Maty dla Psa

Mata dla Psa zapewni Psu komfort i pomoże utrzymać czystość  

Maty dla psów to dość złożony temat, ponieważ istnieje kilka rodzajów produktów określanych mianem mata. Istnieją maty higieniczne, samochodowe, maty drybed oraz chłodzące. Jaką zatem matę wybrać i do czego służy każda z nich? W dalszej części tego tekstu przybliżymy temat mat oraz wyjaśnimy, co kryje się pod każdą z tych nazw. 

Rodzaje mat dla psów 

W naszym sklepie posiadamy cztery główne typy mat, które różnią się od siebie cenowo, ale również przeznaczeniem. Cena mat waha się od 6 PLN nawet do ponad 200 PLN w zależności od ich przeznaczenia. Jak wspomnieliśmy na początku maty możemy podzielić na 4 główne grupy:

1. Mata higieniczna (do sikania)

Maty higieniczne dla psów to specjalne podkłady chłonne, które są najczęściej stosowane wtedy, gdy w domu pojawi się szczeniak lub gdy nasz pies jest w podeszłym wieku i nie trzyma moczu. Niektórzy ze starszych właścicieli psów pamiętają czasy, kiedy to rozkładało się wiele gazet w mieszkaniu, aby szczeniak, gdy załatwiał swoje potrzeby nie zniszczył podłogi lub dywanów. Czasy te na szczęście są już za nami i obecnie mamy do wyboru produkty bardziej profesjonalne w postaci mat do sikania. Są to specjalne podkłady wykonane z bardzo chłonnego materiału, który nie tylko zatrzymuje wilgoć, ale również ogranicza nieprzyjemny zapach. Dodatkowo podkłady tego typu posiadają specjalną folię umieszczoną od spodu, która to zabezpiecza podłogę przed wilgocią, a tym samym przed zniszczeniem. Takie maty możemy stosować w kilku miejscach jednocześnie, czyli w legowisku, w ulubionym miejscu psa lub na kanapie czy tapczanie.

2. Mata dla psa do spania (mata Drybed)

Maty tego typu to podłoża, które pełnią dwie funkcje: może być to zarówno legowisko, czyli miejsce, gdzie nasz pupil śpi i wypoczywa jak i mata chłonna. Tkanina, z której są wykonane maty dla psa Dry Bed została opracowana w latach 60-tych w Anglii jako podkłady do łóżek szpitalnych, które miały za zadanie zapobiegać odleżynom i odparzeniom u pacjentów, jednocześnie zapewniające komfort i ciepło. Drybed przepuszcza całkowicie wilgoć, ale pozostawia wierzchnią warstwę zawsze suchą. Dzięki takiemu rozwiązaniu namnażanie i rozwój bakterii jest zahamowany, co pozwala utrzymać odpowiednią higienę w legowisku psiaka. Gęste włosy znajdujące się od góry zapewniają ciepło i komfort zwierzakowi i izolują przed chłodem z podłoża. Na spodzie maty znajduje się guma, przez co Dry bed nie przesuwa się po podłożu.  

3. Mata samochodowa

Maty samochodowe to produkty dostosowane do pokrycia siedzeń lub bagażnika w samochodzie w celu utrzymania w nim czystości. Ze względu na rodzaj maty, możemy jest stosować zarówno na pojedynczym przednim fotelu lub połowie lub całej tylnej kanapie. Dla osób posiadających samochód kombi przeznaczona jest wersja do bagażnika, która pozwala wygodnie przewozić psy ras dużych takich jak golden czy owczarek. Maty dla psa do samochodu wykonane są z mocnego materiału odpornego na brud i psie pazury. Nie przepuszczają wilgoci, dzięki czemu nadają się nawet na najbardziej ekstremalne wyprawy z psem np. nad wodę. Zapewniają komfort jazdy autem zarówno dla psa, kierowcy jak i innych pasażerów.

4. Mata chłodząca

W Polsce coraz częściej występują upały w czasie wakacji i jak i poza nimi. Tak jak i my, tak i psy odczuwają skutki gorących dni i marzą o tym żeby się ochłodzić. Tu właśnie przychodzi nam z pomocą mata chłodząca dla psa. Na rynku jest kilka rodzajów mat chłodzących: od takich, które są napełniane wodą do takich, które są zasilane prądem. Maty dla psa, które oferujemy w naszym sklepie to maty żelowe. Są to produkty z odpornego na plamy i zabrudzenia poliestru, który imituje nylon. W przeciwieństwie do innych rodzajów, maty żelowe nie wymagają wcześniejszego schłodzenia w lodówce czy podłączenia do prądu. Ciecz, która znajduje się w środku o konsystencji żelu, zaczyna chłodzić zaraz po kontakcie z ciałem psa. Działają do kilku godzin. Potem wystarczy odłożyć matę w zacienione miejsce na kilka minut, aby znowu używać jej przez kolejne godziny. 

Jaką matę dla psa wybrać?

To jaką matę powinniśmy wybrać zależy od wielu czynników. Można powiedzieć, że w pewnym momencie naszej opieki nad pupilem może się nam przydać każda z nich. Wybierając matę należy głównie skupić się na psie i jego potrzebach oraz tym w jakim jest wieku. Warto również dokładnie zapoznać się z tym jaką funkcję pełni każda z mat. 

Nauka czystości i nietrzymanie moczu

Jeżeli w naszym domu pojawił się szczeniak lub posiadamy psa seniora to niezwykle pomocne mogą okazać się maty higieniczne lub drybed. Jak już wspomnieliśmy maty higieniczne idealnie sprawdzą się w przypadku szczeniąt, które nie są jeszcze nauczone załatwiać się na spacerze. Tego typu maty rozkładamy w domu i przenosimy na nią szczenię w momencie, gdy zauważymy, że psiak ma ochotę się załatwić. W skrócie jest to produkt, który pomoże nam nauczyć szczenię czystości. Maty do sikanie, bo tak są również określane, sprawdzą się w również w momencie, gdy posiadamy starszego psa, który nie trzyma moczu ze względu na wiek, choroby lub zabiegi, które przeszedł. Matę higieniczną umieszczamy w legowisku lub klatce, dzięki temu utrzymujemy miejsce psa w czystości. Podobne zadanie spełnia również mata drybed, którą również możemy używać do nauki czystości jak i stosować w legowiskach czy klatkach.  Oba typy mat możemy zastosować również w transporterze, w momencie gdy czeka nas długi lot samolotem lub długa podróż autokarem

Więcej o nauce czystości dowiesz się z artykułu: Jak nauczyć psa załatwiania się na dworze.

Podróże samochodem z psem

Doskonałym rozwiązaniem dla właścicieli psów, którzy posiadają samochodu będzie mata dla psa do samochodu. Są do pokrowce, które pomagają utrzymać czystość w samochodzie oraz zapobiegają zniszczeniom siedzeń. Materiał, z którego zostały wykonane maty samochodowe nie jest odporny na sierść, brud i wilgoć, a co najważniejsze jest odporny na zadrapania. Każdy miłośnik jakichkolwiek podróży z psem powinien dla własnej wygody jak i wygody swojego pupila zaopatrzyć się z taki właśnie produkt. Pokrowce samochodowe doskonale sprawdzą się również w trakcie krótkich wypadów do znajomych czy chociażby w drodze do weterynarza. Warto wspomnieć, że rozkładając na tylnym siedzeniu matę samochodową, możemy dodatkowo zastosować matę higieniczną lub drybed.

O innych akcesoriach, które przydadzą Ci się w trakcie podróży z psem autem oraz o innych wskazówka dotyczących podróży z pupilem dowiesz się z tego artykułu: Podróż z psem.

Chłodzenie w upalne dni

Jeśli myślisz o klimatyzacji dla swojego pupila to produkt w postaci maty żelowej jest właśnie dla Ciebie i dla Twojego psa. Maty żelowe przyjemnie schłodzą ciało Twojego czworonożnego przyjaciela w upalne dni, których jest z roku na rok coraz więcej w naszym kraju. Tego typu produkty możemy stosować zarówno w mieszkaniu jak i w trakcie wycieczki w lesie czy nad jeziorem. Mata zapewni przyjemne ochłodzenie zwierzęciu w samochodzie w trakcie długich podróży. Ze względu na fakt, że maty żelowe nie wymagają wcześniejszego schłodzenia w lodówce czy też zasilania elektrycznego, możemy je zabrać praktycznie wszędzie tam, gdzie towarzyszy nam nasz czworonożny przyjaciel. 

Wygodne legowisko

Każdy z nas ma ulubione miejsce w domu, gdzie po ciężkim dniu uwielbia odpoczywać lub uciąć sobie drzemkę. Nie ważne czy jest to łóżko, kanapa czy fotel. Otóż psy również powinny mieć takie miejsce, nie tylko dla zachowania porządku w domu, ale również dla równowagi psychicznej naszych czworonożnych przyjaciół. Może to być klatka, legowisko, zwykły koc lub mata do spania. Ważne, aby pies wiedział, że jest to jego miejsce, jego strefa komfortu, w której czuje się bezpiecznie. Paradoksalnie jest to kwestia często pomijana przez niektórych psich opiekunów i zdarza się, że zwierzęta są pozbawione własnego konta. Taki “własny kąt” może zapewnić psu mata Dry Bed, która dzięki swoim długim i miękkim włosom zapewnia psu ciepło i bardziej komfortowe warunki w trakcie snu czy też wypoczynku po długim spacerze.