Wyprawka dla szczeniaka – czyli to co niezbędne dla nowego pupila
WYPRAWKA DLA SZCZENIAKA
Zastanawiasz się nad przyprowadzeniem czworonoga do swojego domu? A może już podjąłeś taką decyzję? Na pewno chcesz dobrze przygotować się na jego powitanie i zadbać o to by od pierwszych dni czuł się jak najswobodniej. Podstawowa wyprawka z pewnością ułatwi mu proces adaptacji w nowej rodzinie. A co dokładniej powinno się w niej znaleźć?
1. KARMA
Karma to najważniejszy element wyprawki dla szczeniaka. Na początek najlepiej wybrać taką, która była podawana pieskowi jeszcze u hodowcy. Zwykle hodowca zapewnia zapas na kilka najbliższych dni. Już sama przeprowadzka do nowego domu jest dla czworonoga niezwykle stresująca, dlatego warto unikać zbędnych zmian. Nową karmę należy wprowadzać stopniowo. Dzięki temu szczeniaczek będzie miał czas na dostosowanie wytwarzanych enzymów i flory bakteryjnej, a to z kolei pozwoli mu uniknąć ewentualnych problemów trawiennych.
Najlepszym sposobem jest mieszanie poprzedniej karmy z nową. W ciągu 7-10 dni należy stopniowo zwiększać ilość nowej karmy, jednocześnie ograniczając poprzednią, aż do momentu całkowitego jej wyeliminowania. Przy wyborze należy kierować się głównie indywidualnymi potrzebami psa danej rasy. Rasy miniaturowe potrzebują zupełnie innego pokarmu niż psy dużych ras, które w trakcie dorastania kilkunastokrotnie zwiększają swoją wagę. Na rynku jest szeroki wybór karmy dobrej jakości, bogatej w składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego rozwoju.
2. SMAKOŁYKI
Oprócz karmy dobrym pomysłem jest zakup smakołyków, które odgrywają rolę nagród w trakcie treningów z pociechą. Warto wybrać takie, które są bogate w witaminy i minerały czy składniki mające działanie czyszczące ząbki. Szeroki wybór smakołyków w swojej ofercie ma marka Dr Seidel. Te przekąski, tzw. treserki, dzięki swojemu niewielkiemu wymiarowi doskonale sprawdzą się jako nagrody w trakcie szkolenia.
3. MISKI
Ważnym elementem wyprawki są miski, w których będzie podawany pokarm. Potrzebna będzie nie jedna, a dwie, ponieważ oprócz regularnego podawania szczeniakowi pokarmu należy pamiętać o tym, by zapewnić mu stały dostęp do wody. Wielkość misek powinna być dostosowana do wielkości psa, na początek odpowiednie będą te o pojemności od 0,3 do 0,7 litra. Dorosłe psy dużych ras potrzebują niekiedy misek o pojemności nawet 3 litrów. Wybierając model najlepiej zdecydować się na miski stalowe lub ceramiczne. Oba materiały są trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się niż miski plastikowe, które niestety szybko się niszczą i trudniej utrzymać je w czystości.
Najlepiej wybrać miski stabilne, takie, by piesek nie był w stanie ich przewrócić. Miski metalowe najczęściej wyposażone są w silikonową podkładkę, która zapobiega przemieszczaniu się po podłodze. Świetniej jakości miseczki oferuje między innymi marka Barry King. Dodatkowo miski tego producenta są cięższe od innych tradycyjnych misek metalowych, co również zapobiega przewracaniu się produktu. Dobrym pomysłem będzie też zakup stojaka na miski, który również znajduje się w ofercie danego producenta. Wspomniany stojak posiada dodatkowo regulację, która umożliwia dopasowanie wysokości, na jakiej będą znajdować się miski oraz dostosowanie do wielkości i potrzeb zwierzaka. Miski ceramiczne natomiast same w sobie są ciężkie, co również dość mocno ogranicza możliwość ich przemieszczania i przewracania się.
Warto zaopatrzyć się w podkładkę pod miseczki, która zabezpieczy podłoże i pomoże w utrzymaniu czystości. Najlepszym rozwiązaniem będzie podkładka silikonowa z oferty Trixie, która nie ślizga się po podłodze, a jej podniesione brzegi ograniczają ryzyko wylania się wody poza nią.
4. LEGOWISKO
Nowy domownik powinien mieć swój własny cichy kącik, w którym będzie czuł się bezpiecznie, tam też powinno znajdować się jego legowisko. Z pewnością posłuży ono nie tylko do spania, ale też do odpoczynku po zabawie lub wyczerpującym spacerze. Na początek warto wybrać odpowiednio mniejsze legowisko, dostosowane do rozmiaru szczeniaczka, aby czuł się w nim komfortowo i bezpiecznie. Zbyt duże legowisko sprawi, że zwierzak będzie odczuwał niepewność. Należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego legowisko jest wykonane. Powinno być bezpieczne i łatwe w utrzymaniu czystości, zatem najlepiej, jeśli będzie miało ściąganą powłokę lub będzie się nadawało do prania w całości.
Wiele firm ma w swojej ofercie specjalistyczne płyny do prania, które niwelują nieprzyjemny zapach z legowisk, kocyków, zabawek i ubranek. Dobrze sprawdzi się legowiska z wysokimi krawędziami, które będą chronić szczenię przed zimnem i przeciągami. Należy unikać legowisk wiklinowych, gdyż piesek z pewnością zacznie je gryźć, a łamiące się fragmenty wikliny mogą spowodować zadławienie się. Legowisko dobrze sprawdza się nie tylko jako miejsce przeznaczone do spania, ale też do trzymania w nim zabawek, jak również umożliwia naukę jednej z najbardziej przydatnych komend „na miejsce”.
5. ZABAWKI I GRYZAKI
Zabawki są niezbędnym wyposażeniem wyprawki. Panuje tu zasada, że im więcej, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, by nie dawać pieskowi do zabawy wszystkich zabawek naraz, ponieważ wtedy nie będzie on w stanie zainteresować się żadną z nich. Najlepiej udostępniać 2 maksymalnie 3 zabawki jednocześnie i wymieniać je co jakiś czas na inne. Na rynku jest ogromny wybór zabawek: piłki, sznureczki, pluszaki, piszczałki i zabawki gumowe. Trzeba liczyć się z tym, że nie każda zabawka szczeniaczkowi się spodoba, wszystko zależy od jego indywidualnych preferencji. Doskonałym pomysłem będzie pluszak, który powinien być do stałej dyspozycji szczeniaczka i posłuży jako najlepszy przyjaciel malucha. Jeśli piesek będzie zostawał w domu sam, warto zakupić zabawkę typu kong. W jej wnętrzu można umieścić granulki karmy suchej lub inne małe smakołyki. Wyciąganie ich z zabawki potrafi zająć psiaka na dłuższy czas.
Wybierając zabawki, należy pamiętać, by były niewielkich rozmiarów, wygodne do chwytania ząbkami. Ponadto powinny być wykonane z bezpiecznych materiałów, które nie stanowią zagrożenia zadławieniem. Dobrym pomysłem jest zakupienie piłki z uchwytem marki Jolly Pets, która doskonale sprawdzi się do zabawy w przeciąganie czy aportowanie. Poręczny uchwyt ułatwia właścicielowi trzymanie piłki w trakcie zabawy. Zabawka wykonana jest ze specjalnego, bezpiecznego dla psiaka tworzywa JollyFlex®, który gwarantuje brak zniekształceń nawet w przypadku przebicia piłki. Zabawka dobrze sprawdzi się do zabawy zarówno w domu, jak i na spacerach, a jej dodatkowym atutem jest utrzymywanie się na wodzie, więc jeśli piesek należy do rasy lubiącej kąpiele, z pewnością polubi Jolly Pets. Piłka dostępna jest w kilku rozmiarach i kolorach.
W wyprawce zabawki są niezbędne z tego powodu, że zajmują zwierzakowi czas. Jeśli piesek nie będzie miał swoich zabawek, nieuchronnie nadejdzie moment, w którym zacznie niszczyć mieszkanie. Podobną rolę pełnią gryzaki. Zajmują jego czas, ale pomagają też w wyciszeniu i zmęczeniu szczeniaczka, a dodatkowo łagodzą objawy swędzących ząbków. Można wybierać wśród gryzaków sztucznych lub naturalnych (uszy wołowe, kości prasowane, naturalne skóry). Przy wyborze gryzaków naturalnych należy zwrócić uwagę, by nie były wędzone. Takie materiały są niewskazane dla maluchów ze względów zdrowotnych. Dodatkowym atutem gryzaków naturalnych jest zawartość minerałów, w tym wapna, które ma dobroczynny wpływ na uzębienie.
6. OBROŻA I SMYCZ
Szczególnie pieski średnich i dużych ras rosną dość szybko, dlatego dobrze wybrać obrożę z regulacją. Na początek trzeba kupić obrożę mniejszą, dopasowaną do rozmiarów szczeniaka. Należy się jednak liczyć z tym, że w przyszłości konieczna będzie wymiana na większą. Obroża powinna być lekka i wygodna, od środka wykonana z miękkiego materiału, który nie podrażni skóry. Te wykonane z metalu nie są dobrym wyborem. Ciekawą propozycję w swojej ofercie ma marka Chaba. Regulowana obroża została stworzona z wysokiej jakości wodoodpornego materiału, który został podszyty miękką siateczką. Jest niezwykle komfortowa w noszeniu, a ponadto chroni przed ewentualnymi otarciami, które mogą być skutkiem szarpnięć czy prób wyrywania się w trakcie nauki chodzenia na smyczy. Alternatywą dla obroży są szelki.
Do obroży koniecznie należy dołączyć identyfikator, potocznie zwany adresówką. Występuje w dwóch formach. Może to być mała fiolka, do której środka wkłada się karteczkę z numerem telefonu właściciela lub medalik. Identyfikator to niewielki koszt rzędu 2-3 złotych, a w razie ucieczki pomaga w szybszym powrocie zwierzęcia do domu.
Smycz można wybrać tradycyjną lub automatyczną. Jeśli zdecydujesz się na automatyczną należy pamiętać o tym, że musi być odpowiednia do wagi psiaka. Na początek zdecydowanie lepiej jest wybrać smycz tradycyjną, mierzącą od metra do dwóch metrów długości, która zminimalizuje ryzyko zaplątania się. Smycz automatyczną warto kupić w późniejszym czasie, gdy piesek już nieco podrośnie. Taka smycz dobrej jakości, np. marki Flexi, będzie służyła latami.
Dobrym pomysłem będzie też linka treningowa. Jest dłuższa niż smycz i zapewni szczeniaczkowi poczucie swobody, a jednocześnie będzie on stale pozostawał pod kontrolą właściciela. Taka linka jest jednym z akcesoriów niezbędnych do wychowania.
W trakcie spacerów przydać się mogą woreczki na odchody, warto zawsze mieć je przy sobie. Pomocny będzie pokrowiec na torebki foliowe. Zwykle posiada on uchwyt, który umożliwia przyczepienie do smyczy. Dzięki temu nie trzeba pamiętać, by za każdym razem zabierać woreczki ze sobą na spacer.
7. TRANSPORTER
Jest niezwykle przydatny do zabezpieczenia szczeniaczka w drodze do nowego domu. Pieski je uwielbiają, ponieważ czują się w nich bezpiecznie. W późniejszym czasie transporter przyda się również na pierwsze wizyty u weterynarza. Pieski mniejszych ras mogą w nim podróżować podczas każdej jazdy samochodem, co dodatkowo zabezpieczy je na wypadek ostrego hamowania. Transporter sprawdza się również dobrze w domu jako azyl, na wypadek zamieszania spowodowanego na przykład przybyciem gości. W związku z tym zwierzak powinien mieć do niego stały dostęp, by w razie potencjalnego zagrożenia mógł się w nim schronić.
8. NAUKA CZYSTOŚCI
Każdy piesek wie z natury, że nie załatwia się tam, gdzie się śpi. W nauce czystości dużą rolę odgrywa postępowanie hodowcy. Dobrym pomysłem jest wyłożenie jednaj części kojca materacami czy kocami do spania a drugiej matami higienicznymi. Takie maty znajdują się w ofercie Trixie czy 8in1. Dzięki temu szczenię od początku uczy się załatwiania swoich potrzeb w odpowiednim miejscu. Dlatego też maty powinny znaleźć się w nowym domu. Pomoże to w zachowaniu czystości na wypadek, gdyby piesek na czas nie został wypuszczony do ogrodu czy wyprowadzony. Taka mata higieniczna zwykle wykonana jest z celulozy, doskonale absorbującej wilgoć, a jej dno wykonane jest z foli, która chroni podłogę. Ponadto zamknięte obrzeża zapobiegają wydostawaniu się wilgoci poza matę. Jest doskonałym zastępstwem gazet, które niestety nie absorbują zbyt dobrze wilgoci, a poza tym nie chronią podłogi przez zmoczeniem. Należy sobie uświadomić, że szczeniak przez pierwsze dwa miesiące życia załatwia się wtedy, gdy odczuwa taką potrzebę. Wybiera w tym celu podłoża miękkie i puszyste, takie jak dywan w domu czy trawnik na zewnątrz. Gdy jego zapach utrwali się w danym miejscu, chętnie do niego wraca, dlatego od samego początku należy go uczyć korzystania z jednego, przeznaczonego do tego celu miejsca. Kiedy pupil nauczy się załatwiać swoje potrzeby w trakcie spacerów, dodatkowe miejsce w domu z czasem potrzebne będzie mu coraz rzadziej, aż w końcu całkowicie przestanie z niego korzystać.
Pomocnym przy nauce czystości szczeniaka może okazać się spray Puppy Trainer marki 8in1. Preparat został opracowany tak, by zachęcić szczeniaczka do załatwiania się w określonych do tego miejscach. Jest to prosty i skuteczny sposób tresury. Należy spryskać dozwolone miejsca, gdzie już wcześniej pupil załatwiał swoje potrzeby takie jak kuweta, mata, etc. Szczeniak powinien zorientować się, że są to miejsca właściwe do załatwiania jego potrzeb. Czynność spryskiwania należy powtarzać regularnie, zwłaszcza po przebudzeniu i posiłkach. Produkt należy również nanosić w miejsca na zewnątrz domu, w których zwierzak docelowo powinien załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. W celu uskuteczniania nauki, szczenię powinno być nagradzane po każdym wypróżnieniu we właściwym miejscu. Do tego konieczne będą już wcześniej wspomniane smakołyki.
9. PIELĘGNACJA
Kwestia kąpieli psa jest niezwykle kontrowersyjna. Wszystko zależy od indywidualnych skłonności pieska do brudzenia się. Regularne kąpiele psa są szczególnie wskazane wtedy, gdy w domu są dzieci lub gdy śpi w łóżku. Należy jednak pamiętać, by nie robić tego zbyt często. Decydując się na takie zabiegi, należy wybierać preparaty dobrej jakości z bezpiecznym dla psiaka składem, przeznaczone do pielęgnacji sierści w pierwszych miesiącach życia.
W wyposażeniu powinna znaleźć się również szczotka. Psiaka należy przyzwyczajać od samego początku do zabiegu, jakim jest szczotkowanie. W przypadku ras długowłosych dobrze sprawdzi się zgrzebło wykonane z plastiku, które jest delikatniejsze od metalowych wersji. Takie zgrzebło znajduje się w ofercie marki Zolux.
Taka wyprawka jest podstawowym niezbędnikiem domu oczekującego na przybycie nowego członka rodziny. Z pewnością zapewni mu przyjemniejsze poznawanie nowych właścicieli oraz zapewni godne warunki do życia i rozwoju. Przy wyborze elementów wyprawki należy kierować się przede wszystkim jakością produktów, gdyż od tego zależy bezpieczeństwo naszego pupila.