Smycze Flexi

Smycz Flexi dla psa

Smycz dla psa to akcesorium, które jest niezbędne w obecnych czasach. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie i komforcie Twojego pupila to musisz posiadać smycz. Nasz sklep oferuje szeroki wachlarz smyczy dla psów, a w nich znajdziemy szczególnie interesujące i funkcjonalne smycze Flexi. Jeśli chodzi o smycz tej marki to posiadamy warianty dla każdej wielkości psa. Sprawdzą się one doskonale zarówno w przypadku małych jak i dużych ras. 

Smycz flexi – na czym polega jej fenomen

Smycz Flexi w języku angielskim określa się jako  „Retractable leash”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza smycz wysuwaną i chowaną, jednak przyjęło się, stosowanie określenia smycz dla psa automatyczna. Firma Flexi jest prekursorem, jeśli chodzi o produkcję smyczy automatycznych i właśnie dzięki temu, że zaczęła jako pierwsza to jest najbardziej znana nie tylko w Polsce ale i na świecie. Jest to niemiecka marka, która istnieje na rynku od 1972 roku. Dzięki swojemu pomysłowi stała się światowym liderem w produkcji smyczy automatycznych co potwierdza ilość państw, w których możemy kupić produkty tej marki, która przekracza 90.

Skąd zwział się pomysł na smycz automatyczną?

Pomysł na tego typu smycz narodził się w głowie założyciela firmy podczas spaceru ze swoim ukochanym psem, który był typem odkrywcy lubiącym obwąchiwać i myszkować gdzie popadnie. Ów opiekun zaczął się zastanawiać jak może dać trochę więcej luzu i wolności w swojemu pupilowi w trakcie spaceru nie tracąc nad nim kontroli. Tak właśnie narodził się pomysł na smycz automatyczną, która będzie się łatwo wyciągnąć i wciągać automatycznie. Prototyp smyczy dającej swobodę powstał na bazie przebudowanego mechanizmu piły mechanicznej. Pomysł przez pewien czas dojrzewał, powstawały kolejne prototypy, aż w końcu stał się standardem branżowym i flagowym produktem firmy.

Niemiecka jakość

Automatyczne smycze flexi to dość złożone i bardzo precyzyjne produkty. Właśnie do tych smyczy przekonało się już wiele milionów opiekunów psów na całym świecie. Produkty są wynikiem niemieckiej precyzji, pomysłowości i staranności. Wszystkie smycze charakteryzują się bardzo wysoką jakością wykonania, która bazuje przede wszystkim na doskonałych i trwałych materiałach oraz wielu latach doświadczenia. Każdy model smyczy Flexi jest w całosci składany ręcznie. Wszystkie modele poddawane są przeróżnymi kontrolom jakości zanim opuszczą zakład i trafią do właścicieli psów. Dzięki takiemu podejściu produkty tej marki są niezwykle wytrzymałe i są w stanie znieść szaleństwa nawet wszystkich psów, nawet tych z największą energią. 

Filozofia marki 

Smycz automatyczna dla psa Flexi powstała z miłości właśnie do tych zwierząt. Pies dla wielu opiekunów to coś więcej niż tylko zwierzę domowe. Jest on członkiem rodziny, lojalnym towarzyszem życia opiekuna. Psy dają nam wiele radości i zabawy, potrafią współczuć, tęsknią gdy nas nie ma, a jeśli trzeba to przyniosą kapcie. To właśnie psy powodują, że czujemy się potrzebni, dają nam tak dużo żądając w zamian naprawdę niewiele. Jedną z rzeczy, których nie powinniśmy żałować naszym podopiecznym jest ruch na świeżym powietrzu, którego to psy bardzo potrzebują. Mają w końcu, szczególnie w młodym wieku, niespożyte pokłady energii, którą należy spożytkować.   

To właśnie spacer z psem pozwala wyzwolić energię drzemiąca w psie. Smycz Flexi z długim sznurkiem lub taśmą pozwala psu poruszać się niemal zupełnie swobodnie. Pies ma smyczy automatycznej dostaje dodatkową przestrzeń zawsze, gdy tego potrzebuje i dzięki temu może swobodnie odkrywać otoczenie. To wszystko bez zmuszania opiekuna do zatrzymywania się i czekania na psa za każdym razem, gdy ten przystanie żeby coś obwąchać. Badania przeprowadzone przez firmę Flexi pokazują, że pies na smyczy automatycznej porusza się do do 3 razy więcej niż na smyczy klasycznej, dzięki czemu łatwiej utrzyma stosowną sylwetka i zdrowie. Dzięki smyczy automatycznej Flexi Twój pupil ma znacznie więcej okazji do biegania w tą i z powrotem, przystawania i obwąchiwania. Spacer z tego typu smyczą staje się bardziej komfortowy zarówno dla właściciela jak i psa. 

Wady i zalety smyczy automatycznej 

Zalety smyczy Flexi

 • idealna do nauki posłuszeństwa lub tresury psa,
 • sprawia, że spacer jest bardziej komfortowy zarówno dla właściciela jak i psa,
 • daje psu znacznie więcej swobody przy minimalnym zaangażowaniu właściciela,
 • wykonana z wysokiej jakości materiałów.

Wady smyczy Flexi

 • nie nadaje się dla psów ciągnących na smyczy,
 • nie nadaje się dla psów skaczących na inne psy czy ludzi,
 • smycz może sprawiać dużo kłopotów osobom, które nie potrafią się z nią odpowiednio obchodzić szczególnie w przypadku aktywnych psów,
 • w przypadku szarpnięcia plastikowa rączka smyczy znacznie łatwiej wypada z dłoni niż smycz klasyczne.  

Oferta marki Flexi jest niezwykle szeroka. Każdy znajdzie odpowiedni dla siebie model smyczy automatycznej. Do wyboru mamy 211 wariantów produktów z 8 kolekcji takich jak: 

 • New Comfort
 • New Classic
 • Viaro
 • Project
 • Giant
 • New Neon
 • Collection
 • Glam
 • Leather

W 2010 roku Flexi otrzymało prestiżową nagrodę „Marka stulecia”. 

Jak działa smycz automatyczna Flexi?

Jak już wspomnieliśmy na początku smycze flexi to dość skomplikowane produkty. Posiadają specjalnie zaprojektowane mechanizmy, których zadaniem jest wsuwanie lub wysuwanie taśmy smyczy. Cały mechanizm ukryty jest w bardzo eleganckiej obudowie z wygodna rączką. U góry obudowy znajduje się przycisk, dzięki któremu możemy dowolnie zmieniać ustawienia mechanizmu. Mamy do wyboru 3 tryby działania. 

1. Tryb luźnej smyczy  

Podstawowe ustawienie luźnej smyczy polega, jak sama nazwa wskazuje, na tym, że pies bez problemu może oddalać się od nas na odległość ograniczoną przez całkowitą długość taśmy, czyli w zależności od modelu na 3 do 8 m. W tym trybie taśma luźno wysuwa się z obudowy, gdy pies się od nas oddala i wsuwa automatycznie w momencie, gdy nasz podopieczny do nas wraca. 

2. Tryb blokowania

Jest to tryb, który uruchamiany przez naciśnięcie przycisku znajdującego się u góry obudowy smyczy. Dzięki temu blokujemy możliwości wysuwania się smyczy ograniczając tym samym możliwość oddalania się psa. Dzięki temu trybowi jesteśmy w stanie dać psu sygnał smyczą, żeby do nas powrócił czy też przyciągnięcia pupila, gdy jest nieposłuszny. W tym trybie, gdy tylko zdejmiemy palec z przycisku blokującego, smycz wraca do trybu 1 czyli luźnej smyczy. 

3. Tryb automatycznej blokady

Jest to tryb bardzo zbliżony do trybu 2 z tym, że nie musimy naciskać przez cały czas przycisku blokującego. Wystarczy, że jeden raz przesuniemy specjalny suwak blokujący i nasza smycz zostaje trwale zablokowana na wybranej przez nas długości i staje się niejako klasyczną smyczą, która ani się nie wysuwa ani nie wsuwa. Po odblokowaniu przycisku wracamy do trybu 1.  

Instrukcja stosowania zalecana przez producenta

W przypadku, gdy smycz typu flexi (ze sznurkiem lub z taśmą) zamoknie, należy całkowicie wyciągnąć ją z obudowy włączając przy tym blokadę hamulca. Następnie zostawiamy sznurek lub taśmę w suchym miejscu na noc do wyschnięcia. Przed włożeniem do obudowy należy dokładnie wyczyścić sznurek lub taśmę z brudu jak i wnętrze obudowy. Mocne otarcia lub ugryzienie smyczy przez psa mogą doprowadzić do uszkodzenia i w konsekwencji zerwania smyczy. W takim przypadku należy zaprzestać z korzystania ze smyczy.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI ZALECANE PRZEZ PRODUCENTA

Smycz flexi zapewnia właścicielowi jak i psu duży komfort spacerowania, jednak aby zapewnić sobie i zwierzęciu bezpieczeństwo należy używać smyczy Flexi w odpowiedni sposób. Poniżej przedstawiamy zalecenia producenta Niemniej jednak: używaj smyczy flexi wyłącznie w odpowiedni sposób!

 • Nigdy nie używaj smyczy flexi do przywiązywania psa np. przed sklepem. 
 • Zawsze trzymaj smycz w dłoni. 
 • Nie chwytaj za sznurek lub taśmę od smyczy, ponieważ możesz się zranić. 
 • Nie owijaj taśmy ani sznurka wokół części ciała, gdyż możesz się zranić. 
 • Pętla zabezpieczająca: Oprócz obroży należy zawsze używać dołączonej pętli zabezpieczającej. W przypadku zerwania się smyczy pętla bezpieczeństwa zapobiega odbiciu się linki lub taśmy. 
 • Regularnie sprawdzaj obrożę swojego psa.
 • Podprowadź psa do blisko siebie, gdy zbliżają się inne osoby lub zwierzęta.
 • Funkcji stałego zatrzymania używaj tylko podczas wyprowadzania psa przy nodze na krótkiej smyczy. 
 • Dzieci nie powinny mieć możliwości używania smyczy elastycznej.
 •  Nie otwieraj obudowy smyczy bez potrzeby, gdyż istnieje ryzyko zranienia ze względu na naprężony mechanizm sprężynowy. 
 • Sprawdź swoją smycz Flexi przed każdym użyciem. Nawet materiały wysokiej jakości ulegają zużyciu. 
 • Jeśli smycz typu flexi (smycz sznurkowa lub taśmowa) zamoknie, wyciągnij ją całkowicie z obudowy, aktywuj blokadę hamulca i pozostaw do wyschnięcia na noc. Usuń przylegający brud z taśmy / sznurka i pancerza przed zaciągnięciem smyczy. 
 • Silne otarcia lub uszkodzenia – często spowodowane ugryzieniem – mogą uszkodzić sznurek lub taśmę. W takim przypadku prosimy o zaprzestanie używania smyczy typu flexi.