Opinie o Nas
  • Kategorie
  • Szukaj
  • Żwirek dla Kota

Żwirki dla kotów

Żwirek dla kota to produkt, bez którego większość właścicieli kotów nie może się obejść. Jest to produkt, którego podstawowym zadaniem jest absorpcja wilgoci oraz pochłanianie brzydkich zapachów. Od momentu kiedy wynaleziono żwirki dla kotów domowych, ich życie jak i życie kocich właścicieli stało się o wiele łatwiejsze. Lata temu jako podłoże do kuwety wykorzystywano zwykły piasek dla kota . Aktualnie producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych rodzajów żwirków. Warto więc przed zakupem dowiedzieć się co nieco na ich temat, poznać różnice między poszczególnymi rodzajami oraz dowiedzieć się jakie mają właściwości. 

Jakie są rodzaje i czym się różnią żwirki dla kota?

Obecnie do wyboru mamy bardzo szeroką gamę żwirków higienicznych dla kotów i z roku na rok przybywa nowych produktów tego typu. Im więcej jest nowych produktów tym trudniej zorientować się jak należy wybrać, szczególnie osobom, które są początkującymi kociarzami. Najbardziej podstawowym różnica między żwirkami wynika z ich właściwości. Mamy więc żwirki zbrylające i niezbrylające. Zbrylanie się żwirku polega na tym, że przy kontakcie z cieczą jego granulki tworzą zwartą bryłkę, którą bardzo łatwo usunąć z kuwety łopatką. Jest to o tyle wygodnie, gdyż nie musimy wymieniać całej zawartości kuwety, a jedynie zbryloną część, którą uzupełniamy świeżą ściółką. W przypadku żwirków niezbrylających się takie bryłki się nie tworzą i raz na jakiś czas musimy wymienić cały żwirek z kuwety na nowy.

Druga różnica pomiędzy żwirkami wynika z materiału jaki został użyty do ich produkcji. Obecnie mamy do czynienia z kilkoma rodzajami materiałów, z których powstają żwirki jednak skupimy się na trzech, które do tej pory są najbardziej znane i najbardziej popularne wśród kociarzy. Chodzi tu o żwirki: 

  • bentonitowe
  • silikatowe (silikonowe)
  • drewniane

Podział żwirków dla kotów 

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, żwirki możemy podzielić ze względu na właściwości zbrylające na dwie grupy:

Zbrylający się żwirek dla kota

Zbrylające się żwirki dla kotów stanowią najczęściej wybieraną grupę produktów przez kocich właścicieli. Czym się charakteryzują żwirki, które się zbrylają? Odpowiedź znajduje się w samym pytaniu, ale co tak naprawdę kryje się za hasłem "zbrylający"? Do zbrylania się żwirku dochodzi w momencie jego kontaktu z cieczą lub kocim moczem. Granulki, które wchłaniają wilgoć "sklejają się" ze sobą tworząc zwarte bryłki żwirku wielkości piłki do golfa, które łatwo jest usunąć z kuwety. Pozostała część żwirku, do której wilgoć nie dotarła zachowuje swoją sypką konsystencję. Zatem za każdym razem, gdy kot nasika do kuwety cały jego mocz wraz granulkami żwirku stworzą zbitą bryłkę. Warto w tym miejscu dodać, że im lepszej jakości żwirek, tym bardziej zwarte i trwałe będą bryłki. 

Taka cecha żwirku sprawia, że z kuwety pozbywamy się jedynie wspomnianych już bryłek i kocich odchodów. Cała reszta żwirku pozostaje w kuwecie, a jedynie co jakiś czas uzupełniamy niedobór świeżym tak, aby utrzymać jego stałą głębokości na około 5 cm.    

Raz w miesiącu warto również przesypać żwirek do innego pojemnika i wyczyścić dokładnie kuwetę.

Żwirki zbrylające się znajdziemy wśród produktów bentonitowych oraz drewnianych w wersji Kruszon.

Niezbrylający się żwirek dla kota

Duża większość posiadaczy kotów używa wersji zbrylającej się, jednak są też tacy, którzy z powodzeniem używają wersji, które się niezbrylają. Jaka jest więc podstawowa cecha żwirków niezbrylających się? Otóż podstawową cechą tego typy ściółek jest to, że nie tworzą zwartych bryłek pod wpływem cieczy czy moczu kota. Pochłaniają oczywiście wilgoć i nieprzyjemne zapachy, ale poszczególne granulki nie kleją się do siebie, gdy wchłoną ciecz. Jakie to ma znaczenie dla kociego właściciela? Ta najważniejsza cecha żwirków powoduje, że w nieco inny sposób sprzątamy kuwetę. Nie sprzątamy jej za każdym razem, gdy kot zrobi "siusiu", a jedynie usuwamy na bieżąco jego odchody. Natomiast raz na jakiś czas wymieniamy całą zawartość kuwety, zastępując stary żwirek nowym. Częstotliwość z jaką wymieniamy żwirek zależy od rodzaju i jakości żwirku, a dokładnie od jego chłonności czyli tego jaką ilość wilgoci jest w stanie wchłonąć. W przypadku jednego kota, korzystającego z kuwety żwirek wymieniamy średnio raz na 2 do 4 tygodni. 

Żwirki niezbrylające się znajdziemy wśród żwirków silikonowych oraz drewnianych w wersji Pellet.

Z czego produkuje się żwirki dla kotów?

Żwirki dla kota produkuje się z różnych materiałów, które charakteryzują się duża chłonnością. Poniżej przestawiamy 3 najbardziej popularne grupy wyodrębnione ze względu na materiał z jakiego zostały wyprodukowane. 

1. Żwirek Bentonitowy 

Żwirek bentonitowy dla kotów należą do najbardziej popularnych tego typu produktów. Gdy skończyła się era, w której zwykły piasek dla kota stracił swoją pozycję to żwirki bentonitowe były pierwszymi, które zaczęto produkować na szeroką skalę. Wydajność tego typu ściółek zależy od ich jakości oraz od producenta. Najbardziej wydajne są żwirki o najdrobniejszych granulkach, które na opakowaniu posiadają słowo "Compact". 

Bentonitowe żwirki w swojej strukturze przypominają drobny, jasny żwir. Bentonit to rodzaju ilastej skały osadowej, która powstała na skutek procesów geologicznych trwających przez miliony lat. Cechą charakterystyczną tego surowca jest jego niezwykła zdolności do pochłaniania wody i wilgoci, co sprawia, że pęcznieje. Dlatego właśnie jest z powodzeniem stosowany do produkcji żwirków higienicznych dla kotów. 

Oprócz właściwości absorpcyjnych, żwirki bentonitowe mają inną cechę, która przemawia na ich korzyść. Chodzi o to, że w kontakcie z moczem kocim żwirki tego typu zbrylają się, dzięki czemu znacznie łatwiej usuwa się je z kuwety. 

Żwirki bentonitowe mogą mieć różną formę od większych i grubszych granulek po bardzo drobne przypominające piasek. Możemy spotkać zarówno wersję bezzapachowe jak i takie, które zostały nasączone jakimś aromatem co powoduje, że w większym stopniu niwelują brzydkie zapachy. Im drobniejszy jest żwirek tym bardziej jest on wydajny i lepiej się zbryla, jednak łatwiej jest go roznieść kotu poza kuwetę i może się nieco pylić.

Należy pamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno go spuszczać w toalecie. Żwirek bentonitowy pod wpływem cieczy tworzy coś co przypomina glinę lub cement, który trudno jest usunąć np. z podłogi. Jeśli postanowimy pozbyć się go w toalecie, grozi to zapchaniem rur kanalizacyjnych. 

Codzienne stosowanie żwirku bentonitowego wiąże się z usuwaniem jedynie zbrylonych grudek oraz odchodów kota. Cały żwirek warto wymienić raz w miesiącu, czyszcząc przy okazji dokładnie kuwetę. 

2. Żwirek silikonowy (silikatowe)

Żwirek silikonowy nie jest, jak mogłoby się wydawać, produkowany z silikonu. Nazwa "silikonowy" używana jest potocznie i nie jest prawidłowa. Żwirek silikonowy dla kota produkowany jest z żelu krzemionkowego inaczej silikażelu, zatem prawidłowa nazwa jaką powinniśmy używać to "żwirek silikatowy". Ze względu na popularność pierwszej nazwy w dalszej części będziemy używać obydwu określeń.  

Żel krzemiankowy to granulowata i porowata forma ditlenku krzemu, która powstaje syntetycznie z krzemianu sodu. Jest to naturalnie występujący minerał poddany oczyszczaniu i przetworzeniu do postaci granulatu. Żel krzemionkowy jest bezwonny i nietoksyczny. Stosuje się go głównie jako środek suszący lub osuszający powietrze. Stosowany jako pochłaniacz wilgoci z powietrza, zapobiega również powstawaniu pleśni i grzybów. Takie cechy silikażelu sprawiają, że jest to również znakomity środek do produkcji żwirków higienicznych dla zwierząt domowych. 

Silikonowy żwirek dla kota do niedawna można było kupić jedynie w wersji niezbrylającej, jednak od jakiegoś czasu można znaleźć na sklepowych półkach również wersje zbrylające. W grupie żwirków silikonowych znajdziemy wersje bezzapachowe jak i zapachowe.     

Ze względu na to, że są to głównie żwirki niezbrylające się to codzienne czyszczenie kuwety, w której stosujemy żwirek silikonowy polega na usuwaniu jedynie kocich odchodów, w momencie, gdy się pojawią. Jedynie raz na kilka tygodni wymieniamy całość i zastępujemy świeżym żwirkiem. Jest to też moment na dokładne umycie kuwety. Sygnałem do wymiany żwirku jest zmiana jego barwy na żółtą. 

Najbardziej wydajne w tej grupie są żwirki o drobnych granulkach określana mianem "compact". Typ compact jest jednak nieco droższy od standardowych produktów. 

Żwirek silikonowy jest przyjazny środowisku naturalnemu i można go bez przeszkód usuwać drogą sanitarną, czyli spuszczać w toalecie. W tym celu warto zawsze zapoznać się z etykietą produktu.

3. Żwirek drewniany 

Drewniany żwirek dla kota, jak sama nazwa wskazuje, produkowany jest z włókien drewna. Najczęściej wykorzystywane do tego jest drzewo sosnowe. Jest to najbardziej naturalna forma ściółki dla zwierząt domowych. Żwirki drewniane należą do grupy żwirków naturalnych , do których możemy zaliczyć również dość popularne żwirki kukurydziane oraz słomiane. Żwirek drewniany może mieć formę grubszych wałeczków (pellet), które niezbrylają się, a rozpadają na drobniejsze cząsteczki oraz formę trocin (kruszon), które się zbrylają w kontakcie z wilgocią. Dużą zaletą ściółek produkowanych z drewna jest to, że bez obaw możemy usuwać je prosto do naszej toalety, bez ryzyka zapchania rur czy negatywnego wpływu na środowisko. Ponadto żwirki drewniane posiadają naturalny, żywiczny zapach, który może powodować, że kot łatwo się do nich przekona. Zaletą tego typu produktów jest również to, że dobrze neutralizują brzydki zapach z kuwety. 

Zbrylający się drewniany żwirek dla kota (Kruszon)

  • wchłaniają mocz kota tworząc bryłki, które z łatwością usuniemy z kuwety. Resztę żwirku pozostawiamy w kuwecie, a niedobory uzupełniamy na bieżąco. Zużyty żwirek możemy wyrzucić prosto do toalety. 

Niezbrylający się drewniany żwirek dla kota (Pellet)

  • występują w nieco większych granulkach w postaci wałeczków. Wchłaniają wilgoć, a następnie rozpadają się na małe drobinki, które opadają na dno kuwety. Tak jak w przypadku wersji zbrylającej, żwirek drewniany niezbrylający możemy bez przeszkód usuwać drogą sanitarną. Codziennie usuwamy jedynie odchody kota, a cały żwirek wymieniamy raz na jakiś czas. 

Najważniejsze cechy żwirków dla kota

Bentonitowy Silikonowy Drewniany
ZBRYLANIE
Dobrze się zbryla Nie zbryla się

Wersja Pellet jest niezbrylająca, 

Wersja Kruszon się zbryla.

POCHŁANIANIE BRZYDKICH ZAPACHÓW

Dobrze pochłania brzydkie

zapachy. Należy dobrze czyścić

kuwetę, gdyż pozostałości bentonitu 

mogą zacząć brzydko pachnieć.

Dobrze pochłania brzydkie zapachy, 

jeśli jest wymieniany w odpowiednim 

czasie.

Bardzo dobrze pochłania

brzydkie zapachy.

WYGLĄD

Przypomina jasny, drobno zmielony żwir.

Wygląda jak przezroczyste granulki plastiku.  

W zależności od wersji może wyglądać jak małe wałeczki lub wiórki.

ZAPACH

Występuje zarówno w wersji bezzapachowej jak i zapachowej.

Występuje zarówno w wersji bezzapachowej jak i zapachowej.

Naturalny, żywiczny zapach.
WYDAJNOŚĆ

Średnio wydajny w wersji podstawowej.

Bardziej wydajny w wersji "Compact"

Dość wydajny.

Średnio wydajny w wersji podstawowej.

Bardziej wydajny w wersji "Compact"

JAK AKCEPTUJE GO KOT?

Dobrze akceptowany przez większość kotów.

Nie jest dobrze akceptowany przez dużą ilość kotów. Mogą go nie akceptować również kocięta. 

Dobrze akceptowany.
CZYSZCZENIE KUWETY

Z kuwety usuwamy odchody i zbrylony

żwirek każdego dnia. Raz na jakiś czas

czyścimy kuwetę i wymieniamy żwirek.

Nie można usuwać w toalecie, gdyż grozi

to zapchaniem rur kanalizacyjnych. 

Kuwetę czyścimy raz na jakiś czas wraz

z wymianą żwirku. Codziennie usuwamy

tylko stałe odchody. Większość żwirków

silikonowych możemy usuwać do toalety. 

Czyścimy w zależności od wersji.

Żwirki drewniane możemy usuwać

bezpośrednio do toalety.