Kantar, Halter, Uzda dla Psa

Kantar, Halter, Obroża uzdowa dla psa

Ciągnięcie i szarpanie smyczy przez psa jest jednym z najistotniejszych problemów jakim muszą stawić czoła właściciele czworonogów, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Nieumiejętność chodzenia na luźnej smyczy może zabrać całą przyjemność ze spaceru z nawet najbardziej ukochanym pupilem. Ciągnięcie smyczy może zwyczajnie irytować, a nawet denerwować opiekunów, co w dłuższym terminie może zepsuć relacje psa z człowiekiem. 

Aktualnie właściciele psów mają do dyspozycji kilka akcesoriów, które wspomagają naukę psa odpowiedniego chodzenia na smyczy. Jednym z nich, obok psich szelek, jest obroża uzdowa określana również jako kantar, halter lub halti. Ale co to właściwie jest kantar dla psa? Pomysł na taki produkt, został zapożyczony z branży jeździeckiej. Kantar dla psa to nic innego jak uproszczona i nieco zmodyfikowana wersja końskiej uzdy. Halter składa się z dwóch pasków. Jeden z nich biegnie wokół szyi psa, podobnie jak zwykła obroża, z tym, że nieco wyżej bo tuż pod szczęką psa. Drugi pasek biegnie dookoła psiej kufy w najszerszym miejscu. Oba paski łączą się ze sobą w miejscu połączenia szczęki z szyją. W tym też miejscu zaczepiamy smycz, która zwykle jest w zestawie. Jest to oczywiście uproszczony opis, ponieważ producenci wprowadzają na rynek coraz to nowe modele i wzory. Obroża uzdowa czy halter ma za zadanie po prostu zatrzymać psa czy też powstrzymać go przed wykonywaniem działań niepożądanych, czyli ciągnięcia smyczy. 

Jak używać Halter dla psa?

W teorii używanie haltera wydaje się bardzo proste. Działanie obroży uzdowej dla psów jest jednak bardziej skomplikowane, jeśli przyjrzymy się mu bliżej. Na początku należy podkreślić, że jest to narzędzie które ma wspomóc naukę odpowiednich zachowań, i powinno się je stosować tymczasowo, a nie jako stałe zastępstwo dla szelek czy zwykłej obroży. Nie należy również stosować kantara samodzielnie, ale przy jednoczesnym użyciu obroży wraz z oddzielną smyczą. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie smyczy zakończonej karabińczykami po obu stronach. Wtedy jeden koniec przypinamy do kantara, a drugi do obroży. 

Z założenia halter powinien działać „sam” i tylko wtedy gdy pies znajduje się przy nodze. Nie powinniśmy zatem nadmiernie nim szarpać i manewrować, gdyż możemy tym samym wysyłać zbyt wiele mylnych sygnałów. Konstrukcja obroży udowej powoduje, że narzędzie to ma „samodzielnie” korygować psa. W praktyce samodzielne działanie kantara wygląda tak, że gdy pies idzie obok nas i w pewnym momencie zaczyna ciągnąć to dochodzi to napiecia się smyczy, która jest podłączona do haltera. Napięta smycz powoduje, że pasek haltera biegnący wokół kufy napina się i odwraca głowę psa w naszą stronę. Aby pies mógł ponownie odwrócić głowę w dowolną stronę musi zwolnić lub nawet całkowicie się zatrzymać. Zatem to sama obroża uzdowa powinna korygować zachowanie psa przy minimalnym udziale właściciela. Stosując kantar warto zaopatrzyć się w jakieś smakołyki dla psów do tresury, co znacznie przyśpieszy skuteczność treningu.

Uzda dla psa, tak jak wszystkie nowości, powinna być wprowadzać powoli. Przed użyciem haltera na spacerze warto najpierw przyzwyczaić do niego naszego pupila. Na początek można kilkukrotnie założyć psu kantar w domu. Następnie warto założyć go wychodząc z pupilem na spacer, ale bez podpinania smyczy, dzięki czemu pies się do niego przyzwyczai.

Ważne!

Stosowanie obroży uzdowej powinniśmy skonsultować ze specjalistą od psiej tresury. Jeśli nawet nie będzie on z nami ćwiczył na co dzień to warto, aby pokazał i wytłumaczył nam jak należy używać tego narzędzia oraz kiedy i w jaki sposób nagradzać psa. Bez tej podstawowej wiedzy korzystanie z haltera może okazać się bezużyteczne, a przy okazji możemy zrazić do niego i do nas naszego pupila.     

Kantar dla psa Gentle Leader

W naszym sklepie posiadamy kantary marki Gentle Leader. Są to innowacyjne obroże uzdowe, które zostały specjalnie zaprojektowane do pracy z psami, w celu kontroli i eliminacji niechcianych zachowań takich jak ciągnięcie smyczy.

Kantary Gentle Leader zostały stworzone z myślą o psach wszystkich ras bez względu na ich wiek. Halter dla psa Gentle Leader zapewni opiekunowi kontrolę nad swoim pupilem, wykorzystując przy okazji pozycję właściciela jako „przywódcy stada”. Dzięki temu, szkolenie psa przy użyciu tego narzędzia stanie się o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze zarówno dla właściciela jak i pupila. Obroża Gentle Leader stymuluje dwa punkty: szyję psa oraz kufę. W ten sposób wywołuje niewymuszoną i instynktowną reakcję podporządkowania, ale i uspokojenia. Zastosowanie paska na kufie symuluje działanie dyscyplinujące jakie stosują matki wobec swoich szczeniąt, delikatnie uciskając zębami kufę młodych psiaków. Drugi pasek obroży umieszczony na szyi psa ma za zadanie wyzwolić drugą instynktowną reakcję, tym razem stan uspokojenia. Szczenięta zwykle uspokajają się w momencie, gdy matka chcąc przenieść je w inne miejscem, chwyta je za kark. To właśnie dlatego część haltera umieszczona na szyi zwierzęcia wywołuje uczucie odprężenia w chwili, gdy pies zaczyna ciągnąć smycz. Halter dla psa Geantle Leader jest wygodny w noszeniu, nie ogranicza psa w trakcie jedzenie czy piciu. Jest bardzo łatwy w nakładaniu, a możliwość regulacji zapewnia idealne dopasowanie. Jest polecany przez czołowego angielskiego behawiorystę zwierząt dr Petera Neville.

Uzda dla psa Gentle Leader są dostępne w następujących rozmiarach: 

Obroża w rozmiarze L, duża przeznaczona jest dla ras takich jak: Dog niemiecki, Labrdor, Rottweiller, Mastiff, Nowofunland.

Obroża w rozmiarze M przeznaczona jest dla ras takich jak: Labrador, Cocker&Springer Spaniel, Owczarek niemiecki, Bokser, Golden Retriever, Doberman

Obroża w rozmiarze S przeznaczona jest dla ras takich jak: West, York, Jack Russel, mały pudel, odpowiednia również dla szczeniąt i młodych psów innych ras.