Podłoże dla Świnki Morskiej

Podłoże dla świnki morskiej – jakie wybrać?

Podłoże w klatce dla świnek morskich to dość szeroki temat ze względu na to, że na rynku mamy do wyboru kilka rodzajów podłoża i każdy kto posiada świnkę i sprząta po swoim gryzoniu, ma na ten temat własną opinię. Zanim zdecydujemy się na stosowanie jednego rodzaju podłoża, powinniśmy wypróbować kilka rodzajów, aby na własnej skórze przekonać się jakie będzie dla nas najlepsze i czy będzie ono odpowiednie również dla naszego pupila. Jako właściciele uroczych świnek możemy pokusić się o użycie podkładów takich jak koce polarowe lub maty łazienkowe, jednak znacznie lepiej jest zastosować profesjonalne rozwiązania, które powstały specjalnie na potrzeby gryzonii. 

Rodzaje podłoża dla świnek morskich

Mata dry bed/ vet bed dla świnki morskiej

Maty Dry Bed robią coraz większą furorę wśród właścicieli zwierząt domowych. Dry Bed to specjalnie zaprojektowana mata, która przepuszcza wilgoć i ciecze pod spód, pozostając suchą na wierzchu. Oryginalna mata określana jest mianem Vet Bed. Jest to skrót od angielskich słów „veterinary bed”, a jej producentem jest angielska firma Petlife. Na rynku znajdziemy również produkty innych firm, które przyjęło się określać jako maty Dry Bed ze względu na to, że Vet Bed jest nazwą zastrzeżoną. VetBed są zwykle droższe i nieco lepszej jakości od konkurentów, jednak z roku na rok jakość Dry Bed jest coraz lepsza i wiele produktów typu dry bed nie odstępuje już jakością od oryginału. Zaletą mat Drybed jest to, że są dostępne w znacznie szerszej palecie wzorów i kolorów niż Vet Bed. Maty Vetbed/DryBed posiadają od spodu specjalną gumę z rowkami, która zapobiega przed ślizganiem się jak również odprowadza wilgoć na boki maty jeśli nie stosujemy innego chłonnego podłożą pod matą. Maty Dry Bed możemy prać w pralce co znacznie ułatwia sprzątanie po naszej śwince. Po każdym praniu matę należy rozczesać, po to aby na jej powierzchni nie powstawały kołtuny. 

Należy pamiętać, że stosując matę dry bed, musimy użyć dodatkowy rodzaj podłoża, który to będzie chłonąć wilgoć. Dry Bed sam w sobie nie posiada właściwości chłonnych, a jedynie przepuszcza ciesz niżej, dlatego pod jej spód powinniśmy zastosować podłoże takie jak ściółka, pellet, trociny lub podkład higieniczny dla zwierząt. Z podanych opcji najlepszym rozwiązaniem są podkłady higieniczne, ponieważ nie przyklejają się do maty tak jak pellet czy trociny.

Zalety Drybed:

zawsze sucha warstwa wierzchnia, przyjemny materiał, antyalergiczne;

Wady Drybed:

konieczność wyczesywania siana lub trocin przed upraniem, konieczność zastosowania dodatkowego podłoża chłonnego pod spód dry bed.

Trociny dla świnki morskiej

Trociny dla świnek morskich są dostępne na rynku i stosowane przez właścicieli od bardzo dawna i mają bardzo wielu zwolenników. Jest to jednak rozwiązanie, które wymaga od nas częstrzego sprzątania niż w przypadku np. mat dry bed, ponieważ trociny, na które nasiusia świnka zaczynają brzydko pachnieć. Jeśli zdecydujemy się na trociny to kluczowe jest abyśmy wybrali takie, które są odpylone. W przeciwnym razie narażamy naszego gryzonia na kichanie oraz możliwość wystąpienia alergii.

Trociny – zalety 

Dużym plusem trocin jest to, że świnki świetnie się czują na takim podłożu i zapewnia im  one dużo radości 

Trociny – Wady

Największą wadą trocin jest to, że potrafią się przyklejać do łapek przez co są obecne w całej klatce i poza nią. 

W naszym sklepie trociny oferowane dla wszystkich gryzoni są odpylone.

Dobrym rozwiązaniem jest dodanie do trocin siana, które urozmaici podłoże świnkom. 

Pellet dla świnki morskiej

Pellet to drewniany żwirek stosowany jako podłoże dla świnek morskich oraz innych zwierząt domowych. W naszym sklepie oferujemy pellet marki Super Pinio, który występuje w wersji standardowej lub zapachowej. Produkt pozostawia w otoczeniu klatki przyjemny i świeży zapach. Pellet dla świnki morskiej Super Pinio to niezbrylające podłoże wykonane w 100% z naturalnego drewna drzew sosnowych i świerkowych. Nie zawiera żadnych dodatków chemicznych. Pellet posiada bardzo wysoką wchłanialność oraz doskonale wiąże brzydkie zapachy. Granulki po kontakcie z moczem rozpadają się co pozwala określić zużycie podłoża. Żwirek drewniany Super Pinio można usuwać drogą sanitarną, co znacznie ułatwia czyszczenie klatki. 

Kluczowe jest to, aby warstwę pelletu zawsze pokryć warstwą trocin lub ściółki. Jest to ważne dlatego, że pellet jest bardzo nieprzyjemny dla delikatnych łapek świnek morskich, co może powodować, że na samym pellecie będą czuły się bardzo niekomfortowo. W ekstremalnych przypadkach stosowania samego pelletu może dojść do otarć lub nawet okaleczeń stóp zwierzęcia.   

Ściółka dla świnki morskiej

Ściółki dla świnek morskich w naszym sklepie występują w kilku wariantach. Mogą to być ściółki bawełniane, celulozowe lub też z włókien kokosowych. Są to bardzo miękkie i przyjemne dla gryzoni rodzaje podłoża. Zapewniają ciepło i są niezwykle przytulne dla naszych pupili. To puszyste i bardzo miękkie podłoża, które zostały wykonane z naturalnych surowców. Są idealne do moszczenia gniazda i zabawy. Są bardziej wydajne i znacznie bardziej chłonne niż standardowe trociny, a dodatkowo nie wymagają stosowania dodatkowego rodzaju podłoża. 

Podkłady higieniczne dla świnek morskich 

Podkłady to niezwykle higieniczne i sterylne rodzaje podłoża dla świnek. Możemy je stosować zarówno jako podkład pod maty dry bed lub też jako samodzielne podłoże. W tym drugim przypadku należy zwrócić uwagę czy nasza świnka nie podgryza podkładu, gdyż zwyczajnie może jej zaszkodzić. Podkłady higieniczne są bardzo chłonne, ale wymagają częstszej wymiany na suche niż w przypadku innych rodzajów podłoży. Plusem podkładów jest łatwość ich wymiany, gdyż nie wymaga to takiego nakładu pracy jak w przypadku chociażby pelletu czy  trocin. Podkłady sprawdzą się doskonale w przypadku różnego rodzaju problemów zdrowotnych wywołujących biegunki lub po zabiegach weterynaryjnych, po których zwierzak dochodzi do siebie.

Podkłady higieniczne – zalety:

czyste i sterylne; łatwość wymiany.

Podkłady higieniczne – wady:

Wymagają częstej wymiany. 

Żwirek dla świnki morskiej

Żwirek dla świnek morskich, o którym warto wspomnieć to żwirek silikatowy. Należy zaznaczyć, że pod żadnym pozorem nie można go stosować jako samodzielny podkład, gdyż może być przez gryzonie zjadany i może im zaszkodzić. Ten rodzaj podkładu stosujemy wyłącznie pod maty dry bed. Mata powinna być wycięta w taki sposób, aby świnka nie mogła się dostać do żwirku, czyli powinna być o kilka centymetrów większa niż dno klatki. Zaletą żwirków silikonowych, lub jak niektórzy je nazywają silikonowych, jest ich duża wydajność i ponadprzeciętna chłonność. Dodatkowo żwirek silikatowy zatrzymuje brzydkie zapachy, więc nie powinniśmy czuć zapachu moczu przynajmniej przez dwa tygodnie od położenia świeżego żwirku. Jeśli nasza świnka ma tendencję do wchodzenia pod matę dry bed to powinniśmy zamienić silikat na jedno z naturalnych podłoży takich jak pellet lub trociny. 

Podsumowanie

Jak widać z powyższego opisu mamy dość duży wybór jeśli chodzi o podłoża do klatek dla naszych świnek morskich. Po jednej stronie mamy miękkie i bardzo przyjemne, włochate maty dry bed, a z drugiej – mniej przyjemne, ale bardzo chłonne pellety. Niektóre z nich możemy stosować samodzielnie, a znowu inne powinniśmy stosować jednocześnie z innymi. To jaki rodzaj podłoża wybierzemy zależy wyłącznie od nas. Warto jednak w swojej decyzji posiłkować się tym jak na dany podłoże reaguje nasza świnka. W przypadku podłoża nie ma złego wyboru. Jeżeli będziemy systematycznie sprzątać klatkę naszej świnki i zapewniać jej nowe i świeże podłoże to wszystko będzie dobrze, a nasz zwierzak szczęśliwy. 

Warto na koniec zapamiętać, że pellet powinien być przykryty innym, miękkim rodzajem podłoża, a pod dry bed powinniśmy położyć coś bardzo chłonnego. Jeśli zdecydujemy się na trociny to kupujmy jedynie odpylone wersje.