Opinie o Nas
 • Kategorie
 • Szukaj
 • Akcesoria dla Chomika

Brak produktów do wyświetlenia

Akcesoria dla chomika, które musisz mieć

Chomiki to bardzo popularne domowe zwierzęta, na które najczęściej decyduje się młodsze pokolenie. Te niedużych rozmiarów gryzonie dożywają do około 2 lat i są raczej samotnikami, co oznacza, że nie potrzebują drugiego chomika, aby czuć się lepiej. Istnieje kilka ras tych zwierząt, które różnią się od siebie przede wszystkim wielkością, długością włosów oraz cechami charakteru. Warto więc dobrze poznać rasę chomika, którego jesteśmy opiekunami, gdyż od tej wiedzy zależeć będzie to jaką klatkę i akcesoria kupić. Chomiki to zwierzęta, które prowadzą nocny tryb życia, więc należy przygotować się na nocne hałasy dochodzące z klatki. Z tego powodu warto znaleźć dla klatki chomika takie miejsce w domu, które będzie odpowiednie zarówno dla Ciebie jak i dla Twojego pupila. 

Wymagania chomika

Chomiki to zwierzęta, które ze względu na swoją naturę wymagają zapewniania im odpowiednich warunków, aby rosły i rozwijały się w sposób prawidłowy. Podstawą dla prawidłowego rozwoju chomika jest optymalna dawka ruchu oraz stymulacja umysłowa, a najważniejszym akcesorium dla chomika jest dobrze wentylowana klatka. Nie należy zapominać również o tym, że Twój chomik będzie potrzebował dość zróżnicowanej diety, w której skład wchodzi mieszanka karm kupionych w sklepie zoologicznym oraz dawki świeżego pokarmu. Zanim zaopatrzymy się w szereg akcesoriów dla naszego gryzonia, warto zapoznać się z zasadami żywienia chomików, aby już na początku wiedzieć dokładnie co nasz pupil może jeść, a czego podawać mu nie możemy.

Jakich akcesoriów dla chomika potrzebujesz?

Obecnie na rynku zoologicznym mamy do wyboru niezliczoną ilość akcesoriów dla chomika i co roku powstają nowe gadżety. Istnieje jednak pewna grupa artykułów, która stanowi podstawę każdej wyprawki dla chomika, a bez której raczej się nie obejdziemy. Listę akcesoriów, których potrzebuje Twój chomik przedstawiamy poniżej:  

 • Klatka dla chomika
 • Podkład, czyli to czym wyścielamy klatkę
 • Karma dla chomika 
 • Miska
 • Poidełko 
 • Kołowrotek
 • Domek lub innego rodzaju kryjówka
 • Zabawki dla chomika

Klatka dla chomika - jak wybrać odpowiednią?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, chomik potrzebuje dużo ruchu dlatego klatka, w której będzie spędzał większość swojego czasu powinna być odpowiednio duża. Ważne jest również to, żeby nasz sprytny gryzoń z niej nie uciekł, więc jeśli decydujemy się na klatkę drucianą to warto dokładnie sprawdzić odległości pomiędzy prętami. Może się bowiem okazać, że nasz chomik będzie w stanie się przez nie przecisnąć, a jeśli będzie w stanie to prędzej czy później to zrobi. Klatka powinna być też łatwa w czyszczeniu. Jest to o tyle ważne, gdyż będziemy robić to przynajmniej raz w tygodniu, więc możemy na starcie znacznie ułatwić sobie ten proces. Aktualnie mamy do wyboru dwa rodzaje klatek dla chomików: 

 • Klatka druciana dla chomika

Klatki druciane to klasyczne akcesoria, których ściany i sufit zbudowane są z metalowych, cienkich prętów. Spód klatki zbudowany jest najczęściej z tworzywa sztucznego z zabudowanymi bokami do wysokości od kilku do kilkunastu centymetrów. Zaletą tego typu klatki jest to, że mają bardzo dobrą cyrkulację powietrza, co ogranicza powstawanie brzydkiego zapachu.

 • Plastikowa klatka dla chomika

Klatka plastikowa to najczęściej klatka dla chomika z tunelami, gdyż standardowo posiada wbudowane tunele, którymi zwierzę jest w stania przejść z jednego poziomu klatki na inny. Tego typu klatka dla chomika z rurami wykonana jest z przezroczystego tworzywa sztucznego, dzięki czemu możemy bez przeszkód oglądać naszego pupila w akcji. Zdarza się, że posiadają wbudowane również innego rodzaju akcesoria, takie jak chociażby kołowrotek. Chociaż klatka plastikowa dla chomika może wydawać się bardzo ciekawym rozwiązaniem to jednak tego typu akcesorium posiada jedną wadę. Otóż dość trudno jest wyczyścić tunele przez które przechodzi chomik, a w których to zostawia odchody czy trociny. Inną wadą tego typu klatek jest fakt, że przepływ powietrza jest w nich bardziej ograniczony niż w przypadku klatki drucianej. 

Jeżeli posiadasz chomika syryjskiego, który jest największym przedstawicielem tych gryzoni to należy wybierać największe dostępne egzemplarze klatek, aby zapewnić komfort naszemu pupilowi. W przypadku chomika karłowatego, należy zwrócić uwagę na przerwy pomiędzy prętami w klatkach drucianych, gdyż może się zdarzyć, że młody osobnik może się przez nie przecisnąć. 

W przypadku klatki należy pamiętać o tym żeby czyścić ją przynajmniej raz w tygodniu. W tym celu wyciągamy naszego pupila z klatki i umieszczamy go w bezpiecznym miejscu np. w kartonowym pudełku z dziurkami lub w transporterze. 

Ściółka, podłoże dla chomika

Chomiki uwielbiają mościć sobie przytulne gniazdko. Z tego też powodu powinniśmy stworzyć im odpowiednie warunki do tego zapewniając im odpowiednie podłoże w klatce. Oprócz względów higienicznych podłoże jest przez chomiki używane do moszczenia sobie przytulnego gniazdka do miłej drzemki. Rodzaje podłoża możemy mieszać ze sobą. Trociny mogą być rozłożone po całym dnie klatki, a do moszczenie gniazda możemy dodać podłoże bawełniane lub z dodatkiem celulozy. Warto obserwować chomika po tym jak do klatki wsypiemy konkretny rodzaj podłoża, gdyż na niektóre z nich nasz pupil może źle reagować. Wtedy warto pomyśleć nad zmianą ściółki na inną. Pamiętajmy, że ściółki i podłoża należy wymieniać w momencie czyszczenia całej klatki. 

Karma dla chomika

Dla każdego pupila warto wybrać pokarm najwyższej jakości. Jeśli chodzi o gotową karmę dla chomików to mamy do wyboru dwa jej rodzaje: granulat oraz mieszanki. Granulat to zmielone i przetworzone różnego rodzaju składniki, które są następnie formowane w małe granulki zawierające wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Wadą tego typu pokarmu jest ich stopień przetworzenia, przez który utracone zostały niektóre wartości odżywcze poszczególnych składników. Drugi rodzaj gotowego pokarmu dla chomików to mieszanki różnego rodzaju składników takich jak suszone warzywa, ziarna i nasiona. Pokarm ten jest zdrowszy dla naszego gryzonia, ale chomik może zjadać jedynie te składniki, które mu najbardziej smakują. Mieszanki można urozmaicać kolbami dla chomików i warzywami.

Miska dla chomika

Ze względu na to, że chomik jest bardzo żywym i ruchliwym stworzeniem należy wybrać taką miskę, która będzie jednocześnie mała, ale i relatywnie ciężka. Dzięki temu gryzoń jej nie przewróci i będzie mógł z niej jeść bez przeszkód. Najlepszym rozwiązaniem będzie miska ceramiczna lub porcelanowa ze względu na swoja wagę. Pamiętajmy, że miska służy jedynie do podawania karmy, a nie wody do której potrzebujemy coś zupełnie innego, o czym w dalszej części.

Poidełko dla chomika

Wody nie podaje się chomikowi w misce, ponieważ ruchliwe chomiki moczyły by sobie łapki i futerko, co powodowałoby przyklejanie się trocin czy innego podłoża. Często dochodzi do sytuacji, w których do miski z wodą trafiają kawałki podłoża i inne nieczystości dlatego najlepszym rozwiązaniem jest właśnie poidełko. 

Jest to wisząca do góry dnem buteleczka zakończona specjalnym metalowym ustnikiem przez który chomik pije wodę. Poidełko mocujemy na zewnątrz klatki z ustnikiem skierowanym do jej wnętrza. Dzięki temu mamy pewność, że wodą którą pije chomik jest czysta i świeża. 

Kołowrotek dla chomika 

Chomiki uwielbiają biegać i potrzebują codziennej dawki ruchu. Jest to jednak utrudnione ze względu na fakt, iż nasz gryzoń prawie cały dzień jest zamknięty w stosunkowo niewielkich rozmiarów klatce. I tu z pomocą przychodzi na kołowrotek, który jest najbardziej podstawą zabawką lub akcesorium dla każdego chomika. Kołowrotek to koło posiadające dno, po którym chomik może biegać. Gryzoń który zaczyna się poruszać wprawia tym samym w ruch kołowrotek, więc chomik może biec niemalże bez końca pozostając w tym samym miejscu. Kołowrotek dla chomika działa podobnie jak zwykła bieżnia do biegania, której używamy na siłowni. Różnica polega na tym, że kołowrotek wprawiany jest w ruch jedynie za pomocą siły mięśni zwierzęcia. Najlepiej wybierać kołowrotek jak największy, tak aby korzystający z niego chomik nie był za bardzo wygięty. Unikajmy też kołowrotków ze szprychami, gdyż mogą one być potencjalnie niebezpieczne. Najlepiej zakupić taki, który posiada z solidną powierzchnię do biegania. Chomiki lubią biegać w nocy, więc zwróćmy uwagę na to czy kołowrotek jest cichy.

Domek dla chomika 

Chomiki w naturalnym środowisku kopią sobie norki głęboko w ziemi, dlatego też każdy chomik doceni swój własny domek, który będzie mu służył jako norka. W naszej ofercie posiadamy naturalne domki z drewna, które chomiki mogą sobie podgryzać bez obawy o swoje zdrowie, a przy okzaji będę kontrolowały stan stale rosnących zębów. Domek możemy zrobić samemu z pudełka kartonowego lub z małej, odwróconej doniczki z otworem na wejście. Należy jednak pamiętać o tym, żeby zapewnić chomikowi swój własny kąt, w którym nasz gryzoń będzie czuł się bezpiecznie.  

Zabawki dla chomika 

Oprócz samego kołowrotka, chomiki powinny mieć w klatce jeszcze inne zabawki. Niektóre z nich powinny dawać możliwość gryzienia, a inne wspinania się. Dzięki gryzieniu chomiki ścierają zęby, które stale rosną u tych zwierząt. Wspinanie się stymuluje chomiki i powoduje, że są w ruchu, a to jest to czego chomiki potrzebują. Bez ruchu i stymulacji umysłowej chomiki mogą się nudzić. Znudzone chomiki zaczynają gryźć wszystko co popadnie i szukają możliwości wydostania się z klatki.

Jeśli chodzi o zabawki to do wyboru mamy wszelkiego rodzaju mostki, wielopoziomowe domki, platformy czy tunele, dzięki którym zapewnimy zwierzęciu wystarczającą ilość rozrywki i szczęśliwe życie. 

 

Warto wspomnieć na koniec, że chomiki są dość odpornymi zwierzętami, jednak należy zapewnić im odpowiednie warunki do życia i otoczyć je opieką. Chomiki to bardzo małe stworzenia, więc jeśli pojawi się jakikolwiek problem ze zdrowiem problem to zignorowany może zakończyć się bardzo źle. Zatem sprawdzajmy raz na jakiś czas jak miewa nasz podopieczny i jeśli zauważymy, że np.  jest mało aktywny i opały, nie je, ma biegunkę czy jego sierść zaczyna wypadać to od razu skontaktujmy się z lekarzem weterynarii. Starajmy się, aby nasz chomik miał zawsze ciepło, zapewnijmy mu nieograniczony dostęp do świeżej wody i podawajmy mu karmę raz dziennie. Pamiętajmy o sprzątaniu klatki przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli będziemy tak postępować to nasz pupil będzie się cieszył dobrym zdrowiem bardzo długo. 

 • Sklep zamknięty

Sklep tymczasowo niedostępny