Opinie o Nas
  • Kategorie
  • Szukaj
  • Obroże dla Psa

Brak produktów do wyświetlenia

Obroża dla psa

Obroża to jeden z kilku akcesoriów dla psa, które musi posiadać każdy właściciel czworonoga. Jest niezbędna za każdym razem, gdy chcemy wybrać się z naszym czworonogiem na spacer. Jest to jednocześnie produkt, który wpływa na komfort bądź jego brak, a nawet zdrowie Twojego pupila. Kluczowe jest zatem, aby wybrać odpowiednią obrożę i idealnie ją dopasować po to, aby codzienne spacery sprawiały psu przyjemność, a nie były przykrym doświadczeniem. Na rynku mamy do wyboru szereg obroży, które są wykonane z różnych materiałów i przystosowane do różnych wielkości psów. Do wyboru mamy produkty materiałowa, taśmowe, z tworzywa sztucznego czy nasączonych specjalnymi substancjami, które działają przeciw pchłom i kleszczom. 

 image

Jaki rozmiar obroży będzie odpowiedni?

 

Obroża dla psa nie może być ani zbyt luźna, ani za ciasna. W tym momencie warto zastosować zasadę dwóch palców. Zasada ta w praktyce oznacza, że obroża jest odpowiednio dopasowana w momencie, gdy po zapięciu jej na szyi psa będziemy w stanie bez większych problemów włożyć pod nią dwa palce. Jeśli z łatwością włożymy trzy lub nie włożymy nawet jednego to będzie to oznaczać, że źle dopasowaliśmy obrożę. Zanim zakupimy obrożę należy zmierzyć obwód szyi psa i na tej podstawie znaleźć odpowiedni produkt.  


Istotne jest również to, aby w momencie zakładania obroży upewnić się, że obejmuje one dwa kręgi szyjne zwierzęcia. Warto też sprawdzić czy nie zawiera żadnych wystających elementów, które mogłyby zranić psa lub spowodować otarcia.

 

Niektóre rasy psów np. charty, posiadają bardzo delikatną szyję. W przypadku takich ras należy zaopatrzyć się w specjalną obrożę dla psów, która różni się kształtem od klasycznych produktów. Obroże przystosowane dla chartów są o wiele szersze od standardowych modeli w części od strony krtani i zwężają się w kierunku karku. Taki kształt sprawia, że nacisk na szyję w momencie szarpnięcia smyczy rozkłada się na większej powierzchni, przez co jest znacznie delikatniejszy. 

 

Dla psów małych i średnich zaleca się stosowanie obroży o szerokości  od 1,5 do  2 cm. Dla psów dużych zalecana szerokości to 2,5 cm do 4 cm. Dobór odpowiedniej szerokości obroży do wielkości psa jest o tyle istotne, że zbyt wąska może wpijać się w skórę psa powodując otarcia.

 

 Obroże dla psów - rodzaje


Oprócz różnych rozmiarów i kolorów, obroże możemy podzielić na kilka kategorii w zależności od ich właściwości. Oprócz klasycznych produktów do wyboru mamy również kolczatki, obroże uzdowe (kantary), świecące, antyszczekowe, półzaciskowe czy obroże na kleszcze i pchły.


Klasyczne - są to standardowe obroże dla psów wykonane najczęściej z taśmy nylonowej lub skóry. Przy obrożach z taśmy stosuje się z reguły zapięcia z tworzywa sztucznego, co sprawia, że cały produkt jest bardzo lekki. Obroże klasyczne należą do najtańszych.


Kolczatki - mają za zadanie wspomóc opiekuna psa w oduczeniu zwierzęcia ciągnięcia na smyczy. Zbudowane są z metalu tworzącego łańcuszek z kilkunastoma kolcami skierowanymi do wewnątrz. Kolczatka powstrzymuje psa przed ciągnieciem smyczy, gdyż ostre elementy powodują nieprzyjemny ucisk na szyję. 


Kantar - działanie kantaru, również wspomaga właściciela, którego pies ciągnie smycz. Kantar dla psa jest również zwany obrożą uzdową, gdyż w budowie przypomina kantar koński. W przeciwieństwie do kolczatki nie powoduje jednak bólu, a jedynie odwraca głowę zwierzęcia, gdy ten próbuje wyprzedzić opiekuna.


Świecące - tego typu obroża dla psa jest niezastąpiona w trakcie nocnych oraz późno wieczornych spacerów. Są to najczęściej obroże dla psa typu LED, dzięki którym nasz pupil jest widoczny z daleka nawet po zmroku. Jest to akcesorium, które zwiększa bezpieczeństwo czworonoga szczególnie podczas spacerów w mieście, gdzie mamy do czynienia ze wzmożonym ruchem samochodowym na drogach. Kierowca pojazdu jest w stanie spostrzec psa noszącego obroże LED znacznie wcześniej i odpowiednio wcześnie zareagować w przypadku, gdy ten wybiegnie na drogę. 


Antyszczekowe - pomagają oduczyć psa nadmiernego szczekania. Do obroży zamontowany jest niewielki element, który w zależności od typu obroży, może emitować impulsy elektryczne, dźwiękowe lub wibracje. Takie impulsy emitowane są w momencie, gdy pies zaczyna szczekać, co sprawia, że pies się rozprasza i przestaje szczekać. Impulsy działają niemal jak komenda właściciela. 


Półzaciskowa - produkt stworzony specjalnie dla psów, których obwód szyi jest zbliżony lub większy niż obwód ich głowy. Można ją również stosować w przypadku psów, które potrafią wyślizgnąć się ze standardowej obroży. W modelu półzaciskowym znajdziemy mechanizm, który uniemożliwia wyślizgnięcie się zwierzęcia, ponieważ za każdym razem, gdy pies zaczyna ciągnąć smycz, obroża półzaciskowa zmniejsza swój obwód i bardziej zaciska się wokół szyi psa. Obroże tego typu nie posiadają klamry zapinającej i są zakładane bezpośrednio  przez głowę. Na taką obrożę powinny zdecydować się również właściciele psów długowłosych takich jak np. owczarki niemieckie długowłose, gdyż brak klamry eliminuje przypadkowe zatrzaskiwanie sierści psa w momencie zapinania obroży klasycznej. 


Przeciw kleszczom i pchłom - są to obroże, które pełnią wyłącznie funkcję ochronną przed pasożytami zewnętrznymi. Nie ma możliwości podpięcia do nich smyczy. Zakładamy je na zwierzę jedynie w celu odstraszania lub pozbycia się kleszczy lub pcheł. W przypadku wyjścia na spacer musimy dodatkowo skorzystać z np. obroży klasycznej. Obroża na kleszcze to specjalny pasek nasączony substancją czynną lub ekstraktami eterycznymi, które zabijają owady lub skutecznie je odstraszają. Są to produkty warte polecania dla każdego właściciela psa ze względu na profilaktykę. Obecnie mamy do czynienia z występowaniem kleszczy nie tylko na terenach wiejskich i w lasach, ale również w parkach czy trawnikach miejskich. 

 

Właściciele czworonogów mogą jako zamiennik dla obroży zastosować szelki dla psów, które w ostatnich latach zdobywają coraz więcej zwolenników zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Szelki mogą w niektórych przypadkach okazać się bardziej komfortowym rozwiązaniem dla pupila.



 

 

 

  • Sklep zamknięty

Sklep tymczasowo niedostępny