• Kategorie
  • Parametry
  • Drapaki dla Kota

Drapak dla kota – czy faktycznie jest niezbędny?

Każdy właściciel kota wie, bo często przekonał się o tym na własnej skórze, że ich pupile uwielbiają drapać i jest to normalnym kocim zachowaniem. Ale dlaczego kot drapie? Otóż koty drapią z wielu powodów. Najbardziej popularnym jest chyba to, że drapanie pomaga im ścierać za długie pazury. Ale to nie wszystko. Koty drapią również dlatego, ponieważ właśnie w ten sposób komunikują się z innymi kotami. Dzieje się tak ponieważ ślady zarówno wizualne jak i zapachowe jakie kot pozostawia drapać różnego rodzaju powierzchnie, są informacją dla innych kocich łowców. Nie wiele osób wie, ale w trakcie drapania kot zostawia również sygnał zapachowy. Pomiędzy opuszkami jego palców znajdziemy specjalne gruczoły, które wydzielają charakterystyczny zapach, za pomocą którego koty zwyczajnie znaczą teren. Drapiąc, koty ćwiczą również więzadła, które są odpowiedzialne za wysuwanie pazurów w momencie, gdy kot poluje.

Drapanie mebli i różnego rodzaju przedmiotów w domu nie jest jednak pożądanym zachowaniem z perspektywy właścicieli i może wygenerować dodatkowe koszty związane z naprawą lub wymianą np. mebli. Aby więc zapobiec drapaniu wszystkiego co wpadnie w kocie pazurki należy rozpocząć naukę oduczania złego nawyku oraz zapewnić zwierzęciu odpowiedni drapak, na którym skupi swoją uwagę i energię. 

Co to jest właściwie drapak dla kota?

Drapak to jedno z podstawowych akcesoriów, które powinien zapewnić swojemu kociemu podopiecznemu każdy właściciel Mruczka. Drapaki dla kota to akcesoria stworzone specjalnie do tego, aby nasz kot je drapał. Są to przedmioty niezbędne, gdyż każdy kot z natury ma wykształcony nawyk drapania i nie ma możliwości oduczenia go takiego zachowania. To co jesteśmy w stanie zrobić to nauczyć naszego podopiecznego drapania przeznaczonego do tego przedmiotu, czyli właśnie drapaka dla kota. Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów drapaków. Od bardzo prostych, tekturowych, po bardzo rozbudowane, sięgające nawet do sufitu drzewka z domkami. Kocie drapaki możemy dobrać w zależności od wielkości kota oraz jego potrzeb. Ważne jest również to czy mamy w domu jednego czy kilka kotów. Warto też zwrócić uwagę na wielkość mieszkania czy pomieszczenia, w którym umieścimy drapak. Jeśli posiadamy dużego kota to drapak powinien być wysoki. Takie drapaki dla dużych kotów powinny mieć co najmniej najmniej 100 cm długości. Dobrym rozwiązaniem byłby duży stojak lub drzewko. Drapaki dla kotów w formie drzewka mają nawet po kilka kondygnacji i zwykle posiadają wbudowany domek. Takie rozwiązanie sprawia, że kot nie będzie się na nim nudził i wzmoże swoją aktywność fizyczną.

image

Natomiast w domu, w którym mieszka kilku kotów możemy potrzebować kilku drapaków, ponieważ koty mogą niechętnie dzielić się jednym ze względu na to, że są to stworzenia dbające o swoje terytorium.

W przypadku, gdy nasze warunki mieszkaniowe nie pozwalają na postawienie dużego drapaka to powinniśmy zaopatrzyć się w drapak na ścianę (np. drapak narożny) bądź prosty drapak na podstawce. Takie drapaki dla kota nie zajmują zbyt dużo miejsca, a drapak ścienny daje możliwość łatwego umiejscowienia go w taki sposób, aby idealnie odpowiadał wielkości kota.

 

Jeżeli przy wyborze drapaka kluczowa jest cena to dobrym rozwiązaniem będzie kartonowy drapak dla kotów. Mimo, że jest on zbudowany z mniej wytrzymałego materiału niż drewno to ze względu na swoją konstrukcję taki miękki, tekturowy drapak dla kota również spełnia swoje zadanie, czyli zaspokaja potrzebę drapania.

Kocie drapanie jest uciążliwe, jednak – wbrew obiegowym opiniom – czworonogi nie niszczą domowych sprzętów złośliwie. Ich działanie podyktowane jest instynktem i wrodzonymi potrzebami. Gdy się je zrozumie, łatwiej oduczyć kota drapania drogich mebli. Drapaki dla kotów mogą rozwiązać ten problem, ale na początku musimy kota nauczyć jak z nich korzystać.

Jak nauczyć kota korzystania z drapaka?

Naukę korzystania z drapaka, najlepiej rozpocząć w momencie, gdy nasz pupil jest jeszcze bardzo młodym kociakiem. W tym bowiem wieku najłatwiej jest wpoić mu odpowiednie dla nas zachowania. Nie należy się jednak martwić, jeśli nasz kot jest już dorosły, ponieważ takiego kota również możemy nauczyć korzystać z drapaka. Zajmie nam to jednak trochę więcej czasu.

Kluczowe w zachęceniu kota do drapania drapaka jest wybór odpowiedniego dla danego Mruczka drapaka. Jeśli Twój kot lubi drapać boki kanapy lub tapetę na ścianie to warto kupić ścienny drapak dla kota lub prosty słupek, gdyż taki rodzaj szybciej kota zainteresuje. Jeżeli natomiast Twój pupil wyżywa się na dywanie lub dziurawi wycieraczkę to lepszym pomysłem będzie kupno płaskiego drapaka np. z tektury falistej.  

Drugim istotnym czynnikiem jest prawidłowe ustawienie samego drapaka. Jeśli kot ma już swoje miejsce, w którym drapie to tam należy umieścić drapak. Ogólna zasada brzmi tak, że nowy drapak należy umieścić tam, gdzie kot przebywa najczęściej. Zwykle jest to miejsce, w którym sami właściciele spędzają najwięcej czasu. Warto więc na pierwsze próbne miejsce ustawienia drapaka wybrać salon. 

No i trzecim elementem nauki jest zachęta do drapania właśnie drapaka. Warto w tym momencie pokazać kotu, że drapanie wyznaczonego do tego akcesorium, wiąże się z otrzymaniem nagrody. Warto więc na samym początku nauki kłaść na drapak smakołyk. Może to bowiem zachęcić kota do wchodzenia na drapak, a w konsekwencji i do samego drapania. Należy też za każdym razem, gdy kot drapie drapak, nagrodzić go smakołykiem. Wzmacnia to przekonanie u kota, że właśnie to powinien robić. 

Jeżeli Twój kot reaguje na kocimiętkę, warto spryskać drapak tym właśnie specyfikiem. W przypadku kotów, które kocimiętkę mają z nic, może pomóc pokropienie drapaka walerianą. 

Kolejnym sposobem jest drapanie drapaka samemu, gdy widzi to kot. W ten sposób pokazujemy mruczkowi jak się robi. 

Dowiedz się również jakie jeszcze akcesoria dla kota należy posiadać.