Opinie o Nas
  • Kategorie
  • Szukaj
  • Karma dla Królika

Brak produktów do wyświetlenia

Karma dla królika 

Karma dla królika, jakby się mogło wydawać to nie tylko gotowe, komercyjne pożywienie, tak jak jest to w przypadku kotów i psów. Oczywiście możemy podawać naszym królikom specjalnie przygotowany granulat.  Najlepszym i najzdrowszym pokarmem dla królików jest świeża trawa i zioła, które to porastają niezliczone polskie łąki. Problem polega na tym, że niewielu właścicieli królików posiada przydomową łąkę, na którą może wypuścić swojego pupila. I tu z pomocą przychodzą producenci naturalnego siana, które w warunkach domowych jest najlepszym zamiennikiem świeżej trawy łąkowej.  

Siano nazywane jest "chlebem królika", ponieważ w jego codziennej diecie powinno się go znaleźć od 70 do 80 %. 

Siano dla królika - dlaczego jest takie ważne?

Przewód pokarmowy królików jest bardzo słabo umięśniony, przez co przesuwanie pokarmu jest utrudnione. Siano zawiera bardzo dużo włókna, które pomaga przesuwać pokarm przez jelita i powoduje, że przewód pokarmowy wraz z żołądkiem cały czas pracują. Dodatkowo siano równoważy zachodzący w jelitach proces fermentacji i zapobiega powstawaniu tzw. kamieni jelitowych, czyli nagromadzonych niestrawionych substancji.

Siano jako naturalny pokarm dzikich królików wspomaga również proces ścierania stale rosnących króliczych zębów. 

Należy pamiętać, że wilgotne czy spleśniałe siano nie nadaje się dla królika i może mu zaszkodzić. Zawsze należy sprawdzić siano zanim podamy je naszemu pupilowi. Siano najlepiej podawać królikowi w paśniku lub w metalowych zawieszkach przeznaczonych do tego celu. Wiele osób kładzie sianko na podłodze klatki co jest wygodnie dla zwierzaka, jednak takie siano szybko się brudzi, a królik może się na nie załatwiać co powoduje, że będziemy zmuszeni je często wymieniać.  

Zioła dla królika 

Zioła należą, zaraz po sianie, najważniejszej grupy pokarmów, jakie powinniśmy podawać naszym uszakom. Według różnych źródeł powinny stanowić przynajmniej 10 % dziennej diety królika. Zioła dostarczają wielu kluczowych dla funkcjonowania organizmu składników takich jak: tłuszcze, białka, węglowodany, minerały i szereg witamin. Zioła stanowią niezastąpione urozmaicenia króliczej diety.  W naszym sklepie znajdziemy specjalnie przygotowane i  spakowane zioła typu: mniszek, babka szerokolistna

i lancetowata, krwawnik i rumianek. Jeśli chcemy zapewnić swojemu królikowi świeże zioła to nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy zasadzili sami zioła w naszym ogródku, balkonie czy kuchni. 

Sucha karma dla królika 

Karma dla królika to również gotowy pokarm, który możemy stosować jako dodatek do siana i ziół. Sucha karma to tzw. granulat dla królika, czyli specjalnie dobrane i obrobione poprzez ekstrudację pożywienie. Tego typu produkty to zwykle suche granulki, które zawierają zmielone i wysuszone składniki dobrane według zasady "wszystko w jednym", czyli zawierające wszystkie niezbędne substancje odżywcze. Pomimo, że wielu producentów tego typu karm zakłada, że mogą być stosowane jako pokarm podstawowy to z przyjmuje się, że granulat nie powinien przekraczać 10 - 15 % dziennej diety. Stosująć wyłacznie karmy suche narażamy naszego pupila na szybki przybieranie na wadze, a w konsekwencji i otyłość, gdyż tego typu pokarm w dłuższym terminie może być o wiele bardziej tuczący niż zwykłe siano. 

W tej grupie karm dla królików znajdziemy, oprócz granulatu, mieszanki warzywno-ziołowo-owocowe. Są to swego rodzaju musli, których składniki zostały wysuszone, a nie poddane procesowi ekstrudacji i mieleniu. Tego typu pokarm to prawdziwa głębia 100 % naturalnych i starannie wyselekcjonowanych składników, które w dodatku posiadają wyjątkowe walory smakowe i są bardzo chętnie spożywane przez zwierzęta. W mieszankach tych znajdziemy np. suszoną pietruszkę, siano, suszony chleb świętojański, suszone warzywa, suszone zioła i owoce.

Kolby dla królika 

Kolby to bardziej rodzaj przekąski niż karmy podstawowej. Jak sama nazwa wskazuje są to uformowane w kształcie kolby składniki takie jak warzywa, zboża, warzywa i owoce. Tego typu przekąski możemy stosować na zmianę z karmą suchą. Składniki zastosowane przy produkcji kolb są poddawane specjalnemu procesowi suszenia, którego temperatura nie przekracza 65ºC i trwa do kilku godzin. Fakt, że przy produkcji kolb nie stosuje się wysokich temperatur pozwala na zachowanie znacznie większej ilości związków mineralnych i witamin niż w przypadku karm, które są obrabiane metodą wypiekania. Na kolby stosuje się dodatkowe polewy, które dodatkowo zachęcają królika do jedzenia. Kolby podwieszamy w klatce lub mocujemy za pomocą specjalnych zawieszek. Przez swoją wyjątkową twardość kolby wspomagają proces ścierania zębów u królików.