Mata chłodząca dla Psa

Maty chłodzące dla psów

Podczas gorącego lata Twój  pies odczuwa upał jeszcze bardziej niż Ty. Psy nie mogą się ochłodzić, pocąc się tak samo jak ludzie. Nasi czworonożni przyjaciela mogą pocić się jedynie w bardzo niewielkim stopniu. Psie gruczoły potowe znajdują się wyłącznie na nosie oraz opuszkach łap. Głównym sposobem, w jaki pies się ochładza jest natomiast intensywne dyszenie. Dochodzi wtedy do szybkiej wymiany powietrza i w efekcie temperatura ciała psa obniża się. Niestety samo dyszenie może nie wystarczyć, kiedy jest bardzo gorąco i wilgotno.

Wielu właścicieli psów zauważyło, że w upalne dni psy wolą leżeć na płytkach czy kafelkach, będąc w mieszkaniu, lub w miejscach, które są wybetonowane, gdy przebywają na zewnątrz. To jest również psi sposób na schłodzenie się, ponieważ powierzchnie ceramiczne i betonowe są zwykle chłodniejsze, szczególnie wtedy, gdy są zacienione. 

Mata chłodząca dla psa jest zatem dobrą opcją do rozważenia. Chociaż zwykłe legowisko zapewnia psu komfort, jest jednak zbyt ciepłe, gdy temperatury przekraczają 30 ℃. Maty chłodzące dla psów mogą jednocześnie zapewnić psu wygodę jaką daje zwykłe legowisko jak i przyjemne ochłodzenie. Zaleca się je szczególnie w przypadku starszych psów jako dobra alternatywa dla twardych podłóg. Do chłodzenia tego typu legowisk najczęściej używa się wody lub coraz bardziej popularnego materiału przypominającego żelu. 

Istnieją dwa główne rodzaje mat chłodzących dla psów:

Mata wypełniona wodą

Są to maty starszego typu, w których użyty materiał chłodzący to woda z dodatkiem środka przeciw zamarzaniu lub inna ciecz, która zamarza w bardzo wysokiej temperaturze. Tego typu produkt wymaga zwykle uprzedniego schłodzenia. Taką matę należy włożyć np. do lodówki w celu obniżenia temperatury cieczy, która się w niej znajduje. Dopiero tak przygotowana nadaje się do użytku. Nie są to maty zbyt popularne i coraz rzadziej można je spotkać w sklepach zoologicznych. Jedna z wad takiej maty jest to, że nie przyda nam się podróży, gdyż zwykle w podróży nie mamy możliwości jej schłodzenia.  

Żelowa mata chłodząca dla psa

Maty żelowe, jak sama nazwa wskazuje wypełnione są specjalną substancją o konsystencji żelu. Tego typu produkty są o znacznie wygodniejsze w użyciu niż maty wypełnione wodą, ponieważ nie wymagają uprzedniego chłodzenia. Nie trzeba ich też podłączać do prądu w celu naładowania. Działają niejako samoistnie. Aktywuje je sam pies, gdy się na nie położy. Żelowe maty chłodzące dla psa możemy spokojnie zabrać na wycieczkę z psem czy w dłuższą podróż z naszym pupilem. Wystarczy ją rozłożyć i pozwolić psu chłodzić się na niej przez kilka godzin. Następnie na kilka minut ją odkładamy w zacienione miejsce i jest gotowa do powtórnego użytku.

Jak działa mata chłodząca dla psa?

Wbrew pozorom żelowa mata chłodząca dla zwierząt działa w dość prosty sposób. Często jednak można spotkać się z nie do końca trafnymi opisami jakoby tego typu produkty działały pod wpływem ciśnienia, które zmienia się wewnątrz maty, kiedy pies się niej położy lub pod wpływem samego ciężaru zwierzęcia. W prawdzie mata zaczyna chłodzić w momencie kontaktu z ciałem psa, ale nie ma to nic wspólnego ze zmianą ciśnienia wewnątrz maty czy też wagą zwierzęcia. Otóż substancja żelowa znajdująca się w matach chłodzących to najczęściej jakiś rodzaj PCM (phase-change material), czyli materiału zmiannofazowego. Materiał ten to specjalna substancja, która jest w stanie akumulować, absorbować i uwalniać dużą ilość energii na w zakresie temperatury przemiany fazowej. Sama przemiana fazowa to nic innego jak zmiana stanu danej substancji, czyli przejście ze stanu stałego w stan ciekły (zamrażanie). W przypadku PCM przemiana fazowa nie oznacza faktycznej zmiany stanu tej substancji, zatem przed jak i po “zamarznięciu” czy “stopnieniu” zachowuje ona konstytucję żelu. W trakcie jednak pochłania i uwalnia ciepło. W rzeczywistości żelowe maty chłodzące dla psów nie są wcale bardzo zimna w dotyku, a jej temperatura jest po prostu niższa niż temperatura ciała psa. 

Sam proces chłodzenia rozpoczyna się w momencie, kiedy pies położy się na macie. Wyższa temperatura ciała zwierzęcia powoduje, że w żel zawarty w macie zaczyna absorbować ciepło chłodząc tym samym psa. Zwykle produkty tego typu mogą chłodzić do kilku godzin. Po tym czasie wystarczy położyć matę na kilka minut w zacienionym miejscu i pozwolić jej na “oddanie” zmagazynowanego ciepła do otoczenia. Po kilku minutach na czworonożny przyjaciel znowu może się cieszyć efektem chłodzenia.

Produkt absorbuje ciepło psa i chłodzi go. Jeżeli używasz go w samochodzie lub na zewnątrz, będziesz musiał zabrać produkt z powrotem do środka, aby go ponownie aktywować. Jeśli pozostawisz go na zewnątrz, na słońcu lub w samochodzie, pochłonie on ciepło swojego otoczenia. Bezpośrednie światło słoneczne nie zaszkodzi trwałemu nylonowi, ale pad nie ostygnie, dopóki nie wróci do chłodniejszego otoczenia. Aby rozpocząć skok na chłodzenie, można włożyć go do lodówki, ale nie jest to konieczne. Pamiętaj, że psy ochładzają się przede wszystkim poprzez dyszenie, więc chłodniejsze powietrze jest najlepszym sposobem na zapobieganie i łagodzenie przegrzania. Niezależnie od tego, co robisz, aby utrzymać psa w chłodzie, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to mieć na niego oko. W razie wątpliwości zabierz je do chłodniejszego miejsca. Upewnij się, że natychmiast skontaktujesz się z lekarzem weterynarii, jeżeli zauważysz oznaki udaru cieplnego.

Kto powinien kupić matę chłodzącą dla psów?

W ciągu ostatnich lat temperatura w Polsce bardzo się zmieniła. Praktycznie całkowicie pożegnaliśmy się ze śniegiem w czasie zimy, natomiast w lecie mamy do czynienia z upałami i suszą. Dlatego też każdy opiekun psa powinien zastanowić się nad zakupem takiej maty, aby zapewnić swojemu pupilowi komfort i chwile otuchy w trakcie gorącego lata. Tego typu produkt jest szczególnie zalecany w przypadku mieszkań bez płytek podłogowych, na których psy mogą nieco się ochłodzić w upalne dni po długim spacerze czy po zabawie w parku.  

Żelowa mata chłodząca dla psa Trixie

Jedną z dwóch typów mat jakie oferujemy w naszym sklepie jest mata chłodząca firmy Trixie. Jest to mata żelowa, która zapewni Twojemu zwierzakowi przyjemne i chłodne legowisko w upalne dni. Mata Trixie została przystosowa do tego, aby działać zarówno na zwenątrz jak i w pomieszczeniach. Materiał jaki został zastosowanyh do jej produkcji to odporny na plamy poliester imitujący nylon. Zaeltą maty jest to, że działa bez proądu lub bez wstępnego napełniania wodą czy trzymania w lodówce. Możemy ją stosować w dowolnym miejscu bez końieczonosi wsepnego przygotowania. Efekt chłodzenia w przypadku maty Trixie uzyskiwany jest poprzez kontakt z ciałem psa.

Matę Trixie oferujemy w dwóch kolorach: ciemnoniebieskim oraz jasnoniebieskim. W zależności od wielkości psa maty można dobrać w różnych rozmiarach od małej o wymiarach 40×30 cm do takiej dla dużych psów o wymiarach  90×50 cm dla takich ras jak owczarek niemiecki czy golden retriever.

Informacja od producenta mat chłodzących Trixie: 

Zwierze powinno samo decydować o skorzystaniu z produktu, nie wolno go to tego przymuszać. Produkt nie zapobiega przegrzewaniu się zwierzęcia w samochodzie przy zamkniętych oknach. Regularnie sprawdzaj produkt pod katem uszkodzeń i wymień go, jeśli to konieczne. Użytkowanie przez koty i psy o ostrych lub długich pazurach oraz przez zwierzęta ciężkie może powodować powstanie dziur. Przykrycie produktu ręcznikiem lub podobnym materiałem zmniejsza niebezpieczeństwo powstawania dziur, ale zmniejsza również efekt chłodzenia. Nie używać na słońcu. Nie używać ani nie przechowywać w temperaturze powyżej 45 ° C. Wypełnienie żelowe pod wpływem zbyt wysokiej temperatury zmienia się w ciecz, w wyniku czego produkt traci właściwości chłodzące.

Mata chłodząca dla zwierząt Good2Go

Mata chłodząca Good2Go to drugi rodzaj maty, którą oferujemy właścicielom czworonogów i ich pociechom. Jest to również produkt zawierający chłodzący żel. Tak jak w przypadku produktów Trixie, mata Good2Go nie wymag elektryczności czy uprzedniego schładzania w lodówce. Efekt chłodzenia rozpoczyna w momencie, gdy pies się położy na matę. Temperatura samej maty jest zwykle niższa od temperatury otoczenia o 10 do 15 stopni C. Mata pochłania ciepło w ciała zwierzęcia trakcie użytkowania przez około 4 godziny. Następnie matę należy odstawić, najlepiej w zacienione miejsce, no około 5 min, aby odzyskała swoje właściwości chłodzące. Mata pokryta jest odpornym na zadrapania materiałem, jednak warto ją chronić przed kontakt z ostrymi przedmiotami. 

Mata Good2Go przeznaczona jest dla małych psów ze względu na niewielkie wymiary – 30 cm x 40 cm.