Porady dla właścicieli Psów

Kleszcz u psa – Usuwanie, choroby, przeciwdziałanie.

Kleszcze u psa! Wszystki co warto wiedzieć na ten temat 

Ukąszenie przez kleszcza u psa – przerażający scenariusz z konsekwencjami

Najpóźniej wtedy, gdy kwitną pierwsze kwiaty i budzi się wiosna, one też stają się znów aktywne: kleszcze. Z tego względu już od pierwszych wiosennych dni powinieneś zabezpieczać przed nimi swojego psa. W Polsce na swoje ofiary czają się przede wszystkim 4 rodzaje kleszczy:

  • pospolity,
  • łąkowy,
  • psi,
  • jeżowy.

Kleszcz poprzez swoje ukąszenie może przenosić na psa niebezpieczne choroby, takie jak boreliozę, wirusa TBE, babeszjozę lub anaplazmozę. Odpowiednia ochrona przed tymi pajęczakami, czujne oczy i wyposażenie odpowiednie do nagłych przypadków pozwolą Tobie i Twojemu psu bezpiecznie przetrwać sezon na kleszcze. Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się, jak możesz chronić skutecznie swojego czworonożnego towarzysza!

Kleszcz u psa: Jak ten pasożyt dostaje się na naszego pupila?

Gdy tylko na zewnątrz zrobi się ciepło, rozpoczyna się sezon na kleszcze, które są największą obawą właścicieli psów. Kleszcze nie kierują się jednak kalendarzem – potrzebują po prostu odpowiednio wysokiej temperatury zewnętrznej w granicach 7°C, aby stały się aktywne. W ostatnich latach zimy w Polsce są coraz cieplejsze, więc sezon na te pasożyty wydłuża się z roku na rok!
Kleszcze (Ixodida) należą do klasy pajęczaków i podklasy roztoczy, które pasożytniczo odżywiają się krwią i płynem limfatycznym swoich gospodarzy.

Chcesz zabespieczyć Twojego psa przed kleszczami i pchłami. Sprawdź oferowane w naszym sklepie obroże przeciw kleszczom oraz krople na kleszcze dla psa marki Sabunol.
Można je rozpoznać po trójkątnym, spłaszczonym ciele z ośmioma wyraźnie widocznymi dłuższymi nogami i małą głową z aparatem gębowym. Kleszcze mienią się od koloru ciemnobrązowego do czerwono-brązowego, a niektóre rodzaje kleszczy mają rysunek na grzbiecie lub tak zwaną tarczę, inne gatunki są pozbawione tarcz.
Gdy przyjrzysz się dokładniej temu pajęczakowi, zobaczysz jego aparat gębowy, który ma kształt szczypiec. Pomiędzy tymi „szczypcami” znajduje się odpowiednie narzędzie do nakłuwania, za pomocą którego pasożyt ten może przytwierdzić się do ofiary i spożyć swoją porcję krwi. Prawdę mówiąc, tak zwane ukąszenia czy ugryzienia kleszcza są w rzeczywistości ukłuciami.

Etapy rozwoju kleszcza

Kleszcz przechodzi kilka etapów rozwoju, zanim stanie się dorosły. Najpierw znosi jajeczka poza ciałem gospodarza (np. w legowisku psa), z których następnie wykluwają się larwy. Te z kolei stają się nimfami, a ostatecznie dorosłymi osobnikami.

We wszystkich trzech stadiach kleszcz jest aktywnym pasożytem, który kłuje psy, ludzi i inne zwierzęta w celu dalszego rozwoju. Aby zauważyć larwy lub nimfy na psie, potrzebujesz czegoś więcej niż tylko dobrych oczu, ponieważ są to tak małe kropki na skórze naszych czworonożnych przyjaciół, że trudno je dostrzec. Z drugiej strony dorosły kleszcz jest stosunkowo łatwy do zauważenia gołym okiem, pod warunkiem, że sierść psa jest krótka i przejrzysta. Gdy kleszcz napełni się krwią, jest nie do przeoczenia. Samice osiągają rozmiar do 3 cm.

Gdzie polują kleszcze

Ulubionym miejscem kleszczy są skraje lasu, łąki, polany i parki. Tam bytują na wysokich źdźbłach trawy, nisko zawieszonych gałęziach oraz w krzakach, czekając na swoje ofiary. Są alarmowane zapachem (pot), wibracjami i zmianami zawartości dwutlenku węgla w powietrzu (oddech), przez co natychmiast udają się na potencjalną ofiarę. Niektóre gatunki są bardziej aktywnymi „myśliwymi” i same szukają swoich ofiar.
Nasze psy są szczególnie narażone na plagę tych pajęczaków, ponieważ uwielbiają przeszukiwać ich obszary. Kleszcze zwykle specjalizuję się w jednym typie ofiary, które to preferują. Można to wytłumaczyć faktem, że pajęczaki te opracowały wyrafinowane znieczulenie, które jest dostosowane do układu odpornościowego konkretnego żywiciela.

Kiedy kleszcz dotrze do swojego celu – np. psa, szuka na jego ciele odpowiedniego miejsca do ukłucia. Najchętniej wybierane są miejsca, gdzie skóra jest cienka i dobrze ukrwiona, głównie na głowie, w okolicy lędźwiowej, na uszach i brzuchu.

Nasz strach przed tymi krwiopijcami jest uzasadniony, ponieważ ukąszenia kleszczy u psów i ludzi przenoszą więcej patogenów niż jakikolwiek inny rodzaj pasożyta. Na świecie występuje około 900 gatunków kleszczy, z których tylko około 19 należy do stałej akrofauny Polski. Psy na naszym obszarze mają jednak do czynienia głównie z trzema rodzajami kleszczy: pospolitym, łąkowym i psim.

Niektóre patogeny, takie jak bakterie, wirusy i inne pasożyty, mogą zamieszkiwać kleszcza, który jest ich gospodarzem pośrednim. Podczas konsumpcji kleszcz uwalnia niestrawione pozostałości krwi z jelita do rany psa. Wspomniane patogeny zmieniają gospodarza i mogą teraz prowadzić do niebezpiecznych chorób w organizmie twojego psa.

Ryzyko zarażenia psa patogenami kleszcza trwa do około trzech godzin. Kleszcz potrzebuje tego czasu, aby wypluć niestrawione resztki jego krwistego posiłku wraz z patogenami z przewodu pokarmowego do rany gospodarza. Z każdą godziną, kiedy kleszcz wysysa krew psa, ryzyko infekcji wzrasta.

Dlatego: usuń kleszcza niezwłocznie, gdy tylko zobaczysz go na swoim psie!

Objawy ukąszenia przez kleszcza

Utrata krwi spowodowana ukąszeniem kleszcza na ogół nie stanowi problemu dla gospodarza – zwierzęcego lub ludzkiego. Miejsce ukąszenia może czasami boleć lub może dojść w nim do zapalenia. Jednak bardziej niebezpieczne jest to, że kleszcze podczas ssania krwi mogą przenosić patogeny na psy lub ludzi.
Najczęstsze objawy pojawiające się u psa po ukąszeniu, które powinny Cię zaalarmować to:
• gorączka
• wymioty
• utrata apetytu
• wyczerpanie
• utrata masy ciała

Choroby pokleszczowe

Kleszcz u psa jak i u człowieka może wywołać bardzo groźne choroby. Do najważniejszych i najcześciej spotykanych chorób przenoszonych przez kleszcze u psa zaliczamy:

Borelioza

Najważniejszym przenosicielem boreliozy jest szeroko rozpowszechniony w Polsce kleszcz pospolity. Jeśli twój pies został zarażony Borrelią, kilka dni po zakażeniu może wystąpić przejściowa gorączka z wyczerpaniem. Kilka tygodni i miesięcy po ukąszeniu kleszcza
u niektórych psów występuje również zapalenie stawów. Ważne jest, aby wiedzieć, że nie każda infekcja Borrelią u psów daje widoczne objawy.

Anaplazmoza

Pierwsze objawy anaplazmozy mogą pojawić się od kilku dni do trzech tygodni po infekcji. Na początku choroby zwierzęta cierpią na gorączkę, utratę apetytu i zmęczenie. W miarę postępu choroby mogą wystąpić: stwardnienie mięśni, zaburzenia krzepnięcia krwi z krwawieniem
i bolesne zapalenie stawów. Anaplazmoza przenoszona jest również przez kleszcza pospolitego. Niestety często zdarza się, że kleszcze przenoszą jednocześnie patogeny anaplazmozy i boreliozy. W najgorszym przypadku obie choroby mają szczególnie ciężki przebieg. Nawroty są możliwe również po skutecznym leczeniu.

Babeszjoza

Przenoszona jest przez kleszcza łąkowego. Babesjoza to choroba, która niszczy czerwone krwinki psów. Zaczyna się od wysokiej gorączki, utraty apetytu i zmęczenia. Następnie dochodzi niedokrwistość, krew w moczu i żółtaczka. W ciężkich przypadkach tylko szybka reakcja weterynaryjna lub transfuzja krwi mogą uratować życie psa.

Kleszczowe zapalenie mózgu

Kleszczowe zapalenie mózgu spowodowane jest przez kleszcza pospolitego i jest szczególnie niebezpieczne dla ludzi, ale również psy mogą na nie zachorować. Po infekcji występuje gorączka. W dalszym przebiegu mogą pojawić się zaburzenia neurologiczne, takie jak napady padaczkowe, zaburzenia świadomości, zaburzenia ruchowe lub zaburzenia odruchów. Nieleczone kleszczowe zapalenie mózgu w najgorszym przypadku prowadzi do śmierci.

W jaki sposób zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: co na kleszcze dla psa? Otóż jest wiele sposobów na zabezpieczenie pupila przez ukąszeniem kleszcza. Wśród stosowanych najczęściej wyróżnia się krople, spraye, tabletki oraz obroże. Wiele produktów chroniących psa przed kleszczami ma w swojej ofercie marka Sabunol, specjalizująca się właśnie w wytwarzaniu takich środków.

Krople na kleszcze dla psa

Marka ta posiada w swojej ofercie krople na kleszcze dla psa, które chronią psa nie tylko przed kleszczami, ale również przed pchłami, wszami i wszołami. Ich skład jest całkowicie bezpieczny dla psów i dla ludzi. Skuteczność preparatu wynosi około 4 tygodni. Krople aplikuje się bezpośrednio na skórę psa na całej jego długości od karku aż po nasadę ogona. Używanie kropli u psów z długą i gęstą sierścią, może być utrudnione.

Dobra alternatywa są również preparaty w sprayu. Te dzielą się na preparaty o długofalowym działaniu oraz na środki działające tylko przez kilka godzin. W przypadku tych ostatnich należy je aplikować przed każdym wyjściem psa na zewnątrz w miejsca, w których kleszcze bytują najczęściej.

W przypadku preparatów w kroplach i sprayach należy pamiętać, by po aplikacji nie kąpać psa. Są one skuteczne przez okres wskazany przez producenta i tylko pod warunkiem, że nie zostaną zmyte podczas kąpieli. W przypadku kiedy nastąpi konieczność wykąpania psa, po wyschnięciu sierści należy ponowić aplikację środka, by mieć pewność jego prawidłowego działania.

Obroże na kleszcze dla psa

Obroże na kleszcze są bardzo wygodną formą ochrony, jednak by działały skutecznie, nie mogą być zdejmowane. Niezależnie czy pies przebywa akurat na zewnątrz, czy w domu obrożę musi mieć na sobie cały czas. Marka Sabunol stworzyła obroże przeciw pchłom i kleszczom w różnych rozmiarach, tak by można było wybrać odpowiedni rodzaj dopasowany do rasy. Obroża została nasączona składnikami aktywnymi, które zapewniają jej skuteczność przez 5 miesięcy, czyli przez cały sezon na kleszcze. Obroża zapewnia pełną skuteczność po 5 godzinach od jej założenia.

Należy pamiętać, że każdy z wyżej wymienionych środków ma swoją ograniczoną czasowo skuteczność, dlatego by zachować ciągłość ochrony, należy powtarzać aplikację środka zabezpieczającego w odpowiednich odstępach czasowych.

Po każdym powrocie ze spaceru należy dokładnie obejrzeć psa czy po jego sierści nie porusza się kleszcz. Zwykle są one dobrze widziane gołym okiem, aczkolwiek są takie gatunki, których dostrzeżenie jest bardzo utrudnione. Jeśli zauważasz na sierści swojego pupila kleszcza, usuń go jak najszybciej za pomocą pęsety, by nie pozwolić mu na wkłucie się w ciało zwierzęcia.

W przypadku kiedy dojdzie już do ukąszenia, najlepiej jest udać się z psem do weterynarza. Tam kleszcz zostanie usunięty w sposób profesjonalny. Należy jednak pamiętać, by zgłosić się na zabieg usuwania jak najszybciej. Im szybciej kleszcz zostanie usunięty, tym mniejsze ryzyko, że dojdzie do zarażenia jedną z chorób odkleszczowych.

I tu należy pamiętać o pewnej zasadzie – lepiej zapobiegać niż leczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *