Porady dla właścicieli Psów

Pies w samochodzie – czyli jak się przygotować do podróży z psem?

Pies w samochodzie – co powinieneś wiedzieć zanim ruszycie w drogę?

Wiele osób pewnie zadaje sobie pytanie, czy warto podróżować z psem. Czy nie jest to dla niego zbyt stresujące? Czy nie wpływa to negatywnie na jego zdrowie? Absolutnie. Podróżowanie nie jest dla niego szkodliwe, o ile właściciel odpowiednio się do tego przygotuje i o ile przestrzega pewnych zasad. Oczywiście mogą zdarzyć się pieski, które nie będą tolerowały jazdy samochodem. Wszystko zależy już od indywidualnych preferencji każdego czworonoga.

1. Jak przyzwyczaić psa do jazdy samochodem?

Wiele piesków nie znosi jazdy samochodem, dzieje się tak głównie dlatego, że nie zostały do tego przyzwyczajone. Większość z nich zwyczajnie odczuwa strach, inne mają złe skojarzenia, a pozostałe cierpią na chorobę lokomocyjną. Można temu łatwo zapobiec przez odpowiednie przygotowanie psiaka do podróży. W zależności od osobowości przyzwyczajanie może być całkowicie zbędne lub trwać bardzo długo. Należy poświęcić odpowiednią ilość czasu i wykazać się cierpliwością. Na pewno przyniesie to korzyści w przyszłości.

Jak wiadomo najlepiej zacząć od wieku szczenięcego, co nie znaczy, że dorosłego już psa nie da się przyzwyczaić. W pierwszej kolejności należy oswoić pieska z chodzeniem w szelkach i na smyczy lub przebywania w transporterze w zależności od tego, jak docelowo będzie on podróżował. Jeśli ten etap zostanie zrealizowany, można przenieść się z pupilem do samochodu. Przed umieszczeniem go w pojeździe należy zadbać o zaspokojenie podstawowych potrzeb, to znaczy załatwienie potrzeb fizjologicznych, wybieganie się i ewentualne napojenie pupila. Ważny elementem tego etapu jest pozytywne skojarzenie ze wsiadaniem do samochodu.

W przypadku małego pieska lub szczeniaka należy delikatnie podnieść go i umieścić na siedzeniu. Następnie trzeba nagrodzić go smakołykiem. Później można nieco pobawić się z pieskiem jakąś zabawką, by pobyt w samochodzie kojarzył mu się pozytywie. Następnie należy zabezpieczyć psa do podróży, więc albo zapiąć go w szelki, albo umieścić w transporterze. Jeśli u pupila pojawi się niepokój, należy zakończyć ćwiczenia w danym dniu i wrócić do przyzwyczajania w innym czasie. Natomiast jeśli na tym etapie nie pojawią się żadne komplikacje, można przejść do kolejnego etapu a więc samej jazdy samochodem. Warto zabrać ze sobą drugą osobę, która będzie pieska asekurowała, podawała mu smakołyki, nagradzające spokojne zachowanie lub ewentualnie bawiła się z nim. Na początku dystanse powinny być krótkie, maksymalnie 15-minutowe. Ważne jest, by przejażdżka odbywała się spokojnie, bez ostrych zakrętów i ostrych hamowań. Dobrym pomysłem jest zakończenie przejażdżki w miejscu, które dobrze się kojarzy pupilowi, np. w parku czy w lesie i zabranie go w nagrodę na spacer. Najgorszym pomysłem jest pierwsza przejażdżka samochodem zakończona wizytą u weterynarza. Wtedy od razu pojawią się negatywne skojarzenie

i późniejsza praca z pupilem może stać się nie lada wyzwaniem. Podobnie jak przy wsiadaniu, tak i przy wysiadaniu należy zapewnić komfort i bezpieczeństwo pieskowi. Jeśli nie jest w stanie sam opuścić pojazdu, należy mu w tym pomóc.

Pomocne jest nauczenie pupila, wysiadania na komendę. Wtedy po otwarciu drzwi nie będzie on od razu wyskakiwał z samochodu, lecz cierpliwie czekał. Pomoże to uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji, np. gdy postój będzie miał miejsce na wyjątkowo ruchliwej ulicy.

Gdy krótkie dystanse nie będą stanowiły dla pieska problemu, należy stopniowo wydłużać ich czas. W przypadku dłuższych tras warto zabrać ze sobą ulubioną zabawkę psa lub Kong wypełniony pysznościami.

2. Wizyta u weterynarza przed podróżą

Przed pierwszą dłuższą podrożą, np. na wakacje czy do innego miasta warto odwiedzić weterynarza i zaopatrzyć się u niego w środki na chorobę lokomocyjną. Może zdarzyć się tak, że piesek będzie źle znosił jazdę samochodem i wtedy podanie takich środków pozwoli złagodzić nieprzyjemne skutki tej choroby. Należy również zadbać, by odświeżacze powietrza nie pachniały zbyt mocno, ponieważ to również może drażnić nos psa i powodować mdłości. Drażniąca może być również zbyt głośna muzyka. Przy okazji takiej wizyty u weterynarza warto również sprawdzić aktualność szczepień, odrobaczania a w sezonie również zaaplikować środek przeciw kleszczom. Książeczkę ze wszystkimi wymaganymi wpisami należy mieć zawsze ze sobą w przypadku każdej podróży.

Jeżeli podróż ma odbyć się za granicę, warto oznaczyć pupila mikrochipem. Jest to też jeden z kryteriów, których spełnienie jest konieczne do wydania paszportu. Mikrochip jest wszczepiany w skórę na szyi i zawiera 15-cyfrowy numer identyfikacyjny, wpisywany również do książeczki zdrowia. Drugim koniecznym warunkiem jest aktualne szczepienie przeciw wściekliźnie, bez niego nie ma możliwości wyjazdu. Po oznakowaniu chipem oraz zaszczepieniu przeciwko wściekliźnie można wystąpić o przyznanie paszportu dla pupila. Do wystawiania tego dokumentu uprawnienia mają wybrani lekarze weterynarii, a ich spis widnieje na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Kolejnym warunkiem koniecznym do wydania paszportu jest odrobaczenie. Musi być wykonane specjalistycznym preparatem o szerokim spektrum działania i odnotowanew paszporcie nie wcześniej niż 72 do 48 godzin przed wyjazdem.

3. Jak przewozić psa bezpiecznie?

Chociaż wiele pupili najchętniej aktywnie uczestniczyłoby w podróży, biegając po samochodzie albo podziwiając podróż z perspektywy kolan swojego właściciela, to jednak nie jest to dozwolone. Takie zachowanie mogłoby spowodować niebezpieczeństwo dla samego pieska, jak również dla jego właściciela i innych osób znajdujących się w pojeździe. W związku z tym bardzo istotne jest, by na czas podróży odpowiednio zabezpieczyć pupila. Są różne metody.

Jedną z możliwości jest umieszczenie psa na czas podróży w przestrzeni bagażowej. Takie rozwiązanie jest możliwe jedynie w samochodach typu kombi, w których ta przestrzeń jest odizolowana od kabiny kratką lub zwyczajnie oddzielona oparciami tylnych siedzeń. Taką przestrzeń należy jednak wcześniej odpowiednio przygotować na podróż. Warto wyłożyć bagażnik specjalną matą antypoślizgową, która zminimalizuje ryzyko niekontrolowanego przemieszczania się pupila po przestrzeni bagażowej i zapewni mu bardziej spokojne i komfortowe warunki podróży. Dodatkowo można ułożyć kocyk, by zwierzakowi było przyjemniej, jeśli będzie chciał się zdrzemnąć lub zwyczajnie odpocząć. Koniecznie trzeba umieścić zabawkę, na wypadek, gdyby piesek zacząć się nudzić. Dobrym pomysłem będzie też np. zabawka Kong, on zajmie pupila na znacznie dłużej. Podróżowanie w przestrzeni bagażowej szczególnie polecane jest w przypadku psów o większych gabarytach, gdyż ze względu na dość dużą przestrzeń, jaką mają do swojej dyspozycji na czas podróży, mogą czuć się znacznie bardziej komfortowo, niż podróżując na przykład na tylnej kanapie.

Drugą z możliwości jest właśnie przewożenie pupila na tylnej kanapie samochodu. Wtedy przydaje się specjalna mata samochodowa dla psa, którą wiesza się za przednimi i tylnymi oparciami siedzeń. Przestrzeń, która w ten sposób powstaje, jest komfortowa dla psa i chroni go przed upadkiem na podłogę w razie ostrego hamowania. Dodatkowo pełni funkcję ochronną dla siedzeń, dzięki macie pozostanie ona wolna od sierści i ewentualnych zabrudzeń z łapek. W macie jest otwór na pasy bezpieczeństwa dla psa, do których można zapiąć specjalne szelki samochodowe dla psa zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie i komforcie w czasie jazdy. Takie szelki posiadają stalową klamrę dopasowana do pasów samochodowych. Zwykle dodatkowo znajduje się zapięcie w postaci karabińczyka, który umożliwia zapinanie szelek do systemu ISOFIX albo uchwytów znajdujących się w bagażniku.

Zdjęcie ze strony producenta akcesoriów do samochodu dla psów – Kardiff

Przypięcie psa szelkami zabezpiecza go na wypadek nagłego hamowania, ale też ogranicza przemieszczanie się pupila po kabinie, co mogłoby rozpraszać kierowcę, a w razie nieszczęśliwego wypadku uniemożliwi psu ucieczkę.

Ostania metodą przewożenia pupila jest transporter. Doskonale sprawdza się w przypadku mniejszych piesków i szczeniąt. Można umieścić go na tylnej kanapie lub w przestrzeni bagażowej, jeśli transporter jest większych rozmiarów i nie zmieściłyby się na kanapie. Każdy transporter należy zabezpieczyć przed możliwością przemieszczania się, zapinając go pasami. Niektóre z transporterów są do tego odpowiednio przystosowane, ponieważ posiadają specjalne otwory na pasy bezpieczeństwa. Transporter można wyłożyć kocykiem, by zwierzakowi było przyjemniej. Najlepiej jednak wybrać wersję z antypoślizgowym spodem, by materiał nie przemieszczał się po spodzie transportera podczas jazdy. W transporterze można również zostawić ulubioną zabawkę, by umilić czas podróży.

4. Przerwy na siusiu i bieganie

Tak jak człowiek, pies również potrzebuje przerw w czasie podróży. Najlepiej by robić postoje regularnie, co 2-3 godziny. W trakcie postoju należy podać wodę lub jeśli jest na to właściwa pora – posiłek. Przerwa jest również potrzebna do załatwienia potrzeb fizjologicznych oraz rozprostowania kości. Wyjątek od regularnych przerw stanowi sytuacja, gdy pies w trakcie podróży śpi. Wtedy można zrezygnować z postojów do czasu, gdy pupil się obudzi lub gdy taka potrzeba pojawi się u innych towarzyszy podróży. Przestrzeganie powyższych zasad jest warunkiem komfortowej i bezpiecznej podróży. Warto również unikać jazdy w upale i przestrzegać absolutnego zakazu pozostawiania psa w samochodzie, nawet gdy wydaje się, że temperatura nie jest zbyt wysoka i nawet jeśli szyby zostaną uchylone.


5. Psi bagaż, czyli co koniecznie trzeba zabrać?

Przenośne poidło  – przyda się szczególnie latem, gdy nawadnianie na postojach może okazać się niewystarczające. Wtedy nawet w trakcie jazdy, bez konieczności częstego zatrzymywania, pies może napić się wody w samochodzie.Miska — a właściwie dwie: na karmę oraz na wodę. Przydadzą się w trakcie postojów, by zwierzak mógł się posilić i wygodnie napić się wody. Zapas jedzenia — ze względu na wrażliwy układ trawienny niewskazana jest nagła zmiana pożywienia, ponieważ mogłaby spowodować problemy żołądkowe. Dlatego zawsze warto mieć ze sobą zapas karmy, którą na co dzień żywi się pupil, na wypadek, gdyby okazało się, że w miejscu urlopu ta karma będzie niedostępna.

Trochę smakołyków i kilka zabawek — przydadzą się na umilenie czasu podróży, zapobieganie nudzie i w celu oswojenia psa z nowym miejscem.
Obroża albo szelki plus smycz  – niezbędne w trakcie podróży, jak i w miejscu, które jest celem podróży, by moc bezpiecznie wyprowadzać pupila na spacery czy krótkie przechadzki, by mógł rozprostować kości.
Kaganiec - na wypadek znalezienia się w miejscu, w którym jego założenie jest wymagane. Należy oczywiście pamiętać, by kaganiec dawał pupilowi możliwość swobodnego otwierania pyszczka. Istnieją bowiem takie wersje kagańców, które takiej możliwości nie dają, a jedynym sposobem
u psa na obniżenie temperatury ciała jest właśnie oddychanie przez otwarty pyszczek.
Identyfikator lub adresówka  – jest to element, w który powinna być wyposażona każda obroża czy szelki. Wydatek niewielki a pomaga zwierzakowi szybciej wrócić do właściciela, gdyby
w trakcie podróży czy wakacji  na przykład wystraszył się i odbiegł gdzieś dalej.
Posłanie — często wystarczy zwykły koc, ważne jest jednak, by było to posłanie, z którym piesek miał już wcześniej do czynienia. Chodzi tutaj o to, by miał znajomy zapach, daje to pupilowi poczucie bezpieczeństwa w przypadku, gdy musi przebywać w obcym miejscu.
Klatka lub kontener – może być przydatny nie tylko na czas podróży, ale również w sytuacji, gdy konieczne jest chwilowe unieruchomienie psa w jednym miejscu.
Środek na kleszcze — warto go zaaplikować przed wyjazdem, na kontrolnej wizycie u weterynarza, ponieważ szczególnie latem ryzyko złapania kleszcza jest dość duże.
Akcesoria do sprzątania i worki na odchody – przydatne zarówno w trakcie postojów, jak
i później.

Niezwykle ważne jest, by umieć się odpowiednio przygotować do każdej podróży
z pupilem. Przyzwyczajanie psa do podróżowania samochodem odpowiednio wcześnie gwarantuje spokojną podroż zarówno jemu, jak i jemu właścicielowi. Podobnie jak przestrzeganie podstawowych zasad oraz skompletowanie odpowiedniej wyprawki podróżnej psa gwarantuje mu bezpieczeństwo i komfort w trakcie jazdy samochodem. A zatem szerokiej drogi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *