Kong dla Psa

Zabawka Kong dla Psa 

Kong to jedna z najbardziej popularnych zabawek dla psów, nie tylko w Polsce, ale również w stanach Zjednoczonych, gdzie swoją siedzibę ma jej producent. Już czterdzieści lat zabawka wiedzie prym wśród wszelkiego rodzaju psich akcesoriów. Stała się niemalże podstawą każdej wyprawki dla psa, szczególnie u naszych zachodnich sąsiadów. Jej wyjątkowa formuła została pomyślana w taki sposób, aby zaspokoić nie tylko samą potrzebę psa do zabawy, ale również kilka innych. 

Firma produkująca te popularne zabawki rozpoczęła swoją działalność w 1976 r. wypuszczając na rynek swoją pierwszą i zarazem flagową zabawkę KONG Classic. Od tamtej pory stał się on najlepiej sprzedającą się zabawką dla psów na całym świecie. Co spowodowało tak wielki sukces tej zabawki? I jak właściwie ona wygląda?

Dlaczego zabawka dla psa Kong jest tak popularna?

Na pewno nie jest to specjalnie skomplikowany produkt, jeśli chodzi o swoją konstrukcję. Wyglądem bardzo przypomina bałwanka, czy ludzika Michelin. Gdy widzimy go pierwszy raz może nie wzbudzić specjalnych emocji, ponieważ wygląda zupełnie zwyczajnie. Co zatem kryje się za tak dużą popularnością? Otóż według producenta wpływ na to mają właściwości Konga oraz kilka funkcji, jakie pełni. Na początek zacznijmy od przedstawienia funkcji jakie pełni zabawka i tego jak pozytywnie mogą wpłynąć na psiaka przez całe jego życie. Właściciel marki wymienia 5 takich głównych cech Konga:

Stymulacja rozwoju

Jako wielofunkcyjna zabawka zapewnia ciągłą stymulację rozwoju zarówno psychicznego jak i fizycznego Twojego pupila. 

Idealny aport

Unikalny kształt oraz twarda, a zarazem elastyczna guma powodują, że zabawka odbija się w zupełnie nieprzewidywalny sposób za każdym razem. To czyni go niezastąpionym psim aportem, gdyż pobudza w zwierzęciu łowcze instynkty z każdym, szalonym odbiciem i zapewnia pupilowi wiele radości zachęcając go do większej aktywności fizycznej.

Gryzak 

Niezwykle trwała, naturalna guma, z której zbudowana jest zabawka, zaspokaja instynktowną potrzebę gryzienia każdego czworonożnego pupila. Pomaga dorosłym psom jak i szczeniętom nauczyć się odpowiednich zachowań w trakcie gryzienia. Może okazać się niezastąpiona w przypadku psów z tendencja do gryzienia różnych przedmiotów w domu, szczególnie tych należących do garderoby właściciela.

Łamigłówka

Otwór wewnątrz Konga umożliwia umieszczenie tam ulubionych przysmaków lub karmy Twojego pupila. Podaj swojemu czworonożnemu przyjacielowi ulubione przekąski wewnątrz zabawki dla psa Kong, a będzie musiał się nieźle nagłówkować, aby do nich dotrzeć. W ten sposób zapewnisz pupilowi ciekawe zajęcie na długie godziny.  

Miska spowalniająca jedzenie

Podawanie pożywienia lub smakołyków w Kongu ułatwia kontrolowanie wagi psa poprzez wymuszenie na nim znacznie wolniejszego jedzenia przy jednoczesnym zapewnieniu satysfakcjonującego wyzwania psychicznego. Psiak musi się nagimnastykować, aby dotrzeć do przysmaków, które umieścimy w środku, a przy okazji spali trochę kalorii.

Producent zabawki podkreśla również, że pomaga ona w rozwiązaniu pewnych problemów, jak również wspomaga właścicieli w niektórych sytuacjach wynikających z posiadania psa. Wynika to właśnie z wielofunkcyjności Kongów jak i z tego, że budowa tych zabawek jest dość specyficzna. Warto wymienić tu 7 najistotniejszych aspektów czy problemów, w przypadku których Kong dla psa może okazać się bardzo pomocny:

Gryzienie przedmiotów

Pies posiada naturalną potrzebę gryzienia, która to bez odpowiedniego ukierunkowania może okazać się destrukcyjna szczególnie dla butów czy kapci właścicieli czworonogów. Aby temu zapobiec warto jak najwcześniej nauczyć psa zachowania, które będzie akceptowalne dla opiekunów. Naukę takich zachowań może ułatwić nam Kong, którego dodatkowo możemy ciasno wypchać karmą lub smakołykami. Jeśli uda nam się nauczyć i przyzwyczaić naszego pupila do gryzienia i żucia Konga to zaoszczędzimy sobie wielu przykrych sytuacji związanych ze zniszczonymi przedmiotami lub meblami w mieszkaniu. 

Ząbkowanie u szczeniąt 

W okresie, gdy 28 mlecznych zębów wydostaje się z dziąseł, nasz szczeniak może odczuwać niezwykle dokuczliwy i uciążliwy ból. Rozwiązaniem tego problemu może być żucie i gryzienie miękkiej gumy, które to pozwoli ten ból złagodzić. Zabawka w wersji Puppy jest dostosowana właśnie do tego, ucząc jednocześnie szczenię odpowiedniego zachowania w trakcie gryzienia. 

Lęk separacyjny

Poziom lęku separacyjnego u Twojego psa osiąga najwyższy poziom w ciągu pierwszych 20 minut po tym jak zostawisz go samego w domu. Jeśli zostawisz pupilowi wypchanego kilkoma smakołykami Konga to nie tylko pomożesz mu złagodzić stres wywołany rozstaniem z właścicielem, ale również pozwolisz mu skojarzyć pozostawanie samemu z czymś przyjemnym. Ważne jest to, aby zostawić psu zabawkę bez zbędnych, długich pożegnań, gdyż paradoksalnie czułe pożegnania mogą potęgować lęk i stres związany z separacją.

Nuda

Psiaki tak jak i ludzie mogą się nudzić, ale potrafią również znaleźć sobie jakieś zajęcie, aby tą nudę pokonać. Niestety pewne zachowania czy pewnego rodzaju zabawy, szczególnie młodych zwierząt mogą nam się wcale nie spodobać, a wręcz być nie do zaakceptowania. I tu po raz kolejny z pomocą przychodzą nam Kongi. Wypchane po brzegi smakołykami i dodatkowo zamrożone mogą utrzymać psa w ciągłym zaangażowaniu, wydłużając czas zabawy nie tylko wtedy, gdy nas nie ma, ale również w czasie, gdy jesteśmy w domu, ale jesteśmy zbyt zajęci by zająć się z psem.

Szczekanie i kopanie dołków

Czasami może się zdarzyć, że nuda lub lęk separacyjny mogą spowodować, że pies szczeka lub ujada pozostawiony sam w domu lub zaczyna kopać dołki w ogródku jak szalony. Nauka odpowiednich zachowań zaczyna się od produktywnej zabawy psa z właścicielem. Taka zabawa powoduje, że psy pozbywają się nadmiaru energii. Zamrożona, wypełniona po brzegi ulubionymi przysmakami psa zabawka oferuje czworonogom zajmujące umysł wyzwanie, a przy okazji pozwala spalić nadmiar energii. 

Trening z klatką

Ostatnimi laty coraz bardziej popularne stają się klatki dla psów, które są umieszczane w mieszkaniach przez właścicieli czworonogów. Może to niektórym kojarzyć się z więzieniem i czymś bardzo negatywnym, jednak w przypadku psów jest zupełnie odwrotnie. Domowa klatka dla psa zapewnia zwierzęciu nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale sprawia, że ma on swoje własne miejsce w domu. Zanim jednak pies poczuje się w klatce jak u siebie, musi się do niej przyzwyczaić, a to nie jest wcale takie proste. Już na samym początku musimy zacząć budować pozytywne skojarzenia związane z ich klatką. To zadanie ułatwi nam wypełniona karmą zabawka, którą umieszczamy w wewnątrz klatki. Powtarzanie takiej czynności pomaga zwierzęciu zniwelować początkowy stres i zbudować poczucie bezpieczeństwa, zamieniając tym samym „klatkę” w schronienie.

Kontrola wagi

Waga Twojego pupila jest kluczowa dla zachowania odpowiedniego zdrowia zwierzęcia. Szacuje się, że ponad 35% wszystkich psów ma nadwagę lub problemy z otyłością. W takim przypadku odpowiednie jest zwiększenie aktywności fizycznej pupila przy jednoczesnym zastosowaniu karmy odchudzającej. Można wspomóc ten proces poprzez zastosowanie tzw. misek spowalniających jedzenie, a do takich akcesoriów zalicza się również Kong dla psa. Wymusza on niejako zwiększony wysiłek u psa, który próbuje dostać się do pokarmu.  A to z kolei sprawia, że pies spala dodatkowe kalorie i wolniej je.  

Budowa i rodzaje zabawek Kong

Zabawka jest wykonana z bezpiecznego dla zdrowia zwierzęcia i nietoksycznego kauczuku. Pierwotnie Kongi produkowane były wyłącznie w kolorze czerwonym. Obecnie sytuacja się zmieniła i producent dostosował ofertę do potrzeb rynku dodając do asortymentu produkty przeznaczone i dostosowane specjalnie dla szczeniąt oraz psów seniorów. Możemy też zamówić zabawkę typu Extreme dla psów, które notorycznie niszczą wszystkie zabawki, które wpadną im w łapy ze względu na swój silny zgryz. 

Swoim kształtem Kongi przypominają nieco bałwanka z jednym końcem węższym od drugiego. Są wewnątrz wydrążone i posiadają dwa otwory na przeciwległych końcach. Jeden większy od drugiego co przeciwdziała zassaniu się psiego języka w zabawce. Pozwala to na umieszczenie w środku Konga karmy lub innego rodzaju psich przysmaków. To co umieszczamy wewnątrz zależy od upodobań psa i naszej wyobraźni.  

Wybierając Konga powinniśmy kierować się przede wszystkim wiekiem psa. Do wyboru mamy kilka rodzajów tej zabawki:

1. Kong Puppy

Puppy KONG zabawka dla psa jest dostosowana do rosnących zębów szczeniaka. Twardość i skład gumy, z której została wykonana zabawka jest najdelikatniejsza z całej linii gumowych zabawek KONG. Wersja Puppy została zaprojektowana tak, aby zaspokoić potrzeby wszystkich 28 zębów szczeniaka. Zabawka wspomaga naukę właściwego żucia, a równocześnie zaspokajając instynktowną potrzeby młodych psów do zabawy.  

2. Kong Classic

KONG Classic jest złotym standardem zabawek dla psów w wielu krajach świata. Dla wielu właścicieli psów i ich opiekunów stał stał się podstawową zabawką już od ponad czterdziestu lat. Unikalna formuła naturalnej i wyjątkowo trwałej, czerwonej gumy KONG Classic pomaga zaspokoić instynktowne potrzeby psów.  

3. Kong Senior

Zabawka dla psa KONG Senior jest dostosowana do sposobu i siły z jaką przeżuwa starzejący się pies. Unikalna, naturalna formuła gumy KONG Senior przeznaczona jest do zębów i dziąseł, które od wielu lat żują i gryzą różnego rodzaju zabawki i gryzaki. Nieregularny kształt zabawki sprawia, że odbija się w zupłenie nieprzewidywalny sposób, dzięki czemu nawet najstarsze psy motywują się do zabawy. 

4. Kong Extreme

Zabawka dla psa KONG Extreme charakteryzuje się  najbardziej trwałą wytrzymałością gumy. Zaprojektowany tak, aby oprzeć się największym szczękom i najmocniejszym psim szczękom. Ta wersja zabawek przeznaczona jest dla psów posiadających naprawdę mocny zgryz. Przy niemal niezniszczalnej budowie Kong Extreme zachował wszystkie cechy poprzedników, które powodują, że jest to wyjątkowa zabawka. 

Drugą kwestią, którą powinniśmy wziąć pod uwagę wybierając konga jest wielkości naszego pupila. W zależności od wielkości oraz wagi psa mamy do wyboru zabawki dla psa Kong w rozmiarze od S przeznaczone dla małych piesków i szczeniąt do 2 kg wagi, aż do rozmiaru XXL, które zaleca się dla dużych psów, których waga przekracza 38 kg, takich jak np. owczarek niemiecki

Jak czyścić Konga?

Jeśli umieszczamy wewnątrz zabawki jakikolwiek pokarm lub przysmaki to powinniśmy traktować ją tak jak zwykłą miskę i czyścić ją dokładnie po każdym użyciu. Wystarczy nam do tego woda z mydłem, w której warto zabawkę przez chwilę namoczyć, aby zmiękczyć resztki, które mogły w niej pozostać. Następnie, przy użyciu szczotki do butelek lub zwykłej szczoteczki do zębów, należy dokładnie wyczyścić środek tak, aby usunąć wszystkie nieczystości. Po tym zabiegu dokładnie spłukujemy zabawkę w czystej wodzie i odstawiamy do wyschnięcia. 

KONG dla psa – jedna z najpopularniejszych zabawek na świecie

Od ponad czterdziestu lat KONG Classic króluje wśród zabawek dla psów. Stał się złotym standardem i podstawą każdej psiej wyprawki. Jego unikalna formuła została stworzona tak, by zaspokoić instynktowne potrzeby każdego czworonoga.

W 1976 r. amerykański producnet tej klasycznej zabawki rozpoczął swoją działalność, wydając pierwszą nowatorską zabawkę typu Classic. Od tamtej pory stała się ona najlepiej sprzedającą się zabawką dla psów na całym świecie. Co spowodowało tak wielki sukces tej zabawki? I jak właściwie ona wygląda?

Jest to produkt bardzo prosty w budowie. Swoim wyglądem przypomina bałwanka, a niektórym kojarzy się z amortyzatorem samochodowym. Na pierwszy rzut oka nie ma w nim nic nadzwyczajnego. Jest wykonany z bezpiecznego dla zdrowia zwierzęcia kauczuku. Pierwotnie był produkowany był wyłącznie w kolorze czerwonym, aktualnie jest już znacznie więcej wersji kolorystycznych. We wnętrzu zabawki jest wolna przestrzeń, którą wypełnia się smakołykami. Można tam umieścić karmę, zarówno suchą, jak i mokrą, owoce, warzywa, serek wiejski, mięso, makaron, kasze i wiele innych. Wszystko zależy od preferencji pupila i pomysłowości jego właściciela. Należy jednak zachować umiar w ilości umieszczonych w zabawce smakołyków, by nie doprowadzić do nadwagi. Przekąski wkładane do zabawki nie powinny być ponadprogramowym daniem, lecz muszą mieścić się w dziennej porcji jedzenia przewidzianej dla pieska.

Dlaczego psy kochają Kongi?

Otóż jest tak z trzech powodów:

  • Świetna zabawa gwarantowanaNietypowa budowa zabawki sprawia, że nie sposób przewidzieć, w którą stronę się odbije po upuszczeniu jej na podłoże. Wiele psów specjalnie łapie i upuszcza zabawkę na podłogę tylko po to, by móc się za nią uganiać.
  • Możliwość żucia
    Żucie to naturalny instynkt każdego psa. Ten odruch jest szczególnie silny u szczeniaków w czasie ząbkowania. Kongi w wersji Puppy nadają się idealnie do zaspokojenia tej potrzeby, ponieważ są bardzo mocne i stawiają szczeniakom oczekiwany opór.
  • Smaczne wypełnienie
    Jednak najważniejszym powodem, dla którego psy kochają Konga, jest właśnie smakowite wypełnienie. Przewagą tej zabawki nad innymi jest to, że pachnie jedzeniem! Teraz jest już jasne, dlaczego psy ją uwielbiają i nie nudzą się nią tak szybko, jak piłką czy piszczałką. Umiejętne umieszczenie w zabawce smakołyków sprawia, że pies może poświęcić godziny na ich wyjęcie. Jest to świetnie wyzwanie i idealny sposób na rozrywkę dla każdego aktywnego pupila.

Jest to zabawka szczególnie polecana przez wielu behawiorystów i trenerów. Jest też uwielbiana przez właścicieli czworonogów. Ale właściwie dlaczego?

Idealny do treningu

Znudzony pies może narobić sporo problemów. Kong dla psa to doskonały sposób, by zająć swojego pupila i zapewnić mu ciekawą rozrywkę. Fakt, że jest on nadziewany jedzeniem, zapewnia psu doskonałą stymulację umysłową. Jest to szczególnie pomocne podczas terapii psów z problemami behawioralnymi i w przypadku szczeniąt, które stale szukają czegoś, nadającego się do żucia. U psów szczególnie problematycznych pomocne może się okazać podawanie całej porcji dziennej pożywienia wyłącznie w tej zabawce. Większość psów doskonale radzi sobie z Kongiem. Jednak tak jak w przypadku każdej innej zabawki na początku, należy uważnie obserwować psiaka czy przypadkiem nie próbuje jej połknąć. Może się bowiem okazać, że zakupiliśmy zbyt małą zabawkę i wtedy należy zamienić ją na większą.

Różne poziomy wyzwań

Wiele interaktywnych zabawek występuje wyłącznie w jednym rozmiarze. To sprawia, że zabawka jest zbyt trudna dla psów początkujących, a zbyt łatwa dla doświadczonych już z podobnymi zabawkami, a co za tym idzie, nieinteresująca.

Łatwy w czyszczeniu


W związku z tym, że Kong dla psa wypełnia się jedzeniem, bardzo ważne jest, by był na bieżąco myty i utrzymany w czystości. W przypadku tej zabawki nie jest to trudne. Wystarczy zanurzyć ją w bardzo ciepłej wodzie z mydłem. To spowoduje, że resztki jedzenia znajdujące się w środku, namokną i będzie łatwiej je usunąć. Do wyczyszczenia środka najlepiej użyć szczotki z twardym włosiem, by usunąć pozostałe resztki. Można też pomóc sobie spłukując wnętrze prysznicem.

Zdjęcie ze strony https://www.kongcompany.com/

A teraz nieco więcej na temat wpływu, jaki zabawka ta wywiera na behawioryzm psa i dlaczego w związku z tym jest polecany przez tak wielu specjalistów od zachowania czworonogów.

Zabawka skonstruowana jest w taki sposób, by wyjmowanie z niej smakołyków trwało jak najdłużej, a zapach jedzenia umieszczonego wewnątrz zachęcał do zabawy. Jednak, by dostać się do zawartości zabawki, pies musi się sporo namęczyć. Jest zmuszony do żucia zabawki a materiał, z którego jest wykonana, stawia dość duży opór. Zatem żucie zabawki pochłania ogromne nakłady energii. Stymuluje nie tylko mięśnie, ale również umysł. Pies musi się nieźle nakombinować, żeby wydobyć smakołyki. Ta długotrwała batalia o pożywienie skutkuje zmęczeniem, ale też ukojeniem i uspokojeniem. Ponadto materiał, z którego wykonany jest ta zabawka oraz jego forma sprawiają, że doskonale odbija się od podłoża i to w dodatku w różne strony. To, że nie daje się tak łatwo schwytać, pomaga w zaspokojeniu instynkt łowczego naszego pupila, który ma naturalną potrzebę zdobywania pożywienia przez polowanie.

Wśród innych korzyści tej zabawki behawioryści wymieniają przede wszystkim przeciwdziałanie lękowi separacyjnemu. Dzięki temu, że skupia ona całą uwagę pieska na sobie, zajmuje go nie tylko fizycznie, ale jednocześnie umysłowo. Wylizywanie smakołyków z wnętrza zabawki działa na psa wyciszająco i pomaga zapanować nad emocjami. Pomaga w rozładowaniu stresu. Doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy zbyt dużo się dzieje i piesek staje się przez to nerwowy. Albo, gdy zwyczajnie się nudzi. Dlatego też, szczególnie polecany jest, jeśli właścicieli długo nie ma w domu i pies jest pozostawiony sam sobie. I tutaj bardzo ważna informacja. Należy zwrócić uwagę, by przysmaki umieszczone w środku nie wypadały zbyt łatwo, bo wtedy zabawa szybko się kończy, a piesek na nowo zaczyna się nudzić.

Rozmiary zabawki KONG – tabela


Zabawka została stworzona w różnych rozmiarach, co oznacza, że jest odpowiednia dla wszystkich psów. Rozmiary dopasowane są nie tylko do piesków różnej wielkości, ale też o różnej sile i możliwościach. Głównym kryterium przy wyborze wariantu zabawki jest waga psa. By pomóc w podjęciu decyzji o odpowiednim rozmiarze, powstała poniższa tabelka.

Rozmiar zabawki Waga Psa
XSDo 2 kg
SDo 9 kg
MOd 7 do 16 kg
LOd 13 do 30 kg
XLOd 27 do 41 kg
XXLPowyżej 38 kg

Za pomocą powyższej tabeli można łatwo wybrać właściwy rozmiar zabawki. Należy jednak zwrócić uwagę na wielkość pyszczka pupila. Może zdarzyć się tak, że piesek mieszczący się wagowo w przedziale do 9 kg będzie miał mniejszy pyszczek i lepiej w jego przypadku sprawdzi się rozmiar XS. Zbyt duży rozmiar sprawi, że wyciągniecie smakołyków ze środka, nie będzie trudne i nie zajmie pieskowi wiele czasu. Natomiast zakup zbyt małej zabawki całkowicie uniemożliwi dotarcie do pokarmu, co spowoduje u zwierzęcia irytację i odrzucenie zabawki na dobre.

Pomimo tego, że zabawka wykonana jest z odpornego na gryzienie kauczuku, należy regularnie sprawdzać jej stan. Jeśli pies nadgryzie zabawkę lub oderwie jakaś jej część, należy ją niezwłocznie wymienić na nową.

Jeszcze więcej możliwości jakie daje ta wielofunkcyjna zabawka.

Doskonałą opcją na ochłodzenie pieska w upalne dni jest wypełnienie zabawki jedzeniem i włożenie jej do zamrażalnika. Oprócz świetnej rozrywki piesek poczuje również zbawienny chłód podczas upałów. 
Kolejnym sposobem na jeszcze większe urozmaicenie zabawy jest posiadanie kilku sztuk tego produktu. Wtedy wystarczy każdy z nich wypełnić jedzeniem, a następnie poukrywać w różnych miejscach domu czy ogrodu. Zajmie to psiaka na zacznie dłużej niż w przypadku jednej zabawki, a przy okazji zapewni mu mnóstwo rozrywki, radości z polowania. Posiadanie kilku sztuk to również wspaniała oszczędność czasu i zabezpieczenie na awaryjne sytuacje, kiedy na przykład trzeba nagle wyjść z domu i nie ma czasu na wypełnianie zabawki jedzeniem. Wtedy wystarczy tylko wyjąć wcześniej napełnionego konga z zamrażarki i gotowe!

Szukasz inspiracji na rodzaje zabaw z pupilem? Sprawdź artykuł sposoby na zabawę z psem.