Opinie o Nas
  • Kategorie
  • Szukaj
  • Szelki dla Psa

Uprząż dla psa 

Z upływem czasu na rynku pojawia się coraz więcej gadżetów oraz produktów, które mają nam coraz bardziej ułatwiać życie jak i zwiększać jego standard. Ta tendencja dotyczy również branży zoologicznej, a w tym rynku akcesoriów dla psów. Jeszcze kilka lat temu właściciele czworonogów wybierając się na spacer ze swoim pupilem, mieli do wyboru jedynie zestaw składający się z obroży i smyczy. Obecnie producenci prześcigają się wręcz z tworzeniem coraz to bardziej wymyślnych szelek czy uprzęży dla psów. Ale czy warto wymienić klasyczną obrożę właśnie na szelki dla psa? Przecież od dziesiątek lat obroże były używane przez większość psich opiekunów.

Szelki dla psa czy obroża?

Otóż obroże i szelki mają zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Zwolennicy stosowania obroży twierdzą, że dzięki niej pies staje się bardziej posłuszny podczas spaceru. Szczególnie taki, który ciągnie smycz. Dzieje się tak dlatego, że w przypadku szarpnięcia obroża powoduje u psa dyskomfort, a czasem nawet lekki ból. Innymi słowy w trakcie ciągnięcia smyczy pies zwyczajnie się dusi, więc łatwiej go tego oduczyć. W przypadku zastosowania szelek o wiele trudniej oduczyć psa ciągnięcia smyczy, gdyż zwierzę czuje się w nich bardziej komfortowo, a podczas szarpnięcia nie zaciskają się one na szyi psa. 

Jednostronnie na korzyść szelek przemawiają jednak aspekty czysto medyczne, gdyż stosowanie obroży w niektórych przypadkach może nawet stanowić zagrożenie dla zwierząt. Ucisk jaki powoduje obroża może np. doprowadzić do zapadnięcia się tchawicy u czworonoga. Tutaj szczególnie narażone są psy o krótkich mordkach takie jak: mopsy, shitzu, pekińczyki jak również yorki. Warto także wspomnieć o możliwości uszkodzenia kręgów szyjnych u psa, które mogą być skutkiem zbyt mocnych szarpnięć. 

Są to jedynie dwa medyczne aspekty z wielu, które sprawiają, że warto zastanowić się nad zmianą klasycznej obroży na szelki, szczególnie wtedy, gdy nasz pupil jest dość żywiołowym zwierzęciem, które szarpie i ciągnie w trakcie spacerów. 

Rodzaje szelek dla psów   

Szelki dla psa typu "step-in"

Szelki step-in określa się również mianem "spacerowych". W tego typu szelki pies wchodzi przednimi łapami, natomiast pasy spinające schodzą się po obu stronach w okolicy łopatek, a następnie schodzą na grzbiecie zwierzęcia. Tam też znajduje się mocowanie smyczy. W przypadku tego typu szelek kluczowe jest dobranie produktu z odpowiedniej długości paskiem biegnącym na wzdłuż klatki piersiowej. Jeśli pasek ten będzie zbyt krótki, szelki mogą wpijać się w ciało psa powodując podrażnienia. 

 

Model ten występuje również w wersji bezuciskowej. Wersja taka różni się od podstawowej tym, że paski idące wzdłuż klatki piersiowej i pod pachami podszyte są dodatkowym, miękkim materiałem lub cały element obejmujący klatkę piersiową wykonany jest z jednego szerokiego kawałka materiału. Bezuciskowe szelki step-in są o wiele bardziej komfortowe dla psa i nie powodują otarć.

Szelki dla psów Guard

 

Szelki Guard dla psa to niejako dwie obroże połączone ze sobą paskami. Jednym wzdłuż klatki piersiowej, a drugim na grzbiecie zwierzęcia. Ten typ szelek polecany jest dla psów o szerokiej i rozbudowanej klatce piersiowej, którym puszorek dla psa typu step in wpijają się w pachy lub powodują otarcia.  Paski boczne są od siebie bardziej oddalone niż w poprzedniej wersji, dlatego też ryzyko otarć jest mniejsze. Szelki Guard oferowane są również w wersji bezuciskowej. 

Szelki Norweskie dla psa

W przypadku tych szelek mamy do czynienia z dwoma paskami. Jeden z nich opłata psa na wysokości klatki piersiowej i biegnie pionowo wokół ciała zwierzęcia. Drugi pasek ułożony jest w poziomie i łączy się z paskiem pionowym na wysokości łopatek. W tym rodzaju szelek możemy dopatrzyć się dużego podobieństwa z uprzężą stosowaną w przypadku koni, dlatego też szelki norweskie czasem określane są jako - uprząż dla psa.


Szelki samochodowe dla psów

Puszorek dla psa do samochodu mogą przyjmować różną formę od walk in po szelki guard. Zawsze jednak producenci starają się je maksymalnie wzmocnić oraz zabezpieczyć dodatkowym materiałem, który zapobiega wbijaniu się szelek w ciało psa. Najczęściej jednak "bazą" dla szelek samochodowych są puszorek dla psa typu walki in.


Jeśli szukasz tego typu szelek do podróży z psem, to warto zapoznać się z artykułem Pies w podróży i zobaczyć co jeszcze przyda Ci się w trakcie wycieczki samochodowej ze swoim pupilem.