w taki sposób, aby  wspomagały leczenie dwóch różnych chorób jednocześnie. Można więc powiedzieć, że są to karmy wielofunkcyjne.

Dolina Noteci - karma dla psów polskiego producenta

Karma dla psów marki Dolina Noteci zdobywa coraz więcej zwolenników w naszym kraju. Jest to polska marka jak i polski produkt, który skierowany jest dla psów wszystkich ras i w każdym wieku. Do wyboru mamy zarówno karmy dla szczeniąt, dla psów dorosłych oraz starszych zwierząt. W ofercie firmy znajdziemy karmy premium, weterynaryjne oraz dla psów ze specjalnymi potrzebami. Dolina Noteci to przede wszystkim karmy mokre, pełnoporcjowe, jednak w ostatnich latach marka rozszerza się również o przysmak dla psów, czyli karmy uzupełniające.

  • Sklep zamknięty

Sklep tymczasowo niedostępny