Opinie o Nas
  • Kategorie
  • Szukaj
  • ZABAWKI DLA PSA

Zabawki dla psów

Psy, tak jak i my, potrzebują ruchu oraz dużo zabawy, która to dostarcza im różnorodnych bodźców. Wszystko po to, żeby pies mógł prawidłowo funkcjonować. Psy w trakcie zabawy rozwijają umiejętności i cechy, które w kolejnych latach życia pozwalają im lepiej funkcjonować. Innymi słowy nasze pupile w trakcie zabawy ćwiczą zachowania adaptacyjne. Psy już od najmłodszych lat uwielbiają się bawić i ta chęć nie mija, aż po wiek seniora. Zabawa właściciela ze swoim psem to również budowanie pozytywnej relacji między człowiekiem a zwierzęciem. Wspólna zabawa wzmacnia, również więź pomiędzy właścicielem a pupilem. Bawiąc się z psem w odpowiedni sposób, możemy również wzmocnić swój autorytet w oczach czworonoga. Jeszcze kilka lat temu do zabawy w trakcie spacerów służyły głównie patyki lub piłki tenisowe. Obecnie jednak, zabawki dla psa to bardzo szeroka dziedzina w branży zoologicznej, a producenci tego typu produktów prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych psich gadżetów.    

Zabawa z psem rozwija u niego takie umiejętności, których w naturalnym środowisku uczył się od matki: namierzanie, gonienie i chwytanie. To wszystko możemy symulować za pomocą odpowiednio dobranej zabawki dla psa. 


Wspólna zabawa z psem pozwala zwierzęciu rozładować nadmiar nagromadzonej energii i pozwala rozładować napięcie. Najlepiej jest jeśli pies w trakcie zabawy angażuje się nie tylko ruchowo, ale również umysłowo. Do tego służą wszelkiego rodzaju zabawki dla psów, w których możemy ukryć karmę lub przysmaki. Pupil oprócz uganiania się za takim gadżetem, stara się również dostać do smakołyka. A żeby tego dokonać musi tym przedmiotem odpowiednio manipulować, a przy tym trochę się nagłówkuje. 

Zabawa z psem, która angażuje go umysłowo to chowanie smakołyków do różnego rodzaju pojemników, z których to pies musi je wywęszyć, a następnie nauczyć się jak je otwierać lub odwracać, żeby dostać się do smakołyku. 

Smakołyki możemy również chować w różnych miejscach w domu lub kontach np. za meblami, tak aby psiak angażował do poszukiwań swój zmysł węchu. 


Zabawa z psem na spacerze

Na spacer zawsze warto zabrać ze sobą jakąś zabawkę dla psa, po to aby nasz pupil zaspokoił swoją potrzebę zabawy. Warto jednak pamiętać, że nie każde miejsce nadaje się do zabawy z psem. Aportowanie czy wspólne bieganie wymaga dużej i wolnej przestrzeni, dlatego warto robić to w parkach lub lesie, a nie między blokami. Jak więc się bawić z psem na spacerze? Otóż do najpopularniejszych zabaw należą:


Przeciąganie sznura z psem


Do tego typu zabawy najlepiej wykorzystać zabawkę typu szarpak dla psa. Są to stosunkowo krótkie lecz grube i mocne liny z zawiązanymi supłami, dlatego wytrzymają wiele godzin przeciągania i szarpania. Zabawa w przeciąganie polega na tym, że pies chwyta szarpak za supeł lub jeden koniec szarpaka, właściciel chwyta za drugi koniec i każdy ciągnie w swoja stronę. Warto starać się, aby przeciąganie było wyrównane. Wtedy pies będzie bardziej się starał, żeby wygrać. Nie należy też dawać psu wygrać za każdym razem, gdyż może zbyt szybko się zniechęcić do dalszej zabawy. Jeśli na spacerze są dwa psy można pozwolić im przeciągać się wspólnie. 


Aportowanie 

Jest to chyba najpopularniejsza z zabaw opiekunów za swoimi pupilami. To idealna zabawa, która przy dodatkowo zaspokaja naturalne potrzeby psa takie jak gonitwa czy dopadanie ofiary. Sprawia również dużo frajdy właścicielom. Do tego typu zabawy potrzebny jest nam aport. Zabawka dla psa do aportowania, może być zwykłą piłką, gumowym hantlem czy nawet freezbee. Cokolwiek nie wybierzemy, należy pamiętać, abyśmy rzucali zabawkę jak najdalej. Wtedy pies bardziej się bardziej zaangażuje i tym samym szybciej się zmęczy. Gdy pies dogoni i złapie rzucony przedmiot, zwykle podekscytowany od razu wraca do właściciela. Kiedy się już uspokoi, należy poprosić go, aby oddał aport, który po chwili wrzucamy ponownie. Do ras psów które szczególnie uwielbiają aportowanie należą między innymi: border collie, golden retriever i labrador retriever.


Poszukiwanie skarbów

Poszukiwanie skarbów może być bardzo przyjemną zabawą zarówno dla psa jak i właściciela. Poszukiwanie skarbów z psem polega na schowaniu "skarbów" w różnych miejscach na powietrzu, a następnie wydanie komendy psu, aby zaczął ich szukać. "Skarbami" dla psa będę w tym przypadku jego ulubione smakołyki. W tą zabawę warto bawić się w miejscu, gdzie nie ma innych spacerowiczów czy psów. Najlepiej jakby był to las lub park. W momencie, gdy pies jest od nas oddalony i skupia uwagę na czymś innym chowamy przysmaki w niewidocznych zakamarkach. Jak już wszystkie ukryjemy to wołamy naszego pupila i zachęcamy do zabawy.