Wszystko co musisz wiedzieć o tym jak karmić króliki domowe?


Osoby, które niedawno zostały opiekunem królika lub zastanawiają się nad przygarnięciem uszatego pupila, zadają sobie pytanie, co jedzą króliki domowe? Otóż odpowiedź jest bardzo prosta. Najzdrowszym i najbardziej podstawowym pożywieniem dla królika jest soczysta trawa i zioła. Zioła i trawa zawierają bowiem wszystkich niezbędne składniki odżywcze, których potrzebuje królik do rozwoju i wzrostu. Niestety nie każdy ma dostęp do łąki lub do ogródka za domem, na którym mógłby paść swojego króliczka. Dlatego też paszą, która zastępuje królikowi prawdziwą łąkę jest specjalne siano dla królika, które często nazywane jest "króliczym chlebem".

Wysokowartościowe siano powinno stanowić około 70-80% dziennej diety królika, kolejne 10% mogą mogą stanowić warzywa, a ostanie 10% granulat. Jeśli jednak całkowicie zrezygnujemy z warzyw i granulatu to nie będzie to poważny błąd z naszej strony.

Zatem najlepsza dieta dla królików powinna opierać się na bardzo dobrej jakości sianie, ziołach oraz wszelkiego rodzaju roślinach łąkowych. Należy podkreślić, że siano powinno być wysokowartościowe, co w praktyce oznacza to, że powinno być świeże i bezwzględnie nie powinno być podgniłe, gdyż tego typu pokarm może być trujący dla naszego pupila. Najlepszej jakości siano dla królika to takie, które suszy się w naturalnym słońcu na powietrzu, a nie w fabrycznych pomieszczeniach przy użyciu specjalnych suszarek. Jedynie suszone na słońcu siano będzie zawierało odpowiednio dużą ilość witaminy D, która wspomaga u królików proces wchłaniania wapnia.

Ważne jest również teren z jakiego pochodzi nasze sianko. Jeśli było to miejsce podmokłe lub bagniste to siano będzie zawierało małą ilości wapna, którego optymalna dla królika zawartość powinna mieścić się w granicach ok. 0,4-0,5%.

Zioła dla królika wpływają pozytywnie na proces trawienia, ale również znacznie zwiększają jego smakowitość. Wskazane jest również, aby w diecie królika znalazły się twarde składniki takie jak korzenie cykorii, mniszka czy słonecznika bulwiastego lub też drobne gałązki z drzew owocowych. Tego typu dodatki są odpowiedzialne za ścieranie się zębów naszego pupila.
Warto wspomnieć, że siano możemy podawać królikom bez ograniczeń. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, oprócz siana dietę królika możemy wzbogacić o niewielki dodatek warzyw, owoców oraz nasion. Pokarm tego typu jest bardzo zbliżony do tego, który w naturalnym środowisku spożywają króliki dziko żyjące. W przypadku większości osobników taka dieta będzie w zupełności wystarczająca, jednak niektóre króliki mogą potrzebować nieco więcej dodatkowych kalorii. Wtedy z pomocą przychodzi nam karma dla królika w postaci wspomnianego już granulatu.

Należy pamiętać, że obowiązkowo należy zapewnić królikom stały dostęp do świeżej wody. Ale jaka to ma być woda? Jeżeli w naszym mieszkaniu czy domu pijemy bez przeszkód wodę bezpośrednio z kranu to możemy ją również podać królikowi bez obawy o jego zdrowie. Jeśli natomiast woda w naszym kranie jest zbyt twarda to wcześniej warto przelać ją przez filtr np. dzbankowy.

Ogólnie nie zaleca się podawania królikom wody mineralnej, którą możemy kupić w prawie każdym sklepie w plastikowych butelkach. Wyjątkiem od tej zasady może być przypadek, w którym to lekarz weterynarii zaleci nam stosowanie takiej wody jako forma kuracji np. w przypadku chorych nerek u królika. Wodę, którą podajemy naszemu pupilowi należy wymieniać na świeżą każdego dnia.

Jako właściciele królików powinniśmy wiedzieć, że dieta naszych podopiecznych nie musi być tak bardzo urozmaicona jak pokarm, który spożywamy sami. Nie ma takiej potrzeby, aby dostarczać królikom codziennej porcji świeżych warzyw i owoców, aby jego organizm otrzymał wszystkie niezbędne składniki odżywcze i witaminy. Układ pokarmowy królika jest bowiem przystosowany do tego, aby trawić pokarm bogaty we włókno, ale ubogi w węglowodany i tłuszcze. Jeśli królik dostanie siano, suszone zioła i wodę to będzie szczęśliwy i najedzony.

Dlaczego zwykłe siano dla królika jest tak istotne?


Przewód pokarmowy królika, a dokładnie jego ścianki są bardzo słabo umięśnione. Siano zawiera bardzo dużo włókna surowego (od 20% do 35 %), a od jego ilości zależy szybkość przejścia pokarmu przez przewód pokarmowy. Wysoka zawartość włókna powoduje, że żołądek i jelita królika pracują na okrągło. Siano równoważy proces fermentacji, do którego dochodzi w jelitach. W swoim naturalnym środowisku dzikie króliki żywią się podeschłymi trawami, dlatego też siano jest pełnowartościowym pokarmem również dla królika domowego. Z siana, oprócz włókna, królik pozyskuje takie składniki odżywcze jak: węglowodany, białko, tłuszcze oraz składniki mineralne. Dobrej jakości siano, które suszyło się na powietrzu w naturalnym słońcu dostarcza królikom potrzebnej witaminy D. Żucie siana sprawia, że królik ściera zęby trzonowe zachowując dzięki temu ich prawidłową długość.
Królik, któremu zapewnimy odpowiednią ilości świeżego siana nie będzie się nudził, ponieważ zajmie się na długi czas wynajdywaniem najdorodniejszych ździebełek i najlepszych ziół.

Wysokiej jakości sianko dla królika zawiera również kwiaty, różnorodne trawy i zioła. Charakteryzuje się intensywnym i przyjemnym zapachem. Warto przed podaniem królikowi siana sprawdzić czy nie jest przypadkiem zakurzone, co może świadczyć o tym, że jest stare lub było źle przechowywane. Takie siano nie nadaje się dla naszego pupila. Również produkt wilgotny lub spleśniały jest nie do przyjęcia, gdyż może doprowadzić do zatrucia naszego królika.

Najlepszym sposobem na podanie królikowi sianka jest specjalny paśnik lub koszyczek wiklinowy. Możemy również rozsypać nieco sianka po podłodze klatki, gdyż króliki lubią je jeść podane w taki sposób. Należy jednak pamiętać, że sianko znajdujące się na podłodze powinniśmy często wymieniać, gdyż bardzo szybko się brudzi

Co zrobić gdy królik nie je siana?

Czasami zdarza się, że nasz uszaty pupil z jakichś powodów nie chce jeść siana. Wtedy najlepiej ograniczyć podawanie innych pokarmów takich jak chociażby granulat. Dodatkowo należy zaopatrzyć się w inne rodzaje siana i spróbować podawać każde z nich.

Gdy to nie pomaga, możemy dodać do siana dodatkowe zioła, które wzbogacą swoim smakiem i intensywnym zapachem. Taką mieszankę należy odłożyć na dzień lub dwa w płóciennej torbie. Sianko przygotowane w taki sposób będzie o wiele bardziej atrakcyjne dla naszego królika.